Karanténa ve Velké Británii vede u mnoha lidí k alkoholismu

Domácí alkoholismus

Karanténa ve Velké Británii vede u mnoha lidí k alkoholismu

Odborníci varují, že miliony Britů mohou v karanténě propadnout alkoholismu, protože doma víc pijí kvůli nudě a společenské izolaci. Průzkumy ukazují, že přibližně pětina obyvatel konzumuje alkohol častěji než před zavedením bezpečnostních opatření.

„Život aktivního alkoholika, který pije v karanténě, je velice těžký,“ řekl CNN jedenadvacetiletý britský student, který si nepřál uvést své jméno. Bojuje totiž se závislostí na alkoholu stejně jako přibližně dalšího půl milionu Britů. Tvrdí, že čím déle bude trvat koronavirová karanténa, tím bude jejich boj obtížnější.

Kvůli davům čekajícím na alkohol zavádí indické město povinné nošení deštníků

Město Višákhapatnam na západě Indie, známé též jako Vizag, zavedlo povinné nošení deštníků pro ty, kteří čekají v řadách na alkohol. Poté, co se specializované obchody po šesti týdnech otevřely, mělo město problém s obrovským množstvím lidí shlukujících se před obchody. Vizag se inspiroval malou vesnicí ve státě Kerala, která zavedla povinné nošení deštníků všude na veřejnosti.

Schůzky anonymních alkoholiků se totiž přesunuly do on-line sféry. Mohou proto postrádat emoční podporu těch, kteří jim pomáhají, aby zůstali střízliví. „Jednou z opravdu důležitých věcí pro mou střízlivost byla místnost plná lidí, kteří se mnou jednali jako s lidskou bytostí. Teď už tu místnost nemám,“ řekl student, jemuž prý trvalo roky, než si přiznal, že má problém. „Poprvé jsem se napil pravděpodobně jako čerstvý náctiletý. Pamatuji si na ten pocit velmi dobře,“ uvedl.

Počet žádostí o pomoc vzrostl pětinásobně

„Když začneme víc pít, spotřeba může dál stoupat snadno, ale klesat bude obtížně. Pokud si domov spojujete s pitím a teď jste doma celý den, je to riziko,“ tvrdí Richard Piper, odborník na boj s alkoholismem. Pracuje v charitě, která provádí průzkum týkající se alkoholismu v době karantény. Na svém webu registruje nyní až pětinásobek žádostí o pomoc oproti normálnímu stavu.

Podle odborníků v současnosti pije přibližně každý pátý Brit víc a častěji, změnil se jen způsob konzumace. „Hospody jsou zavřené. To ale neznamená, že lidé nepijí, jen je u skleničky nelze vždy vidět,“ vysvětlila reportérka CNN Nina dos Santos. Dodala, že prodej alkoholu v obchodech jen v březnu vzrostl o 30 procent, jelikož se lidé spěchali předzásobit před uvalením karantény.

Nejvíce ohroženou skupinou jsou především senioři. „Obávám se zejména o generaci narozenou po druhé světové válce. Pozorujeme skrytý problém ve skupině starších lidí, kteří pijí za zavřenými dveřmi,“ dodal londýnský lékař Tony Rao.

Tagy: