Žijeme ve vesmíru sami? Na odvěkou otázku možná brzy odpoví tým vědců, který v atmosféře planety Venuše detekoval přítomnost fosfanu – tedy plynu, který může svědčit o přítomnosti mikrobů a dalších forem života.
Ačkoli samotný nález existenci mimozemského života nepotvrzuje, přítomnost fosfanu v atmosféře planety podle vědců nemá žádné jiné logické vysvětlení. Podle nich je tak Venuše po Zemi možná druhou planetou sluneční soustavy, na které existuje život.
Lidé na Zemi přicházejí s fosfanem do styku běžně. Vzniká jednak během některých průmyslových procesů, ale také přírodní cestou – produkují ho určité anaerobní organismy jako bakterie nebo mikrobi. Plyn má nepříjemný zápach a je velmi toxický.
Experti už dříve předpovídali, že pokud se na některé planetě ve větším množství objeví fosfan, bude to znamenat existenci mimozemského života. Na Venuši panuje velmi teplé počasí, americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvádí, že průměrná teplota na planetě je 464 stupňů Celsia. Pro člověka je tak povrch planety za současných podmínek neobyvatelný.
O něco chladnější teplota je v pásmu hustých oblak, které obepínají Venuši. A právě v nich vědci natrefili na přítomnost fosfanu. Tamní mraky jsou natolik kyselé, že by fosfan okamžitě zničily. Podle vědců tak na planetě potenciálně existuje forma života, která fosfan pravidelně produkuje a upouští do atmosféry.
„Nemáme důkaz o formě života, máme jen důkaz o anomálním a nevysvětlitelném chemickém procesu,“ píše se ve studii britských vědců, kteří fosfan objevili, když pozorovali Venuši teleskopem z Havaje a později z Chile. „Možná fosfan vzniká na základě nějakého jiného chemického nebo geologického procesu, o kterém nikdo nic neví,“ spekulovali dále vědci.