reklama

Jižní Ameriku pustoší hejna kobylek. Některé státy vyhlásily stav pohotovosti

Miliony kobylek zaplavily plantáže jihoamerických států a ničí jejich úrodu. Část zasažených zemí už vyhlásila stav pohotovosti. Podle brazilského ministerstva zemědělství mohou za jejich přemnožení klimatické změny a vyšší teploty.

reklama

Kobylky se začaly šířit ze středozemské Paraguaye, kde poničily kukuřičné plantáže a pole s cukrovou třtinou, do okolních států. Teď devastují severovýchodní Argentinu a podle nejnovějších informacích už míří na hranice Brazílie. Tamní úředníci už v některých oblastech vyhlásili stav pohotovosti. Stejný krok zvolili také v Bolívii.

Argentinská vládní agentura SENASA pro bezpečnost a kvalitu potravin uvedla, že vzhledem ke klimatickým podmínkám se hejna kobylek vydají i do Uruguaye na pobřeží Atlantického oceánu..

Podle agentury AP pochází tento typ kobylek z Argentiny, odkud se rozšířily do sousedních zemí. Brazílie „trpěla“ pod nálety kobylek už v letech 1938, 1942 a 1946. O roku 2015 se kobylka opakovaně objevují i v některých oblastech Bolívie a Paraguaye. Podle brazilského ministerstva zemědělství za jejich rozšíření mohou klimatické změny, které přinesly vyšší teploty a vlhkost, ve kterých se rojům hmyzu daří.

„Je velmi důležité snížit populaci kobylek, abychom se vyhnuli škodám, které by mohly v blízké době způsobit. Kobylky se dobře rozmnožují, každá samička naklade 80 až 100 vajíček až třikrát ročně. Pokud to nebudeme kontrolovat, počet kobylek výrazně vzroste,“ řekl Hector Emilio Medina, šéf argentinského národního programu pro kontrolu kobylek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

reklama

Domácí zpravodajství

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

reklama