Věk odchodu do důchodu by se měl v budoucnu odvíjet od délky dožití, tak aby ho lidé nadále pobírali v průměru 21 let. Po schůzce s prezidentem Petrem Pavlem to novinářům řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Připomněl zároveň, že se vláda chystá parametry reformy předložit veřejnosti v polovině května. Beze změn by se Česká republika dostala podle něj do roku 2050 do značných fiskálních problémů.
„Prošli jsme společně všechna navrhovaná opatření. Stále platí, že celou důchodovou reformu představíme v polovině května. Je to o tom, abychom měli udržitelný systém i do budoucna, a aby byl zvládnutelný i v rámci státních rozpočtů, jinak bychom měli v roce 2050 problém,“ vysvětlil ministr.
ČTĚTE TAKÉ: Vládní propočty na vyšší daně. Na ráně jsou studenti, OSVČ i zaměstnanci
Prezident podle něj s nutností reformy souhlasí. „Projednávali jsme důležité principy, aby systém dokázal zohlednit mezigenerační solidaritu a péči o děti či vývoj některých profesí. Pan prezident bere velmi vážně, aby se důchodová reforma uskutečnila, jelikož musíme směřovat k vyrovnaným rozpočtům,“ doplnil.
Další spor v koalici? Jurečka chce živnostníkům zvýšit odvody, nejen ODS je důrazně proti
Zvyšování odvodů živnostníkům je možným dalším sporem v koalici. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si od toho slibuje navýšení příjmů do důchodového systému. Zároveň prý chce nabídnout živnostníkům záruku důstojné penze. To se ale nelíbí ODS ani samotným živnostníkům. Proti je i opozice.
Zásadním tématem je otázka možné změny důchodového věku. „Chci, aby hranice odchodu do důchodu byla v budoucnu spjata s délkou dožití. Průměrná délka pobírání důchodu je 21,5 roku, a tak by to mělo zůstat. Lidé by se to ale dozvěděli s dostatečným předstihem. Hranice ale nemá být stejná pro všechny, ale má reagovat na to, jakým způsobem ten člověk strávil svůj produktivní věk,“ řekl Jurečka novinářům.
Lidé by tak měli i v budoucnu dostávat důchod v průměru stejně let jako nyní. „Princip má stanovit dobu pobírání starobního důchodu v budoucnu, měl by být 21 let. Systém bude reagovat na dobu dožití. Nemůžeme s jistotou říct, že se ta doba bude prodlužovat, mohla by se v budoucnu třeba také snížit,“ popsal ministr své představy.
Důležitým prvkem je podle něj takzvané výchovné, které by přidávalo peníze lidem za výchovu potomků. „Systém a jeho stabilita je závislá podle toho, kolik tady bude dětí a tedy v budoucnu i plátců. Proto chceme podpořit rodiče skrze výchovné,“ doplnil.