Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej mediální skupiny Mafra, firmy Londa provozující rozhlasové stanice a pardubické chemičky Synthesia ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) skupině Kaprain podnikatele Karla Pražáka. Rozhodnutí z 2. ledna si zatím právník Kaprainu nevyzvedl z datové schránky, po deseti dnech se bere jako doručené. Rozhodnutí zatím není pravomocné, běží lhůta 15 dní na podání rozkladu. ÚOHS o tom v pátek informoval v tiskové zprávě.
„V současné době běží patnáctidenní lhůta na podání rozkladu, avšak vzhledem k četným dotazům médií úřad zveřejňuje informaci o výsledku správního řízení ještě před nabytím právní moci rozhodnutí,“ uvedl ÚOHS.
ČTĚTE TAKÉ: Babiš rozjíždí permanentní kampaň: Při konverzaci s voliči si neodpustil narážku na Fialu
Firmy oznámily dohodu o prodeji začátkem loňského září. Pražák koupí rozšiřuje svůj záběr v chemickém průmyslu, protože Kaprain vlastní ústeckou Spolchemii. Podnikatel je také majitelem hokejové Sparty Praha.
Antimonopolní úřad konstatoval, že prodejem Mafry a Londy Kaprainu nedojde na mediálním trhu k žádné změně, protože Pražákova skupina zatím v mediální oblasti nepůsobí.
Podrobněji se ÚOHS zabýval situací v chemickém průmyslu, kde Kaprain působí prostřednictvím firem Spolchemie a Fortischem, prostřednictvím firmy Rubena působí Kaprain i v gumárenském průmyslu. Skupina Synthesia je aktivní zejména ve výrobě pigmentů a barviv, nitrocelulózy, v organické chemii a v energetice.
„Úřad se podrobněji zabýval oblastmi v chemickém sektoru, v nichž se činnosti spojujících se soutěžitelů překrývají, přičemž konstatoval, že spojení v tomto ohledu nevzbuzuje obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže,“ uvedl ÚOHS ve zprávě.
Zároveň na základě obdržené námitky zjišťoval možné vazby skupiny Kaprain a fyzických osob napojených na zpracovatele vojenské nitrocelulózy. Tuto námitku nevyhodnotil jako opodstatněnou.
Agrofert, jehož byznys se vedle chemického průmyslu soustřeďuje zejména na zemědělství a potravinářství, k prodeji uvedl, že mu umožní se do budoucna více soustředit na klíčové segmenty jeho podnikání. Agrofert nicméně mohla k prodeji firem Mafra a Londa motivovat i nová pravidla, podle nichž vrcholní politici nesmějí vlastnit provozovatele rozhlasového a televizního vysílání a vydavatele periodického tisku ani prostřednictvím svěřenského fondu. Nový zákon se vztahuje i na poslance, kterým Babiš v současnosti je.
Přesun od jednoho českého miliardáře ke druhému
Mafra vydává mimo jiné deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a Metro nebo týdeníky Téma a 5plus2. Je provozovatelem serverů iDNES.cz, Expres.cz nebo portálu s jízdními řády iDOS.cz. Provozuje také hudební televizi Óčko a virtuálního operátora Mobil.cz. Předloni snížila ztrátu na 85 milionů korun ze 113 milionů o rok dřív. Společnost Londa je provozovatelem rádií Impuls a RockZone.
Podle mediálního experta Jana Potůčka jde čistě technicky řečeno o přesun od jednoho českého miliardáře ke druhému. „Nový majitel není politicky aktivní, ale jistě má svoje zájmy v oblastech, kde podniká. Teď bude důležité sledovat, zda dojde k nějakým zásadním personálním změnám v redakcích MF Dnes či Lidových novin, tedy zda se nový majitel zbaví lidí, kteří ať již z vlastní vůle, či pod nátlakem plnili zadání od Andreje Babiše,“ řekl.
Synthesia Pardubice se zabývá výrobou produktů pro odvětví nátěrových hmot a tiskových barev nebo barviv pro textilní, papírenský a kožedělný průmysl. Vyrábí také nitrocelulózu, oxycelulózu a řadu organických a anorganických chemikálií. Agrofertu patří od roku 2002. Předloni zvýšila zisk po zdanění o 19 milionů na 183 milionů korun.
Spolchemie ze skupiny Kaprain patří mezi největší výrobce pryskyřic v Evropě a má silnou pozici ve výrobě nátěrových hmot. Součástí Kaprainu je také tradiční slovenská chemička Fortischem.