Jsi odpad společnosti, vyslechl si útočník z Christchurche. Obhajovat se nebude

Pozůstalý Ahad Nabi.

Brenton Tarrant se rozhodl u Nejvyššího soudu v Christchurchi nevypovídat

Devětadvacetiletý útočník Brenton Tarrant se rozhodl u Nejvyššího soudu v Christchurchi nevypovídat. Oznámil to poté, co během tří dnů před soudem vypovídalo 90 přeživších a příbuzných celkem 51 obětí masové střelby ve dvou novozélandských mešitách loni v březnu. Namísto toho přečte ve čtvrtek za Tarranta právník písemné prohlášení. Terorista se rozhodl mlčet až do vynesení rozsudku.

„Žádám Vás, vaše ctihodnosti, aby této spodině světa nebylo už nikdy umožněno opustit vězení,“ zaznělo v projevu Ahada Nabiho, který loni přišel v Christchurchi o svého 71letého otce. „Žádám, aby byl umístěn do běžného vězení a aby daňoví poplatníci nemuseli plýtvat penězi za speciální zacházení a za jeho ochranu,“ řekl Nabi.

Za schvalování terorismu na Novém Zélandě dostal Čech tříletý podmíněný trest

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi uložil soud seřizovači strojů Jakubu Weingärtnerovi z Olomouce maximální možný podmíněný trest, tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou. Milovník střelných zbraní se hájil tím, že svůj komentář na internetu myslel ironicky. Podle vlastních slov navíc nekomentoval střelbu, ale svou obavu z toho, že Nový Zéland po útoku omezí držení zbraní. Verdikt není pravomocný.

Na obžalovaného navíc vztyčil před soudem oba prostředníčky, nazval jej slabochem a červem a ukázal mu své svaly s tím, že jeho zavražděný otec by jej ve férovém souboji „roztrhl vejpůl“. „Tvůj čin byl zbabělý, není na něm nic hrdinského,“ dodal.

Tarranta odsoudili i další pozůstalí, kteří vypovídali během soudního řízení v Christchurchi. „Nejsi člověk, nejsi ani zvíře, neboť zvířata jsou prospěšná,“ nechal se slyšet další mladý muž. „Jsi tak hloupý, že nedokážeš pochopit, že pod kůží jsou všichni lidé stejní, mají totožné orgány a fungují stejně,“ pokračoval.

Nejmladší oběti byly tři roky

Před soudem v Christchurchi vypovídala také Sara Qasem, která při útoku stejně jako Ahad Nabi přišla o otce. „Přemýšlím, zda měl otec bolesti, zda se bál a jaké byly jeho poslední myšlenky. Více než cokoliv na světě si přeji, abych tam tehdy byla, držela ho za ruku a řekla mu, že všechno bude v pořádku,“ řekla mladá žena. „Nikdy by mě nenapadlo, že v zemi, do níž moji rodiče utekli za bezpečím a lepší budoucností pro jejich děti, se stane toto,“ poznamenala.

Některé z obětí

  • Tříletý Mucaad, kterého vrah zastřelil, když se držel otcovy nohy,
  • Sedmdesátiletý Abdukar Elmi původem ze Somálska, který přežil občanskou válku,
  • Naeem Rashid z Pákistánu, který přišel o život, když se snažil střelce zneškodnit,
  • Hosne Ara, která byly zavražděna, když hledala svého muže, upoutaného na invalidní vozík. Její manžel přežil.

„Chci se svým otcem na další výlety. Chci cítit tu vůni, která se linula, když vařil. Jeho kolínskou,“ vyjmenovávala Qasem s pláčem. „Chci slyšet jeho hluboký smích, chci, aby mi vyprávěl o olivovnících v Palestině. Chci slyšet jeho hlas,“ pokračovala mladá žena.

Mnozí pozůstalí se shodli, že jim možnost promluvit přímo k obžalovanému přinesla úlevu. „Nejprve bylo těžké hovořit o mém zármutku a ztrátě, ale postupně mi přibývalo sil. Rostl ve mně vztek, díval jsem se mu přímo do očí, což mi pomohlo,“ popsal své pocity Rashid Omar.

Během soudního stání zazněla také výpověď otce nejmladší Tarrantovy oběti, teprve tříletého chlapce Mucaada. Sám nebyl schopen mluvit a jeho slova tlumočil jiný člen jeho rodiny. „Zavraždil jsi mého syna a pro mě to je stejné, jako bys vyvraždil celý Nový Zéland,“ vyslechl si obžalovaný. „Rád se bavil s policisty, běhal po domě, hrál si na strážníka a oblékal uniformu. Mysleli jsme, že by se jednou mohl policistou stát,“ napsal otec o zavražděném chlapci.

Nový Zéland zakázal poloautomatické zbraně

Někteří z těch, co vypovídali před soudem, přijeli na Nový Zéland ze zámoří a byli nuceni podstoupit dvoutýdenní karanténu, aby mohli promluvit. „Pro ty, co útok přežili, i pro pozůstalé to bude velice náročný týden,“ řekla novozélandská ministerská předsedkyně Jacinda Ardernová. „Není nic, co bych mohla říci a ulehčit jim tak v tomto traumatickém období,“ dodala. Již dříve řekla, že nikdy nevysloví vrahovo jméno, neboť mu nechce zajistit věčnost.

K teroristickému útoku ve dvou mešitách ve městě Christchurch došlo 15. března 2019. Přímo na místě zemřelo 49 lidí, další dvě osoby pak v nemocnici podlehly následkům zranění. Zraněno bylo celkem padesát lidí. Měsíc po útocích se novozélandský parlament téměř jednohlasně shodl na úplném zákazu poloautomatických zbraní stejně jako na zákazu prodeje součástek, jež by mohly sloužit k jejich sestrojení.

Tagy: