reklama

Nechali by se odborníci očkovat ruskou vakcínou? Lékař nakaženého taxikáře jí nevěří

Lékař Martin Balík nedůvěřuje ruské vakcíně proti koronaviru. Anesteziolog, který pečoval o jednoho z prvních těžce nemocných covidem – nakaženého taxikáře, to prohlásil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Jiní odborníci ale v očkování Sputnikem V nevidí problém, pokud ho schválí Evropská léková agentura (EMA).

reklama

Pro Balíka je kromě samotné očkovací látky důležitý i její původ. „Já bych se chtěl nechat očkovat vakcínou, která projde standardním testování klinickými testy. Třeba Rusko jako totalitní země, kde výsledky testů známe dopředu, protože tam je střet zájmů a Putinův režim, ji musí exportovat a prodat. Já k tomu důvěru nemám,“ uvedl lékař.

K tématu

Epidemiolog Roman Prymula ale Balíkovi v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odporoval. „Myslím si, že bychom neměli posuzovat vakcínu podle toho, jestli je čínská, ruská, nebo americká, ale podle toho, jestli je bezpečná a účinná. Jestli tato data budou k dispozici, nevidím problém, ať je to jakákoliv vakcína,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví.

Také pro prezidenta České lékařské komory Milana Kubka není podstatná země původu, ale souhlas Evropské lékové agentury, která vakcíny proti covidu posuzuje a schvaluje pro aplikaci v zemích Evropské unie. „Je to nezávislý orgán, oproštěný od politických vlivů. To by pro mě byla dostatečná záruka,“ dodal Kubek, s nímž souhlasil i stomatolog Radek Mounajjed.

Česko podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) o nákupu vakcíny proti novému koronaviru mimo společné smlouvy Evropské unie neuvažuje. „Jsme jedním z evropských států, který ctí dohody a smlouvy, které jsou uvnitř EU platné. Nemám nic proti žádné vakcíně, ať už je z Ruska, z Číny, z Indie, odkudkoliv, pakliže projde stejnými testy jako jakákoliv jiná v rámci Evropské lékové agentury,“ uvedl ministr.

Ruskou vakcínou Sputnik V se očkuje například v Mexiku, Kostarice nebo Chile. Očkovací látku od Moskvy nakoupilo už minulý týden také Maďarsko. Podle mluvčího premiéra Viktora Orbána brání nedostatečné množství dodávek vakcín přicházejících přes EU masové vakcinaci, proto země musí hledat jiné řešení. Do konce února by mělo mít dost dodávek Sputniku V na vakcinaci 300 000 lidí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Pokud třítýdenní lockdown dostatečně nezlepší koronavirovou situaci v Česku, jsou ve hře přísná opatření na Velikonoce. Pro CNN Prima NEWS to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by mohly být restrikce, které platí od pondělí, ještě tvrdší. Babiš zároveň nevyloučil zavření českých hranic, před páteční tiskovou konferencí, na které nová nařízení oznamoval, prý jeho kabinet ne vše správně domyslel.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Na poslední chvíli velká změna. Ledecká vynechá mistrovství světa ve snowboardingu
Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Registr očkování se nově otevírá lidem nad sedmdesát let. Prioritu má vyšší věk
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama