Kalkulace a úspory za energie: Kolik nás stojí letní komfort v domácím bazénu?

Rekordní počet lidí mění dodavatele

Vlastní bazén je sice pro řadu lidí splněný sen, ale přináší i nemalé provozní náklady. Největšími žrouty energie jsou filtrace a ohřev vody. Pojďme se podívat, jak tyto náklady snížit, a přesto si užívat čisté a teplé vody.

Filtrace

Základem pro čistou vodu je filtrace. Běžná filtrace pro bazén o objemu 20 metrů krychlových (čerpadlo 0,5–1 kW) by měla běžet osm až 12 hodin denně.

A například čerpadlo 0,75 kW běžící 10 hodin denně spotřebuje 7,5 kWh elektřiny. Při šesti korunách za kilowatthodinu elektřiny (průměrná cena elektřiny v Česku včetně DPH a poplatků) je to 45 korun denně, tedy asi 1 350 korun měsíčně.

Ohřev

Nejdražší položkou provozu je ohřev, ale existuje mnoho efektivních řešení, jak ušetřit.

Elektrické topení

  • Nejdražší varianta. Ohřev 20 metrů krychlových vody o 8 °C (např. z 18 na 26 °C) vyžaduje asi 184 kWh. Tedy přes 1 100 korun za jednorázový ohřev.

Využití FVE a přetoků

  • Přebytky výroby ze solárních panelů lze přesměrovat do vytápění bazénu pomocí hybridních střídačů nebo chytrých systémů.
  • Přímou fotovoltaickou energií vytápíte bazén primárně přes den, když FVE vyrábí nejvíce.

Solární rohože (absorbéry)

  • Jedná se o jednoduché černé hadice nebo desky, kde se voda ohřívá sluncem a vrací do bazénu.
  • Využívají čerpadlo filtrace, což znamená nulové provozní náklady na elektřinu. Další výhodou je nízká pořizovací cena okolo 10 až 30 tisíc korun pro bazén o 20 metrech krychlových. Nevýhodou je ale závislost na slunci.

„Solární rohože jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí ohřívat bazén bez jakýchkoliv provozních nákladů na ohřev. Pro prodloužení sezóny o několik týdnů nebo pro udržení příjemné teploty v létě je to velmi efektivní a nenáročná investice,“ vysvětluje Tomáš Suchý, ředitel projektu Energie srozumitelně.

Tepelné čerpadlo pro bazén

  • Odebírá teplo ze vzduchu a předává ho do bazénové vody (z 1 kW elektřiny vyrobí 3–6 kW tepla).
  • Ohřívá i za oblačného počasí, spolehlivější, vysoce efektivní a úsporné řešení.
  • Pro bazén o 20 metrech krychlových počítejte s počáteční investicí cca 30 až 60 tisíc korun a provozní spotřebou v sezóně pro udržení 26 °C přibližně 1 000 až 3 000 korun měsíčně (s optimalizací na nízký tarif a FVE).

„Tepelné čerpadlo je dnes pro ohřev bazénu nejlepší volbou z pohledu poměru pořizovací ceny, provozních nákladů a efektivity. Pokud navíc máte FVE, můžete ho chytře propojit s přebytky výroby a snížit provozní náklady na minimum,“ dodává Tomáš Suchý.

Nezapomeňte na bazénovou plachtu! Výrazně snižuje odpar vody, a hlavně ztráty tepla v noci, což šetří energii na ohřívání.

Letní komfort v bazénu nemusí znamenat astronomické částky. S chytrým plánováním, správnými technologiemi a efektivním využitím FVE lze ohřívat vodu za rozumné peníze.

Máte doma bazén nebo o něm uvažujete?

Bezplatný srovnávač naleznete na Energie srozumitelně.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rychlejší výpovědi, delší zkušební doba a brigády od 14 let. Co se od června změnilo v zákoníku práce?

Tagy:
teplo elektřina energie provozní náklady životní prostředí komfort volný čas Česko přírodní zdroje filtrace čerpadlo plavecký bazén produkty a služby ekonomika, obchod a finance životní styl a volný čas prostory pro volnočasové aktivity energie a zdroje Encall