Vědci dokázali, že osamělost může mít vliv na onemocnění Parkinsonovou chorobou. U Britů, kteří v dotazníku přiznali, že se cítí osaměle, je v budoucnu vyšší riziko, že se u nich toto onemocnění rozvine. Studii zveřejnili v časopise JAMA Neurology na začátku října.
Studie vychází z dotazníků z období 2006 až 2010, na které odpovědělo 491 603 lidí, píše zdravotnický web Health. Jedná se o nemoc, která způsobuje například třes končetin, problémy s pamětí či ztuhnutí těla.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pacienti na lék Endiaron budou čekat nejméně dva roky. Můžete ho nahradit, poradil lékař
Odborníci dalších 15 let zkoumali vývoj Parkinsonovy choroby u některých účastníků výzkumu. Když ze vzorku vyřadili ty s genetickými predispozicemi, došli k závěru, že osamělým jedincům nemoc hrozila o 25 procent více než ostatním.
Antonio Terracciano, profesor geriatrické kliniky Floridské univerzity a vedoucí výzkumu, vysvětlil, jak osamělost může vést k onemocnění: „Jde o emocionální strádání, které souvisí s osamělostí. To narušuje schopnost mozku se vypořádat s dalšími genetickými faktory, což může vést k Parkinsonově chorobě.“ Terracciano dále zdůraznil, že se nejedná o to, jestli je jedinec prakticky sám, ale o to, jestli se osaměle cítí.
Vědci v průběhu studie došli k několika závěrům ohledně osamělosti. Zjistili, že je pravděpodobnější u žen, mladších osob a u lidí s nižším vzděláním a psychickými nebo fyzickými problémy.
Studie se přidala k dlouhé řadě výzkumů, které prokazují, že osamělost má nežádoucí účinky. Vědci totiž vycházeli ze studií prokazujících souvislost mezi osamělostí, demencí a Alzheimerovou nemocí, vysvětlila neuroložka Nina Brownerová.