reklama

Jižní Ameriku pustoší hejna kobylek. Některé státy vyhlásily stav pohotovosti

Miliony kobylek zaplavily plantáže jihoamerických států a ničí jejich úrodu. Část zasažených zemí už vyhlásila stav pohotovosti. Podle brazilského ministerstva zemědělství mohou za jejich přemnožení klimatické změny a vyšší teploty.

reklama

Kobylky se začaly šířit ze středozemské Paraguaye, kde poničily kukuřičné plantáže a pole s cukrovou třtinou, do okolních států. Teď devastují severovýchodní Argentinu a podle nejnovějších informacích už míří na hranice Brazílie. Tamní úředníci už v některých oblastech vyhlásili stav pohotovosti. Stejný krok zvolili také v Bolívii.

K tématu

Argentinská vládní agentura SENASA pro bezpečnost a kvalitu potravin uvedla, že vzhledem ke klimatickým podmínkám se hejna kobylek vydají i do Uruguaye na pobřeží Atlantického oceánu..

Podle agentury AP pochází tento typ kobylek z Argentiny, odkud se rozšířily do sousedních zemí. Brazílie „trpěla“ pod nálety kobylek už v letech 1938, 1942 a 1946. O roku 2015 se kobylka opakovaně objevují i v některých oblastech Bolívie a Paraguaye. Podle brazilského ministerstva zemědělství za jejich rozšíření mohou klimatické změny, které přinesly vyšší teploty a vlhkost, ve kterých se rojům hmyzu daří.

„Je velmi důležité snížit populaci kobylek, abychom se vyhnuli škodám, které by mohly v blízké době způsobit. Kobylky se dobře rozmnožují, každá samička naklade 80 až 100 vajíček až třikrát ročně. Pokud to nebudeme kontrolovat, počet kobylek výrazně vzroste,“ řekl Hector Emilio Medina, šéf argentinského národního programu pro kontrolu kobylek.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama