Americký stát Kalifornie zakáže od roku 2035 prodávat nově vyrobené automobily s benzínovými i naftovými motory. Jde o první tak přísnou regulaci v zemi s největším automobilovým trhem na světě.
„Nařízení bude platit jak pro osobní, tak i nákladní vozidla,“ upřesnil kalifornský guvernér Gavin Newsom. Od roku 2035 se budou moci prodávat, přihlašovat a uvádět do provozu pouze taková nová auta, která nebudou vypouštět žádné výfukové plyny.
Podle nově schváleného nařízení bude však možné dále provozovat použitá benzínová i naftová vozidla a také je dále prodávat.
Kalifornie je největším trhem s automobily v USA, ročně se tam prodá jedenáct procent vozidel v zemi. „Toto má být nejúčinnější krok, kterým náš stát pomůže v boji proti klimatickým změnám,“ uvedl guvernér Newsom a objasnil důvody takového rozhodnutí: „Až příliš dlouho, celá desetiletí, jsme dovolili, aby auta znečišťovala vzduch, který pak dýchají naše děti a naše rodiny. Auta by neměla způsobovat astma u dětí.“ Rovněž by neměly tát ledovce a přispívat tak ke zvyšování hladiny moří.
Newsom důrazně zopakoval, že nařízení platí také pro nákladní automobily. Především proto, že právě oblast přepravy nákladů a používání těžkých trucků se podílí více než z 50 procenty na znečišťování ovzduší v Kalifornii. Díky takovému opatření by měla benzínová a naftová auta z Kalifornie postupně mizet.
Zatím však nikdo neřešil, jaký dopad to bude mít na zásobování obyvatelstva a případně na ceny v obchodech pro koncové zákazníky.
Stát Kalifornie na západě USA u Tichého oceánu dlouhodobě trpí špatnou kvalitou ovzduší, metropole jako Los Angeles se „topí“ ve smogovém oparu. Právě proto je vedení státu již roky považováno za průkopníka v oblasti ochranu klimatu. Kalifornie již roky bojuje kvůli regulaci výfukových plynů z automobilů s administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Ta už jednou odvrátila zpřísnění emisních norem na celostátní úrovni, přestože již byla změna odsouhlasená státními orgány.