Francie vyjádřila solidaritu s Českou republikou v souvislosti s výhrůžkou Číny kvůli cestě šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan, uvedla agentura AFP. Podle francouzského ministerstva zahraničí je reakce Pekingu nepřijatelná a vztahy mezi EU a Čínou musejí být založené na vzájemném respektu a dialogu. Česka se zastal i německý ministr zahraničí Heiko Maas, jehož země nyní předsedá Evropské unii. Uvedl, že EU se svými partnery jedná s úctou a totéž očekává i od nich. Zdůraznil, že nátlak do diplomatických vztahů nepatří. K úternímu večeru delegaci vyjádřila podporu i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
„Evropsko-čínské vztahy musejí být založené na dialogu, principu reciprocity a vzájemném respektu, což jsou klíčové podmínky pro prohlubování našeho partnerství,“ uvedla podle agentury AFP mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Agnès von der Mühllová. „V této souvislosti je nepřijatelná jakákoli výhrůžka členskému státu EU a my vyjadřujeme solidaritu s Českou republikou,“ dodala.
Slova podpory přišly i od našich sousedů ze Slovenska. Tamní prezidentka Zuzana Čaputová na svém twitteru napsala, že Slovensko stojí po boku České republiky. „Vztahy mezi EU a Čínou jsou založeny na dialogu a vzájemném respektu. Výhrůžky namířené vůči členovi EU a jeho představitelům je v rozporu se základní podstatou našeho partnerství a jsou neakceptovatelné,“ uvedla Čaputová.
#Slovakia stands by the Czech Republic. #EU-#China relations are based on dialogue and mutual respect. Threats directed at one of the EU members and its representatives contradict the very essence of our partnership and as such are unacceptable.
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) September 1, 2020
Světová média si všímají Vystrčilova odkazu na Kennedyho
Světové tiskové agentury průběžně informují o návštěvě šéfa českého Senátu na Tchaj-wanu i o odmítavých reakcích Pekingu. I zahraniční média upoutal projev Miloše Vystrčila v tchajwanském parlamentu, v jehož závěru český politik prohlásil „Jsem Tchajwanec“. Parafrázoval tak slavnou větu amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, který v roce 1963 při návštěvě Západního Berlína obklopeného komunistickou Německou demokratickou republikou vyjádřil obyvatelům města solidaritu prohlášením „Jsem Berlíňan“. Agentura DPA napsala, že Vystrčil se svými slovy zasazoval o svobodu a demokracii.
Předseda českého Senátu podle agentury Reuters následoval Kennedyho vzdor vůči komunismu a jeho slova pravděpodobně ještě více popudí Peking. Agentura AP označila Vystrčilův výrok za ukázku silného odporu vůči autoritářství a vůči „stále agresivnější zahraniční politice Pekingu“.
Ačkoli česká vláda Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan nepodpořila, ostrá čínská kritika cesty ji znepokojila, a předvolala si proto čínského velvyslance, zatímco Peking si v pondělí také „k pokárání" předvolal českého velvyslance, napsala agentura Reuters. Ta spolu s agenturou AP rovněž poukázala na dlouhodobou snahu prezidenta Miloše Zemana o bližší vztahy s Čínou.
Co bude Vystrčilova cesta znamenat pro další evropské státy
List Financial Times (FT) poznamenal, že cesta českého politika na Tchaj-wan přichází v době, kdy se čínský ministr zahraničí Wang I snaží v Evropě zlepšit obraz Číny a zmírnit obavy ohledně Hongkongu a perzekuce menšinových Ujgurů. FT také odkázal na loňský průzkum amerického think-tanku Pew, podle kterého mají Češi nejnegativnější postoj k Číně ze států střední a východní Evropy.
Hlas Ameriky se na možný budoucí vývoj ptal dvou tchajwanských profesorů. Podle obou není příliš pravděpodobné, že Vystrčilova návštěva spustí v Evropě řetězovou reakci, z níž má Čína podle nich mnohem větší obavy.
Podle analýzy hongkongského anglicky píšícího webu Asia Times je Vystrčilova cesta „lakmusovým testem pro evropské politiky“. „Pokud se Peking nepokusí Vystrčila potrestat, tak to možná ostatní evropské lídry přiměje naplánovat si cestu do Tchaj-peje. Pokud se o to (Čína) pokusí a neuspěje, znázorní to neúčinnost toho, co pozorovatelé označují za donucovací diplomacii Pekingu,“ napsal list.
Europoslanci žádají, aby se EU ohradila proti čínským výrokům
Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová vyzvala šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, aby se Evropská unie postavila za Česko po výrocích čínského ministra zahraničí. Na Borrella se obrací i europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Po rychlé reakci české diplomacie by podle Gregorové měla jednat i unie. V otevřené výzvě žádá, aby Borrell dal svým čínským protějškům najevo, co znamená evropská solidarita. „Že vyhrožovat jednomu členskému státu znamená vyhrožovat i všem ostatním. Že jsme skutečně jednotní v rozmanitosti a naším globálním zájmem je podporovat demokracii a svobodu a bojovat proti útlaku,“ napsala.
Šojdrová spolu se slovenským europoslancem Ivanem Štefancem ve svém dopisu Borrellovi píší, že neakceptovatelné čínské hrozby v nich vzbudily velké znepokojení. „My, jako představitelé EU, vás žádáme, abyste vyjádřil protest proti tónu čínské reakce na svobodné rozhodnutí českého předsedy Senátu. Chápeme svobodu člověka a svobodu projevu jako základní pilíře naší společnosti,“ uvedli Šojdrová a Štefanec. Jasná a včasná reakce podle nich může prokázat, že EU si za svými hodnotami stojí.“