reklama

Jsem svým způsobem Babišem posedlý. Mám našprtané, co od něj nemám kupovat, říká Klus

Zatím poslední skladba písničkáře Tomáše Kluse s názvem Lockdown kritizuje premiéra Andreje Babiše. Proč se věnuje politickým tématům a co mu vadí na aktuální vládě? Na tyto a další otázky odpovídal moderátorce Marii Bastlové v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

reklama

Písnička Lockdown nepatří žánrově do skladeb, které by zpěvák Tomáš Klus obvykle hrál, využití rapu má ale prý své opodstatnění. „Je to poměrně direktivní skladba. Je tak logické, že jsem použil rap, který direktivností vždy oplýval,“ vysvětluje Klus a připouští, že se mu ozývají lidé z branže, aby se už do podobných písní nepouštěl. „Forma ale posloužila obsahu,“ tvrdí.

Babiše však kritizoval ještě dlouho před tím, než se stal premiérem. „Jsem svým způsobem Andrejem Babišem posedlý. Už dlouho na něj poukazuji jako na velký špatný a na to, že si nás všechny koupí,“ říká. Předtím ho prý Babiš pozval na kávu a Klus mu chtěl dát šanci.

„Řekl jsem si, že polevím z direktivy, a měsíc na to koupil Mafru. Rozhodl jsem se, že nebudu na akcích, které Mafra organizuje,“ vypráví. Aby ho nepodporoval, přestal si kupovat i Babišovy výrobky. „Mám je už docela našprtané, je to přirozená součást nákupu,“ tvrdí.

Sám se ale za politického aktivistu nepovažuje. „Jsem angažovaný nebo aktivní občan, který se zajímá o společenské dění, což je nedílná součást každého z nás. Nemáme právo si stěžovat, pokud se nezajímáme o to okolo, politika je naší součástí,“ míní. I proto se často k politice vyjadřuje. „Politika se nutně promítá do mé tvorby. Někdy mi to prostě nedá, i když bych o politice rád nepsal,“ tvrdí.

Řeč přišla i na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je podle něj podobný Andrejovi Babišovi. „Ze 75 procent strhávají pozornost jen na sebe. Navíc je rozdíl mezi lídrem a vůdcem. Lídr pojí společnost a nese zodpovědnost, ale vůdce zajímá jen to, že vede,“ říká Klus. Babiš tak podle něj není schopen dialogu a to samé tvrdí i o Miloši Zemanovi. „Jakýkoli dialog není vítán, jakákoli protistrana je nepřítel,“ myslí si.

Klus se proto snaží na svých sociálních sítích vést debaty i s těmi, kteří s ním nesouhlasí. „Vést dialog stojí spoustu energie a sebekázně. Když tomu ale člověk věnuje čas, dotyčný obrátí, i když ne třeba úplně,“ přiznává. Aktuálně se podle něj nálada v zemi nezhoršuje, nenabírá na agresivitě, spíše se mění téma. „Teď to jsou roušky,“ říká s tím, že se ale snaží být stále optimistický.

„Nejasná doba potřebuje jasná stanoviska a ta nepřicházejí. My se nacházíme v patové situaci a jsme ve stresu,“ tvrdí. Vláda pak podle něj nese hlavní zodpovědnost za to, že dobře nekomunikuje. „Lidé proto hledají alternativní zdroje. Ať už jsou relevantní, nebo ne,“ vysvětluje.

Minář měl vstoupit do existujícího subjektu

Společně s vládním nařízením se omezily i demonstrace, třeba ty iniciované skupinou Milion chvilek pro demokracii. „Je mi to líto, a to především proto, že jsme zase v těch svých bytech a skrýších a je omezen kontakt,“ říká. Zároveň dodává, že Milion chvilek byl ideální v tom, že aktivizoval společnost.

Podle něj teď strach upozaďuje spoustu jiných témat. Zmizela uprchlická krize, nemluví se o problému klimatických změn a o mnohém dalším. „Vím, že koronavirus porazíme, věřím v sílu člověka,“ dodává.

Se vstupem Mikuláše Mináře do politiky sice souhlasí, i přesto se mu některé kroky nezdají. „Přijde mi to jako dost nešťastné načasování. Zároveň pokud chtěl vstoupit do politiky, měl vstoupit do existujícího subjektu,“ řekl s tím, že do své základny voliče Andreje Babiše určitě nezíská a ubere voliče akorát těm, kterým chtěl pomáhat.

Rozhovor Marie Bastlové s Tomášem Klusem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera
Finance

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá
Politika

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá

 • Aktualizováno
 • Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k stíhání v případu Čapí hnízdo. Sněmovní imunitní výbor jeho vydání v úterý doporučil plénu. Stejné doporučení přišlo i v případě bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody v kauze opencard. Skupina příznivců hnutí Chcípl pes demonstrovala v době zasedání výboru na pražském Malostranském náměstí a požadovala vydání expremiéra policii. Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku. Sněmovní plénum by mohlo rozhodnout příští týden.

  Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

  Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

  Z řidiče tramvaje hrdinou. David zahlédl požár, z hořícího domu zachránil dva seniory

  Pondělní pracovní ráno se pro řidiče tramvaje Davida Hrůzu v Brně-Bystrci změnilo v záchranou akci. Při cestě na kontrolu kolejí kvůli námraze si všiml hořícího domu. Nezaváhal a vyběhl lidem na pomoc. Z hořící budovy vyvedl dva seniory, zachránil i auto. „Možná se dělá haló pro nic. Takhle by se měl zachovat každý normální občan,“ hodnotí svůj čin skromný hrdina.

  Vynikám zdvořilostí, řekl Zeman při jmenování soudců. Kvůli platům zmínil „nenažranost"

  Prezident Miloš Zeman v úterý při jmenování sedmi nových soudců zkritizoval neochotu stávajících soudců nechat si zmrazit platy. Zmínil výraz „nenažranost“. Za ostudu české justice pak označil případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a nákupu letounů CASA. Případ skončil téměř po deseti letech pravomocným osvobozením Parkanové.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Žena se přiznala k vraždě dcery a matky. Hrozí jí 20 let, u soudu prosila o odpuštění

  Aktualizováno

  Ženě, která loni v Českých Budějovicích zavraždila svou dvouletou dceru a vlastní matku, navrhne státní zástupkyně zřejmě 15 až 20 let. Podle obžaloby žena vraždila desítkami bodných a řezných ran. Podle soudce lze čin považovat za vražedný útok s vysokou mírou brutality. Žena ve středu u soudu prosila za odpuštění. Čin spáchala v afektu, do té doby byla bezúhonná, řekla státní zástupkyně Dagmar Šimáková.

  reklama