Hosty nedělní Partie byli předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a ministryně práce a sociálních věcí za vládní ČSSD Jana Maláčová. Hodnotili rozhodnutí soudu o zrušení některých restriktivních opatření vlády, podporu restrikcemi zasažených podnikatelů, obavy z nezaměstnanosti či inflaci. Na některých řešeních se oba politici shodli a Maláčová se z úst Kalouska dokonce dočkala i pochvaly.
V úvodu se Maláčová s Kalouskem vyjádřili ke zrušení čtyř koronavirových opatření ministerstva zdravotnictví s platností od pondělí. Podle rozhodnutí soudu z tohoto týdne měla vláda opatření vydat v režimu krizového zákona, na jehož základě mají podnikatelé nárok na odškodnění.
„Soud také řekl, že opatření byla věcně správně,“ uvedla ministryně sociálních věcí. „To, co jsme udělali, abychom pandemii zabrzdili, bylo správné.“ Dodala však, že chybný právní základ je věc druhá.
Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 má vláda občanům říkat pravdu, chovat se fér a neobcházet jinými právními režimy svou zodpovědnost. „Ani v nouzovém stavu by vláda neměla nerespektovat právo,“ zmínil a podotkl, že to byl „mimořádný amatérismus“.
ŽIVĚ: Sledujte Partii!ŽIVĚ: Sledujte Partii! Téma? Jaký bude účet za koronavirus? Kolik lidí bude bez práce? A komu stát v krizi nepomohl?
Posted by Zpravodajství FTV Prima on Sunday, April 26, 2020
Ačkoliv byla některá restriktivní opatření vlády dle Kalouska správná, je přesvědčen, že by se vláda měla po skončení nouzového stavu omluvit a odejít kvůli veškerému chaosu a zmatkům, které způsobila. „Ne každá vláda by lhala a podváděla své občany. A to vaše vláda často dělá,“ dodal.
Jana Maláčová připustila, že se dějí dílčí chyby. „Nikdo není neomylný. Koneckonců žádná vláda nebyla nikdy perfektní… My jsme díky opatřením vlády získali obrovský náskok, zachránili jsme tisíce životů a teď je potřeba, abychom ten náskok a obrovskou výhodu, kterou máme, využili správným způsobem.“
Důležité je, aby přežili nejen živnostníci, ale i živnosti
Miroslav Kalousek v průběhu pořadu několikrát upozornil, že vláda by měla převzít odpovědnost a nabídnout spoluúčast na fixních nákladech těm podnikatelům, kterým nařídila uzavřít provoz. Výši spoluúčasti by pak viděl minimálně na 40 procentech. Podle Kalouska je totiž důležité uvažovat tak, že chceme nejen aby přežili živnostníci, ale také živnosti. Vysvětlil, že nemá na mysli náhradu škody, ale to, že by stát měl přispět na fixní náklady těm, kterým ze dne na den zakázal vydělávat.
Miroslav Kalousek také postrádá u vládního postupu proti pandemii větší transparentnost s načrtnutými modely a scénáři možného vývoje, kdy bude jasně zřetelné, že za určitého vývoje a zjištěných statistik se přistoupí k tomu či k onomu.
Obětovat lidský život za ekonomický růst je zhovadilost, řekl Zeman v Partii a popřál lásku
Lidský život a zdraví jsou důležitější než ekonomický růst, řekl prezident Miloš Zeman v nedělní Partii televize Prima. Zároveň všem lidem popřál lásku.
„Harmonogram se bude měnit v návaznosti na vývoj epidemiologické situace… Podle toho, jak se budou měnit čísla,“ reagovala ministryně s tím, že to říká opakovaně. Chápe poptávku po plánování dopředu, ale důležitější je dle jejích slov flexibilně reagovat. Pokud vše půjde dobře, pak se vše otevře rychleji.
„To riziko, že přijde druhá vlna, nikoliv vlnka, tu je,“ uvedla dále s tím, že nikdo neví, kdy přijde a zda vůbec přijde. „Učíme se za pochodu, učíme se organizovat a v současné chvíli mám informace, že už to běží, jak má,“ reagovala rovněž na tlačenice na odběrných stanovištích při testování COVID-19. Miroslav Kalousek řekl, že se lidé chovají velmi odpovědně, ale riziko druhé vlny epidemie, kdy o tomto viru víme strašně málo, se podle něj nemůže podceňovat.
Kalousek chválil Maláčovou, pro rychlejší financování navrhl zálohy
Dále se hosté věnovali pomoci podnikatelům a firmám, takzvaným „dohodářům“ (lidem pracujícím na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti) a podpůrnému programu ministerstva práce Antivirus.
Miroslav Kalousek sdělil, že když srovná efektivitu průmyslu a obchodu a sociálních věcí, pak si ministerstvo sociálních věcí pochvalu zaslouží. V rámci potřebné likvidity a urychlení přísunu prostředků k firmám exministr financí navrhl vyplatit firmám zálohu, která by se později zúčtovala.
Co se týká státního deficitu, Miroslav Kalousek vládě nevyčítá propad příjmů v důsledku krize ani nutné výdaje z důvodu intervencí či investic, ale především to, že se v bilanci promítají všechna špatná vládní rozhodnutí let minulých. Podle Kalouska nejde o krizi, kterou se dá proškrtat. „Ale musí se změnit priority. Stejně jako v případě, že přijde vichřice a odnese vám střechu, musíte dát peníze na střechu a odpustíte si dovolenou,“ uvedl Kalousek. V rozpočtu je ale podle něj všechno, rozpočty na střechu i zbytečnosti na dovolenou. „Vláda odmítá šetřit a škrtat,“ dodal.
Nezaměstnanost na konci roku 8–10 procent?
Na otázku výhledu nezaměstnanosti odpověděla ministryně práce a sociálních věcí, že čísla od úřadů práce „zatím vypadají dobře, což ale není důvod k předčasné radosti“. V dubnu podle ní dosahuje nezaměstnanost 3,4 procenta. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 dodal, že máme aktuální čísla, ale nemáme čísla, jak to bude za 14 dní, přičemž předpokládá, že řada zaměstnavatelů přemýšlí, zda zaměstnancům v blízké době nerozdá výpovědi. Na konci roku odhaduje nezaměstnanost mezi 8–10 procenty, jakkoliv by se dle svých slov rád pletl. Nemyslí si také, že dojde k v rámci ekonomického vývoje k takzvané „V křivce“ v době uvolnění hospodářství a počítá, že dno bude delší.
Uvolnění vycestování a nutnost otestování, případně čtrnáctidenní karanténu při návratu, označila Maláčová za kompromis mezi tím, co je žádoucí a co je možné. Kalousek podotkl, že funkčnost nedokáže posoudit, ale přijímá ji jako akceptovatelnou a přijatelnou podmínku.
Sociální izolace kvůli pandemii se může stát normou na několik let, míní experti z Harvardu
Jak dlouho budeme muset kvůli pandemii nového koronaviru snášet sociální distanc, ať už jde o dodržování bezpečné vzdálenosti od ostatních, zákaz shromažďování většího počtu lidí nebo určitý typ izolace či karantény? Zahraniční experti přichází se znepokojivými vizemi o restrikcích trvajících několik let nebo dokonce o nové normě pro naše životy. Tým z Harvardu ve studii informoval o možné potřebě omezení určitých sociálních kontaktů v USA až do roku 2022.
Co se týká navrhovaných opatření na oživení ekonomiky po jejím uvolnění, Maláčová uvedla masivní výstavbu nájemního bydlení zejména pro mladé rodiny a podporu sociálních pečovatelských služeb pro seniory. Podle Kalouska veřejné investice nejsou motorem dlouhodobého růstu, důležité jsou investice do soukromého sektoru. Vláda by podle něj měla situaci konzultovat s největšími mozky v zemi a zjistit, do jakých oblastí vědy a výzkumu masivně investovat, podpořit malé a střední firmy a přestat jim překážet.
Stěžejní bude podle Maláčové také digitalizace státu: distanční vzdělávání, žádosti o nejrůznější podpory, které jdou on-line, dokumenty, které jdou poslat elektronicky, propojení rezortů v oblasti sdílení dat.
Zfetišizovali jsme si roušky? Používejme je s rozumem
Uvolňování značných finančních prostředků do oběhu v současné chvíli Miroslav Kalousek nevidí jako problém a i na základě zkušeností z předchozí krize a kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou nemá obavy z inflace, protože protiinflačních tlaků je více. Maláčová reagovala, že stejně neexistuje jiná možnost a je potřeba řešit problémy postupně a momentálně je potřeba pumpovat finance do ekonomiky.
Na závěr došlo také na otázku takzvaného sociálního distancování a nošení roušek. Podle Maláčové se u nás podařilo pandemii zastavit právě těmito dvěma kroky. Pokud teď dochází k rozvolňování ekonomiky a restriktivních opatření, bylo by dle ní čistě z epidemiologického hlediska nešťastné zároveň sundat i roušky. Obě věci nesmí jít paralelně a zároveň, ale postupně.
Miroslav Kalousek uvedl, že nemá problém nosit roušku, jelikož její nošení zřejmě funguje, a bude ji nosit tak dlouho, jak to bude nařízeno. „Někdy mně to přijde až příliš symbolické. Moderátor sám ve studiu musí mít roušku? Nebo koncertující hornista, který musí mít prostřihnutou díru v roušce, aby do toho náústku mohl prskat. Nějak moc nechápu, proč tam ta rouška je. Jestli to není tím, že jsme si to trošičku zfetišizovali,“ reagoval Miroslav Kalousek na závěr a dodal: „Ano používejme roušky, ale používejme je s rozumem.“