Zvyšování odvodů živnostníkům je možným dalším sporem v koalici. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si od toho slibuje navýšení příjmů do důchodového systému. Zároveň prý chce nabídnout živnostníkům záruku důstojné penze. To se ale nelíbí ODS ani samotným živnostníkům. Proti je i opozice.
Živnostníci odvádí na sociálním pojištění méně než zaměstnanci. Mají tak mnohdy nejnižší důchod. To by se mohlo podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky změnit. „Zvýšení odvodů OSVČ aktuálně patří mezi diskutovaná opatření,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí resortu práce Eva Davidová.
Že je potřeba systém odvodů upravit, připouštějí i Piráti. „Spousta lidí v této situaci, v tuto chvíli, neodvádí dostatečně a v momentě dosažení věku by měli důchody nižší,“ řekl CNN Prima NEWS vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Neodpracovali jste 40 let? Máte smůlu, tvrdí experti. Předčasný důchod vysokoškoláky nečeká
Debata prý probíhá o navýšení na 60 až 70 procent z vyměřovacího základu. „Šest z deseti živnostníků odvádí minimální zálohu, a to nestačí na financování důstojného důchodu,“ míní poslanec Michael Kohajda (KDU-ČSL). „Otázka daňové soustavy se musí řešit. Došlo dlouhodobě k vychýlení daňových skupin zaměstnanců vůči podnikatelům a vůči OSVČ,“ uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Velká mezera v zákoně. Příspěvek na bydlení může čerpat i ten, kdo bere 160 tisíc měsíčně
Osoby samostatně výdělečně činné s příjmem i 160 tisíc korun měsíčně mají nárok na příspěvek na bydlení. Podle zákona o státní podpoře totiž podnikatelé přihlášení k paušální dani nepodávají daňové přiznání. Kvůli tomu je jejich měsíční příjem pevně stanovený na částce 18 900 korun a lze je považovat za nízkopříjmové.
Živnostníci to nezvládnou
Jenže debata o zvyšování odvodů už teď budí vášně u samotných živnostníků. „Nadšená z toho nejsem. Náklady na podnikání jsou už teď vysoké. Spousta živnostníků to podle mě nedá,“ řekla CNN Prima NEWS krejčová Simona Koutná.
Úvahy Jurečky však mohou narazit také u koaličního partnera. ODS včetně ministra financí se totiž staví zásadně proti. „Ministr Stanjura nepředpokládá, že by součástí připravovaného balíčku konsolidace veřejných financí nejméně o 70 miliard korun bylo zvýšení daňové zátěže OSVČ,“ uvedl mluvčí resortu financí Tomáš Weiss.
A proti je také opozice. „Pokud si platí minimální sociální pojištění, jsou srozumění s tím, že budou mít menší pojištění, odkládají si a není potřeba, aby to za ně řešil stát, takže já s tím nesouhlasím,“ nechala se slyšet bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
Podle Mariana Jurečky přitom stále platí, že konkrétní parametry důchodové reformy zveřejní v květnu. Další jednání o podobě důchodové reformy jsou v plánu tento týden.