Pouze necelá desetina lidí, kteří prožili domácí násilí, má důvěru v soudy, jež rozhodují o vině, či nevině agresorů. Alarmující data přinesl výzkum, který realizovala iniciativa Pod svícnem a výzkumná agentura Ipsos. Naopak nejvíce respondentů důvěřuje neziskovým organizacím, a to v 90 procentech případů. Výzkum také ukázal, že téměř tři čtvrtiny případů domácího násilí se nedostaly před soud. Z těch, které tam zamířily, jen ve 40 procentech justice rozhodla podle dotázaných spravedlivě.
„Data, která se nám dostala do ruky, nás i při praktické zkušenosti s přeživšími šokovala. Jmenovatelem je nízká důvěra v samotný systém a pocit nespravedlnosti. Pokud v soudní systém u nás věří pouze necelá desetina obětí domácího násilí, považuji to za zdvižený prst pro systém, který nelze ignorovat,“ vysvětlila spoluzakladatelka iniciativy Pod svícnem Barbora Urbanová.
ČTĚTE TAKÉ: Psycholog: Justice i znalci selhali. Podmínka za znásilnění je bezohlednost vůči oběti
Její kolegyně Michaela Studená ji doplnila: „Ochotu pomoci podle dotázaných projevují nejvíce psychologové a psychiatři. Je přímo alarmující, že téměř 6 z 10 obětí domácího násilí neřešilo svou situaci s policií. To spolu s dalšími daty ukazuje na velkou krizi důvěry v samotný systém.“
Výsledky výzkumu, který realizovala iniciativa Pod svícnem a výzkumná agentura Ipsos Zdroj: Ipsos, Pod svícnem
Výsledky výzkumu, který realizovala iniciativa Pod svícnem a výzkumná agentura Ipsos Zdroj: Ipsos, Pod svícnem
Výsledky výzkumu, který realizovala iniciativa Pod svícnem a výzkumná agentura Ipsos Zdroj: Ipsos, Pod svícnem
Z dat výzkumu dále vyplývá, že 93 procent obětí domácího násilí má zkušenost i z minulosti. Bohužel každý desátý dotázaný se s domácím násilím potýká i nyní. Drtivá většina obětí domácího násilí zažívá psychické násilí. Fyzické násilí pak zažily tři čtvrtiny obětí, které mají zkušenost s domácím násilím z minulosti.
Oběti je jednání pachatele jedno
„Zajímavé je srovnání pohledu celé populace s konkrétní zkušeností lidí, kteří domácí násilí prožili, a to především v kontextu důvěry v jednotlivé instituce. Zatímco česká populace má větší důvěru v policii či soudy než samotné oběti domácího násilí, u důvěry v neziskové organizace je tento trend opačný. To hodně vypovídá právě o dobré práci neziskových organizací s těmi, kteří si domácím násilím prošli či stále procházejí,“ doplnil výsledky výzkumu Michal Kormaňák z agentury Ipsos.
Iniciativa Pod svícnem
Iniciativa Pod svícnem vznikla v roce 2022 s cílem edukace společnosti, změny legislativy v oblasti domácího násilí. Za jejím vznikem stála poslankyně Barbora Urbanová (STAN) a spoluzakladatelka PR agentury Communications Lab Michaela Studená za podpory osobností odborné a kulturní sféry. Projekt doplňují výpovědi obětí a stránky na sociálních sítích. Součástí projektu je také petice „Za bezpečný domov“. Další informace o iniciativě Pod svícnem si můžete přečíst na oficiálních stránkách.
Advokátka Lucie Hrdá k výsledkům dodala: „Nízká důvěra v justici se samozřejmě jako jeden ze zásadních faktorů projevuje v nízkém nahlašování domácího násilí. Přitom je ze strany veřejnosti, policie i samotných soudů často prezentován názor, že pokud oběť nic nenahlásí, asi jí jednání pachatele nevadilo.“
Více než 10 let trvalo domácí násilí pětině lidí, kteří ho zažili v minulosti. V 59 procentech případů je hlavním agresorem partner nebo partnerka. V téměř třetině případů pak rodič. Více než čtvrtina lidí od agresora – v případě, že jím byl partner, partnerka či rodič – odešla v 18 až 24 letech nebo později v 25 až 34 letech.
Iniciativa Pod svícnem se ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos zaměřila na zkušenosti obětí domácího násilí v České republice. Mimo jiné zjišťovala, zda oběti domácí násilí s někým řešily, či zda ho nenahlásily. Dotazování probíhalo pomocí CAWI na kontakty dodané iniciativou Pod svícnem a Bez trestu, přičemž byl sběr dat realizován v listopadu 2023. Cílovou skupinu tvořili obyvatelé České republiky ve věku od 10 do 65 let, kteří zažili nějakou formu domácího násilí.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dívka zneužitá otčímem popsala, jaké hrůzy zažívala. Nejdřív přišly návrhy, pak znásilnění. Verdikt soudu byl jako zlý sen