reklama

Jsi odpad společnosti, vyslechl si útočník z Christchurche. Obhajovat se nebude

Devětadvacetiletý útočník Brenton Tarrant se rozhodl u Nejvyššího soudu v Christchurchi nevypovídat. Oznámil to poté, co během tří dnů před soudem vypovídalo 90 přeživších a příbuzných celkem 51 obětí masové střelby ve dvou novozélandských mešitách loni v březnu. Namísto toho přečte ve čtvrtek za Tarranta právník písemné prohlášení. Terorista se rozhodl mlčet až do vynesení rozsudku.

reklama

„Žádám Vás, vaše ctihodnosti, aby této spodině světa nebylo už nikdy umožněno opustit vězení,“ zaznělo v projevu Ahada Nabiho, který loni přišel v Christchurchi o svého 71letého otce. „Žádám, aby byl umístěn do běžného vězení a aby daňoví poplatníci nemuseli plýtvat penězi za speciální zacházení a za jeho ochranu,“ řekl Nabi.

K tématu

Na obžalovaného navíc vztyčil před soudem oba prostředníčky, nazval jej slabochem a červem a ukázal mu své svaly s tím, že jeho zavražděný otec by jej ve férovém souboji „roztrhl vejpůl“. „Tvůj čin byl zbabělý, není na něm nic hrdinského,“ dodal.

Tarranta odsoudili i další pozůstalí, kteří vypovídali během soudního řízení v Christchurchi. „Nejsi člověk, nejsi ani zvíře, neboť zvířata jsou prospěšná,“ nechal se slyšet další mladý muž. „Jsi tak hloupý, že nedokážeš pochopit, že pod kůží jsou všichni lidé stejní, mají totožné orgány a fungují stejně,“ pokračoval.

Nejmladší oběti byly tři roky

Před soudem v Christchurchi vypovídala také Sara Qasem, která při útoku stejně jako Ahad Nabi přišla o otce. „Přemýšlím, zda měl otec bolesti, zda se bál a jaké byly jeho poslední myšlenky. Více než cokoliv na světě si přeji, abych tam tehdy byla, držela ho za ruku a řekla mu, že všechno bude v pořádku,“ řekla mladá žena. „Nikdy by mě nenapadlo, že v zemi, do níž moji rodiče utekli za bezpečím a lepší budoucností pro jejich děti, se stane toto,“ poznamenala.

Některé z obětí

  • Tříletý Mucaad, kterého vrah zastřelil, když se držel otcovy nohy,
  • Sedmdesátiletý Abdukar Elmi původem ze Somálska, který přežil občanskou válku,
  • Naeem Rashid z Pákistánu, který přišel o život, když se snažil střelce zneškodnit,
  • Hosne Ara, která byly zavražděna, když hledala svého muže, upoutaného na invalidní vozík. Její manžel přežil.

„Chci se svým otcem na další výlety. Chci cítit tu vůni, která se linula, když vařil. Jeho kolínskou,“ vyjmenovávala Qasem s pláčem. „Chci slyšet jeho hluboký smích, chci, aby mi vyprávěl o olivovnících v Palestině. Chci slyšet jeho hlas,“ pokračovala mladá žena.

K tématu

Mnozí pozůstalí se shodli, že jim možnost promluvit přímo k obžalovanému přinesla úlevu. „Nejprve bylo těžké hovořit o mém zármutku a ztrátě, ale postupně mi přibývalo sil. Rostl ve mně vztek, díval jsem se mu přímo do očí, což mi pomohlo,“ popsal své pocity Rashid Omar.

Během soudního stání zazněla také výpověď otce nejmladší Tarrantovy oběti, teprve tříletého chlapce Mucaada. Sám nebyl schopen mluvit a jeho slova tlumočil jiný člen jeho rodiny. „Zavraždil jsi mého syna a pro mě to je stejné, jako bys vyvraždil celý Nový Zéland,“ vyslechl si obžalovaný. „Rád se bavil s policisty, běhal po domě, hrál si na strážníka a oblékal uniformu. Mysleli jsme, že by se jednou mohl policistou stát,“ napsal otec o zavražděném chlapci.

Nový Zéland zakázal poloautomatické zbraně

Někteří z těch, co vypovídali před soudem, přijeli na Nový Zéland ze zámoří a byli nuceni podstoupit dvoutýdenní karanténu, aby mohli promluvit. „Pro ty, co útok přežili, i pro pozůstalé to bude velice náročný týden,“ řekla novozélandská ministerská předsedkyně Jacinda Ardernová. „Není nic, co bych mohla říci a ulehčit jim tak v tomto traumatickém období,“ dodala. Již dříve řekla, že nikdy nevysloví vrahovo jméno, neboť mu nechce zajistit věčnost.

K teroristickému útoku ve dvou mešitách ve městě Christchurch došlo 15. března 2019. Přímo na místě zemřelo 49 lidí, další dvě osoby pak v nemocnici podlehly následkům zranění. Zraněno bylo celkem padesát lidí. Měsíc po útocích se novozélandský parlament téměř jednohlasně shodl na úplném zákazu poloautomatických zbraní stejně jako na zákazu prodeje součástek, jež by mohly sloužit k jejich sestrojení.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

Koronavirus

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

„Matematika je bohužel neúprosná. Pokud za středu přibude 14 tisíc nakažených, znamená to, že za 10 dní bude v jeden den potřebovat nově hospitalizaci 560–700 lidí,“ napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. Podpořil tak slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS předpovídal dokonce 15 tisíc nově infikovaných covidem-19. Všemu napovídají čísla zveřejněná ke středeční 18. hodině, kdy přibylo 8 840 případů.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama