
Policisté na Jablonecku zastavili prchajícího řidiče pomocí kamionu
Jménem zákona postavte vůz napříč přes silnici. Pronásledujeme kradené auto, potřebujeme zátaras. Neobvyklá výzva policejní hlídky zaskočila řidiče kamionu u Jablonce nad Nisou. Právě díky jeho spolupráci se ujíždějící luxusní vůz podařilo zastavit a šoféra zadržet. „Taková situace se může přihodit komukoliv, občan nemá příliš možností v takovém případě výzvu neuposlechnout,“ řekl redakci právník Jan Černý.
Honička s řidičem kradeného vozu se odehrála na Jablonecku v polovině dubna, nyní policisté zveřejnili videozáznam. „Vozidlo bylo odcizeno týž den v časných ranních hodinách v Německu v oblasti u Bodamského jezera a obviněný s ním ujel téměř 700 kilometrů,“ informovala Dagmar Sochorová, jablonecká policejní mluvčí.
ČTĚTE TAKÉ: Známý ostravský rapper Hard Rico má opět problém. Na svědomí má mít podvod s autem
Policejní hlídka si auta, po kterém bylo vyhlášené pátrání, všimla u křižovatky Rádelský mlýn. Odstartovala honička, při níž cizinec za volantem černého SUV zřejmě doufal, že díky silnému motoru dokáže ujet.
Jenže do pronásledování se postupně zapojilo několik hlídek – jedna přitom čekala u vjezdu do Jablonce nad Nisou. Tam na kradené auto strážci zákona nachystali past. „Policisté k zastavení vozidla využili svého oprávnění a napříč silnicí postavili zátaras z kamionu,“ uvedla Sochorová. Řidič, který kamion přes cestu spatřil na poslední chvíli za zatáčkou, neměl kam uniknout. Bez odporu se vzdal, teď mu hrozí až šest let vězení.
Kromě jedné výjimky musí občan spolupracovat
Kreativní řešení využít kamion coby zátaras není příliš obvyklé, ale rozhodně je efektivní. Podle zákona mohou policisté vyzvat kohokoliv, aby jim se zákrokem pomohl, třeba právě tím, že poskytne svoje vozidlo jako zátaras.
Jedinou podmínkou podle osloveného právníka je, že při tom nesmějí takového člověka vystavit nepřiměřenému nebezpečí. „Požádaný při splnění této podmínky musí výzvy policie uposlechnout, jinak se vystavuje riziku sankce, přinejmenším finančnímu postihu,“ upozornil Jan Černý. V praxi to ale tak jednoduché není, protože hrozící nebezpečí vnímá každý jinak.
Otázka je, co by se stalo, kdyby řidič kradeného vozu do kamionu naboural. „V případě, že při policejním zásahu vznikne civilním osobám nějaká škoda, potom je povinností policie tuto škodu nahradit. Nejde jen o materiální škodu, ale třeba i ušlý výdělek, který vznikl vynuceným zpožděním a podobně,“ vysvětlil právník. Odškodnění v tomto případě poskytuje ministerstvo vnitra, u kterého je potřeba o náhradu požádat a vzniklou škodu doložit.
Pokud ovšem policejní zákrok s vyžádanou pomocí skončí beze škod, žádná odměna spolupracujícího občana nečeká. Maximálně poděkování.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Drama na Jihlavsku. Po střelbě v jednom z bytů zemřel muž, podezřelého policie zadržela