reklama

Kanibalové, starostlivé matky a inspirace vědců. Co všechno nevíme o pavoucích?

Tvůrci sci-fi seriálů i celovečerních filmů je často používají jako předlohu pro mimozemské tvory. Přitom žijí mezi námi. Krabovci se řadí mezí pavoukovce a odborníci zatím znají přes sto padesát druhů. Některé z nich se vyznačují společenským chováním a dokonce poznají mezi ostatními jedinci vlastní matku. Co všechno o tvorech, před nimiž řada lidí s křikem utíká, ještě nevíme?

reklama

Pod pavoukovce patří nejen krabovci, ale i samotní pavouci, sekáči, štíři, štírci nebo svilušky. Právě společenstva svilušek čistí a brání hnízdo, některé druhy pak dávají přednost společenské struktuře připomínající harém. Přesto většina z nás považuje tyto tvorečky za odpudivý hmyz. Pravdou ovšem je, že jen takoví pavouci sami spořádají více hmyzu než ptáci a netopýři dohromady (a mezi hmyz správně nepatří). Krom toho také pomáhají s opylováním květin a velkou roli hrají i v případě „recyklace“ uhynulých živočichů.

Šlechtici nablízku

Pokud se začnete bavit se svými známými o pavoucích, dřív nebo později zazní vyvrácený mýtus o tom, kolik pavouků sníme ve spánku. Správná odpověď? Nula. Pavouci jsou totiž příliš plaší na to, aby se nám ve spánku dobývali do úst, může je vyděsit i tep našeho srdce (nehledě na mnoho dalších zvuků, které ve spánku vydáváme). Ovšem to, že si přes váš obličej pavouk zkrátí cestu, to vyloučit nelze. Už jen z toho důvodu, že podle vědců nejsme od nejbližšího pavouka vzdálení více než tři metry. A to neustále. Pokud se právě nacházíte v tropech, vzdálenost je s velkou pravděpodobností ještě menší.

Pokud bychom se zajímali o to, jak pavoučí tělo funguje, zjistili bychom, že jejich krev je modrá. Ale ne tak, jako tomu bylo u královské rodinky ve Třech veteránech. Modré zbarvení je způsobeno kyslíkem a jeho vázáním na molekuly hemocyninu, který je oproti našemu hemoglobinu bohatý na měď. To způsobuje zbarvení tělní tekutiny do modra. Jinak také fungují pavoučí svaly. Ty dokáží stáhnout nohy pod tělo (do klubíčka), ale už nestačí na to, aby se opět narovnaly. K tomu potřebuje do končetin načerpat tekutinu.

Pavoukem za trest?

Pavouci pronikli i do řecké mytologie. Podle jedné z bájí uměla dívka Arachné tak krásně tkát, že tím proti sobě poštvala bohyni Athénu. Verzí příběhu je několik. Podle jedné z nich vyzvala Arachné Athénu na „souboj“ ve tkaní i přesto, že to byla právě Athéna, kdo ženy naučil této dovednosti. Výtvor Arachné byl překrásný, ale zároveň urážel bohy, protože zobrazoval jejich milostné pletky. To Athénu rozzuřilo, látku roztrhala a polekaná Arachné se chtěla ze strachu před hněvem bohyně oběsit na trámu. V poslední chvíli však Athéna proměnila lano v pavoučí vlákno a Arachné v pavouka a ta tak mohla vyšplhat do bezpečí.

Myslíte si, že pavouci nejsou ani zdaleka tak poetičtí, že by si zasloužili své místo v bájích a pověstech? Pak byste měli vědět, že některé druhy, které žijí v rozsáhlých společenstvích, mají jasně dané své životní role. To, zda bude z pavouka v dospělosti lovec nebo pečovatel, se rozhoduje už po vylíhnutí. Pavouci se totiž s těmito rysy rodí. Malí pavoučci pak navštěvují „mateřské školky“. Ovšem ne všechny druhy jsou takové. Mnoho z nich nemá problém s kanibalismem. Například samička černé vdovy sežere samečka ihned po páření.

Svět pavouků je fascinující a velmi rozmanitý. Vědci zatím zmapovali necelých čtyřicet tisíc druhů. Jeden si v pavučině přepravuje pod vodou vzduchové bubliny, druhý tká vlákno desetkrát silnější než kevlar a samečci dalších druhů nosí samičkám mrtvý hmyz jako pozornost. Pavouci dokonce inspirovali vědce k vytvoření robota, který se dokáže procházet po plášti kosmické lodi a opravovat drobné závady. A zatím marně se pokouší vytvořit vlákno podobné hedvábí křižáků, ze kterého by mohli vyrábět neprůstřelné vesty.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

Německá zelená politika? Vládní speciály létají bez pasažérů. Šílenství, kritizuje poslanec

Německé ministerstvo obrany přiznalo, že vládní letka během třinácti měsíců mezi listopadem 2020 a koncem roku 2021 letěla 336krát mezi Bonnem a Berlínem bez cestujících. Jednalo se o cesty mezi bývalým hlavním městem a tím současným. Klíčové úřady sice už dávno přesídlily do Berlína, vládní speciály ale nadále sídlí nedaleko Bonnu. Německo se přitom snaží být lídrem v boji proti klimatické změně a v Evropě tvrdě prosazuje „zelenou“ politiku.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama