reklama

Kapka naděje se zaměřila na psychiku dětí. Zanedbání končí smrtí, varuje Pizingerová

Nadační fond Kapka naděje si většina z nás propojí s léčbou dětí s leukemií. Prezidentka nadace Vendula Pizingerová a ředitel Jan Fischer společně v Novém dni na CNN Prima NEWS uvedli, že Kapka naděje se zaměřuje i na projekty spojené s dětskou psychiatrií. Aktuálně rekonstruují terapeutickou zahradu v motolské nemocnici.

reklama

Nadace Kapka naděje funguje už 21 let. „Když jsme s Kapkou naděje začínali, nemyslela jsem si, že to bude práce na každý den. Myslela jsem si, že to bude jednodušší záležitost, ale není tomu tak. Zprofesionalizovali jsme se a je to tak dobře,“ vzpomínala na začátky nadace Pizingerová.

Fischer je ředitelem Kapky naděje již čtvrtým rokem. „Jsem Vendule velice vděčný za tuto příležitost. S nadsázkou je nadační činnost byznys s důvěrou. Důvěra se obtížně buduje, ale lehko ztrácí,“ vysvětlil Fischer. „Honza je člověk, který rozumí marketingu, ekonomice, dokáže dobře komunikovat,“ chválila ho Pizingerová.

Psychické problémy dětí

Na začátku se Kapka naděje zaměřovala především na pomoc dětem s leukemií. Této nemoci podlehla dcera Pizingerové Klárka. Nyní je ale působení nadace mnohem širší. Mimo jiné pomáhá i na dětské psychiatrii v pražském Motole. „Náhodou jsem navštívila pracoviště v Motole. Psychiatrická klinika není součástí velkého monopolu, ale je na zahradě. Zazvonila jsem na vrchní sestru a řekla jí, že jim to chceme pomoci trošku zrekonstruovat. Vypadalo to tak, že za chvilku tam zavřou mě, protože jim tam vždycky někdo něco nasliboval a nevyšlo to,“ popsala Pizingerová.

Kapka naděje na dětské psychiatrii v Motole zařídila například dvě herny, dodala nové postele. „Co nás těší, je terapeutická zahrada. Doufám, že se nám to podaří dokončit, protože to bude místo setkávání dětí s rodiči, kamarády, širokou rodinou. Zároveň tam budou probíhat terapie s lékaři. Psychické zdraví dětí je věcí nás všech,“ vysvětlila Pizingerová.

Komunikujte s dětmi

„Myslím, že ve společnosti je psychické zdraví pořád tabuizované. Je to často něco, co máme tendenci přehlížet, a následky jsou fatální. Dá se tomu předejít tím, že rodiče budou s dětmi více komunikovat a lidé více trávit čas spolu,“ apeloval Fischer. „Neléčená psychická nemoc často končí smrtí. Je to věc, o které se nemluví,“ doplnila Pizingerová.

Podle Fischera se náklady na rekonstrukci terapeutické zahrady v Motole pohybují kolem pěti milionů korun. K úplnému dokončení chybí přibližně dva miliony korun. „Rozhodli jsme se obrátit na širší veřejnost a v rámci portálu Donio.cz jsme uspořádali sbírku. Doufáme, že se nám projekt podaří dokončit, protože je nesmírně důležitý,“ řekl Fischer.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 90 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až −2 °C, v noci klesnou až k −12 °C. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice. Sluníčka se dočkáme až začátkem nového pracovního týdne.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama