reklama

Byla v nejhorším místě, nic se z ní nenašlo. Synovec vzpomíná na Češku zesnulou 11. září

Mezi téměř třemi tisíci obětí teroristických útoků z 11. září byli lidé ze 77 zemí celého světa. Dva z nich měli český původ – Lukáš Rambousek a Alena Sešínová. CNN Prima NEWS získala exkluzivní rozhovor se synovcem Aleny Sešínové, vyučené telefonní mechaničky, která emigrovala po roce 1968. Ve Spojených státech si dodělala školu a získala práci v oblasti informačních technologií.

reklama

Na Národním památníku jedenáctého září je mezi děsivě dlouhým seznamem jmen vytesané i to, které patří Aleně Sešínové – Češce, která pracovala jako správkyně počítačové sítě pro americkou pojišťovnu. Na místě, kde stála severní věž, v 96. patře. Bylo jí 57 let.

Její synovec Tomáš Sešín redakci CNN Prima NEWS popsal své vzpomínky na děsivou událost. „Pracovali tam někde nahoře, v 90. patře. Prostě v tom nejhorším místě, takže se z ní nikde nic nenašlo. Byla hodně cílevědomá, věděla, co chce, proto odešla a dokázala se tam zařadit. V USA zadarmo není vůbec nic,“ promluvil o své příbuzné. Známí o Sešínové mluví jako o milované kamarádce, která si únikem z komunistického Československa splnila svůj sen a přišla do Ameriky. Nadšená a inteligentní. Milovala život a měla zlaté srdce.

Zahynula v troskách

Když se Tomáš Sešín 11. září před 20 lety o útocích dozvěděl, seděl právě za volantem. Na otázku, co se mu v té chvíli honilo hlavou, odvětil, že přemýšlel, jestli je v práci. Zoufalá rodina marně čekala na zprávy. Jediný, komu se dovolali, byli tamější přátelé Sešínové. „Měl jsem kontakt na její kamarádku. Té jsem okamžitě volal, ale bohužel mluví jenom anglicky nebo španělsky, což se nedomluvím. Nějakým způsobem jsem ale pochopil, že tam je,“ pokračoval.

Pak přišla ta nejsmutnější zpráva – Alena zahynula v troskách. Později přes oceán přišly už jen její osobní věci. Byla tedy vytvořena pamětní kniha, kde jsou výstřižky z novin a kondolence. V krabici, která rodině dorazila, byl tehdy i starý československý pas.

Alena Sešínová z tehdejšího Československa emigrovala po sovětské okupaci v roce 1968. Nejdříve do Francie. „Tam se živila jako pokojská, myla nádobí, uklízela, prostě cokoli. Ve Francii pro ni práce podle jejích kompetencí nebyla,“ prozradil Sešín s tím, že emigraci nesla nejhůře její matka, ta ji o dva roky přežila. „Její matce bylo v té době skoro 90,“ doplnil.

Hlavní důvod, proč Sešínova teta opustila svoji vlast, měla být svoboda. Nechtěla si totiž nechat nic diktovat. O tom, jak moc si svobody vážila, promluvila pro americké noviny i jedna z jejích blízkých Barbara Cattanová. „Amerika pro ni byla země svobody. Nesnášela komunismus.“ Tehdejší režim chtěl po otci Sešínové, aby ji po emigraci přivedl z Francie zpět. To ale podle synovce skončilo na slovech jeho dědečka, že když ji přivede, tak ji zavřou a na tom se podílet nebude.

Na svou tetu Sešín vzpomíná dodnes. „Pamatuju si, že mě vodila v roce 1968 v noci po Václaváku, když tam byly davy lidí. Pak si pamatuju, když sem jezdila. Vždycky to byly krátké návštěvy, kdy jsme se sešli, ale měla tady spoustu kamarádek, kamarádů, takže neustále něco obíhala,“ dodal.

Rodině vozila Alena Sešínová z druhé strany železné opony různé dárky. Vedle oblečení, nebo léků to byla i autosedačka. „Vnímám, že by se tahle tragédie měla připomínat. Proč? Protože to tragédie byla a nemělo by se to zlehčovat nebo svádět na to, že si tam něco provedli sami. To je absolutní nesmysl,“ uzavřel Sešín.

Tagy:
emigrace 11. září rozhovor teroristický útok USA Al-Káida Dvojčata Lukáš Rambousek Alena Sešínová Tomáš Sešín

Hlavní zprávy

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí
Koronavirus

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají

Nepanikařte, prosila Automobilová asociace (AA) v pátek řidiče. Některé benzinové pumpy, především společnosti BP, kvůli nedostatku řidičů kamionů museli své čerpací stanice uzavřít. Mnozí lidé však žádosti nebrali na vědomí a u benzinek se tvoří dlouhé fronty. Vyšší poptávku zaznamenala i společnost Shell či Esso, i ty mají některé stanice uzavřené.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama