reklama

Joch o 11. září: Tipoval jsem Al-Káidu. Jiná země by to neudělala, msta by byla nukleární

Když se o útocích 11. září 2001 dozvěděl ředitel občanského institutu a politický komentátor Roman Joch, byl zrovna v práci. Český rozhlas mu volal, jestli je v Praze a může jít situaci komentovat. Již v té době tušil, že útoky nemá na svědomí žádná země, ale teroristická organizace. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS mluvil také o tom, že očekává novou vlnu teroristických útoků po tom, co Tálibán převzal moc v Afghánistánu.

reklama

Roman Joch si tehdy nebyl stoprocentně jistý, pouze laicky odhadoval, že by útok na svědomí mohla mít teroristická organizace. „Tipnul jsem si, že to byla Al-Káida. Žádná země by si to totiž nedovolila, protože věděla, že kdyby to Američané zjistili, tak by odplata byla nukleární. O dva dny dříve byl zavražděn Ahmad Šáh Masúd, hrdina protisovětského odboje v Afghánistánu a nepřítel Tálibánu. Po jeho vraždě jsem si říkal, že se chystá nějaká velká ofenziva,“ uvedl komentátor ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS k výročí 11. září.

Podle něj je ono osudové datum z amerického pohledu strašná rána. Z pohledu Evropana je to ale jiné. „My Evropané jsme cyničtější, u nás se takovéto tragédie stávají, takže z našeho evropského pohledu nic moc,“ vysvětlil Joch.

Zabránit útokům podle něj nešlo. Chybu ale vidí v byrokracii. „Různé zpravodajské agentury měly informace, ale nebyly propojené, to je byrokratický šlendrián,“ upřesnil.

Podobné útoky se mohou opakovat

S převzetím moci Tálibánem v Afghánistánu očekává Joch zvýšené nebezpečí. „Následky ještě uvidíme, osobně čekám novou vlnu teroristických útoků na celém světě,“ řekl a dodal, že u nás je pravděpodobnost útoků malá, ale ne nulová. „Střední Evropa je jakýsi zapadákov v hledáčku islamistických teroristů. Být ale obyvatelem velkých měst v západní Evropě tak bych se velice obával,“ myslí si Joch.

O absenci záruky, že k ničemu podobnému nemůže znovu dojít v budoucnosti, promluvil i překladatel Michal Žantovský, který tenkrát sledoval televizi a myslel, si, že jen běží blbá reklama. „Teroristické hrozby neustaly, objevují se ve vlnách,“ řekl Žantovský a připomněl například útok na redakci francouzského časopisu v roce 2015.

Po 11. září byla v Americe cítit averze vůči islámu. Joch ale upozorňuje, že za posledních dvacet let se muslimské komunitě nic zlého nestalo a že Amerika je v tomto ohledu velice tolerantní společnost. Naopak mnozí členové muslimské komunity jsou zvoleni do Kongresu. „Když to srovnám historicky, tak například Američané japonského původu za druhé světové války na západním pobřeží USA byli internováni v internačních táborech. Nic zlého neudělali, bylo to bezpečností opatření,“ popsal komentátor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama