reklama

Karbofuran zase zabíjel! Kdo tráví orly mořské?

Nalezený otrávený dospělý orel mořský v katastru obce Roudnice v okrese Hradec Králové. Foto: Klára Hlubocká/ČSO
Foto:

Otrávený orel mořský a v nedalekém hnízdě dvě zastydlá vejce. Nález z konce března na Královéhradecku je už druhým v řadě. Koncem dubna našli ornitologové na Hodonínsku uhynulou rodinu orlů mořských – samce, samici i mládě. Odborníci mají podezření na otravu. Oba případy vyšetřuje policie.

reklama

V případě otráveného orla mořského na Královéhradecku už policie potvrdila otravu karbofuranem. „Při kontrole hnízda 27. března se potvrdilo to, co se dalo očekávat, a sice že hnízdo je opuštěné. Respektive druhý pták z páru se stále pohyboval v okolí hnízdiště, ale na hnízdo již nezalétal. Ve hnízdě byla 2 zastydlá vejce,“ říká Tomáš Bělka z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické (ČSO). Vzhledem k tomu, že druhý pták z páru nedokáže mláďata sám odchovat, travič si připsal tři zmařené životy.

Psovodka Klára Hlubocká z ČSO, která se specializuje na otravy ptáků, našla poblíž uhynulého orla mořského i otrávenou káni lesní. Příčinou byla otrávená návnada – sele. Případem se zabývá kriminální policie z Hradce Králové. Není to však první případ z letošního jara. Kriticky ohrožené orly mořské zatím neznámý pachatel otrávil i v Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví na Hodonínsku. I tento případ vyšetřuje policie.

Otrav přibývá

Čerstvě uhynulého samce orla mořského našli ornitologové ve středu 29. dubna. Jednalo se o samce z páru, který na lokalitě hnízdil od roku 2017 a každý rok se mu podařilo vyvést jedno mládě. „Na základě nálezu uhynulého samce jsme provedli kontrolu hnízda. Samici jsme našli nedaleko hnízda mrtvou na zemi a na hnízdě bylo mrtvé mládě,“ sdělil Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO.

V České republice hnízdí asi 130 párů orlů mořských. Na jižní Moravě to loni bylo přibližně 24 teritorií, kde hnízdilo dvanáct párů. Těm se podařilo vyvést sedmnáct mláďat. Ornitologové spolupracují s lesníky na tom, aby měli dravci při hnízdění klid. Ti se však stále častěji stávají terčem travičů. Právě na jižní Moravě byly nedávno evidovány případy otravy karbofuranem u vzácných luňáků červených. Přitom karbofuran jakožto účinná složka insekticidu jménem Furadan je od roku 2008 zakázán na celém území Evropské unie. I pouhý kontakt s kůží člověka může způsobit vážné zdravotní problémy.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude na svůj post ve straně rezignovat. CNN Prima NEWS to potvrdil důvěryhodný zdroj ze Sněmovny. K rezignaci Faltýnka vyzval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš poté, co se Faltýnek sešel ve středu večer v restauraci na Vyšehradě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Ten má na svůj post podle výzvy Babiše rezignovat také.

reklama
Advokátka: Prymulovi jako politikovi hrozí vyšší sankce než běžným lidem
Zázračný beton v Neapoli. Alkmaar si připsal skalp i bez 13 nakažených fotbalistů
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Byla to moje chyba, kaje se Faltýnek. S Prymulou probírali v restauraci misi zdravotníků

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Papaláši, kteří myslí, že pro ně pravidla neplatí, píše Kalousek o Prymulovi a Faltýnkovi
Další články
reklama
reklama