reklama

Karbofuran zase zabíjel! Kdo tráví orly mořské?

Nalezený otrávený dospělý orel mořský v katastru obce Roudnice v okrese Hradec Králové. Foto: Klára Hlubocká/ČSO

Otrávený orel mořský a v nedalekém hnízdě dvě zastydlá vejce. Nález z konce března na Královéhradecku je už druhým v řadě. Koncem dubna našli ornitologové na Hodonínsku uhynulou rodinu orlů mořských – samce, samici i mládě. Odborníci mají podezření na otravu. Oba případy vyšetřuje policie.

reklama

V případě otráveného orla mořského na Královéhradecku už policie potvrdila otravu karbofuranem. „Při kontrole hnízda 27. března se potvrdilo to, co se dalo očekávat, a sice že hnízdo je opuštěné. Respektive druhý pták z páru se stále pohyboval v okolí hnízdiště, ale na hnízdo již nezalétal. Ve hnízdě byla 2 zastydlá vejce,“ říká Tomáš Bělka z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické (ČSO). Vzhledem k tomu, že druhý pták z páru nedokáže mláďata sám odchovat, travič si připsal tři zmařené životy.

Kontrola hnízda ukázala dvě zastydlá vejce. Foto: Tomáš Bělka/ČSO
Kontrola hnízda ukázala dvě zastydlá vejce. Foto: Tomáš Bělka/ČSO

Psovodka Klára Hlubocká z ČSO, která se specializuje na otravy ptáků, našla poblíž uhynulého orla mořského i otrávenou káni lesní. Příčinou byla otrávená návnada – sele. Případem se zabývá kriminální policie z Hradce Králové. Není to však první případ z letošního jara. Kriticky ohrožené orly mořské zatím neznámý pachatel otrávil i v Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví na Hodonínsku. I tento případ vyšetřuje policie.

Otrav přibývá

Čerstvě uhynulého samce orla mořského našli ornitologové ve středu 29. dubna. Jednalo se o samce z páru, který na lokalitě hnízdil od roku 2017 a každý rok se mu podařilo vyvést jedno mládě. „Na základě nálezu uhynulého samce jsme provedli kontrolu hnízda. Samici jsme našli nedaleko hnízda mrtvou na zemi a na hnízdě bylo mrtvé mládě,“ sdělil Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO.

Samec orla mořského nalezený v Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava  Strážnické Pomoraví. Foto: Martin Hrouzek/ČSO
Samec orla mořského nalezený v Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava Strážnické Pomoraví. Foto: Martin Hrouzek/ČSO

V České republice hnízdí asi 130 párů orlů mořských. Na jižní Moravě to loni bylo přibližně 24 teritorií, kde hnízdilo dvanáct párů. Těm se podařilo vyvést sedmnáct mláďat. Ornitologové spolupracují s lesníky na tom, aby měli dravci při hnízdění klid. Ti se však stále častěji stávají terčem travičů. Právě na jižní Moravě byly nedávno evidovány případy otravy karbofuranem u vzácných luňáků červených. Přitom karbofuran jakožto účinná složka insekticidu jménem Furadan je od roku 2008 zakázán na celém území Evropské unie. I pouhý kontakt s kůží člověka může způsobit vážné zdravotní problémy.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama