Jižní Ameriku pustoší hejna kobylek. Některé státy vyhlásily stav pohotovosti

Kobylka (ilustrační obrázek).

Jižní Ameriku sužují nálety sarančat. Některé země kvůli nim vyhlásily stav nouze

Miliony kobylek zaplavily plantáže jihoamerických států a ničí jejich úrodu. Část zasažených zemí už vyhlásila stav pohotovosti. Podle brazilského ministerstva zemědělství mohou za jejich přemnožení klimatické změny a vyšší teploty.

Kobylky se začaly šířit ze středozemské Paraguaye, kde poničily kukuřičné plantáže a pole s cukrovou třtinou, do okolních států. Teď devastují severovýchodní Argentinu a podle nejnovějších informacích už míří na hranice Brazílie. Tamní úředníci už v některých oblastech vyhlásili stav pohotovosti. Stejný krok zvolili také v Bolívii.

Argentinská vládní agentura SENASA pro bezpečnost a kvalitu potravin uvedla, že vzhledem ke klimatickým podmínkám se hejna kobylek vydají i do Uruguaye na pobřeží Atlantického oceánu..

Podle agentury AP pochází tento typ kobylek z Argentiny, odkud se rozšířily do sousedních zemí. Brazílie „trpěla“ pod nálety kobylek už v letech 1938, 1942 a 1946. O roku 2015 se kobylka opakovaně objevují i v některých oblastech Bolívie a Paraguaye. Podle brazilského ministerstva zemědělství za jejich rozšíření mohou klimatické změny, které přinesly vyšší teploty a vlhkost, ve kterých se rojům hmyzu daří.

„Je velmi důležité snížit populaci kobylek, abychom se vyhnuli škodám, které by mohly v blízké době způsobit. Kobylky se dobře rozmnožují, každá samička naklade 80 až 100 vajíček až třikrát ročně. Pokud to nebudeme kontrolovat, počet kobylek výrazně vzroste,“ řekl Hector Emilio Medina, šéf argentinského národního programu pro kontrolu kobylek.

Tagy: