reklama

Karbofuran zase zabíjel! Kdo tráví orly mořské?

Nalezený otrávený dospělý orel mořský v katastru obce Roudnice v okrese Hradec Králové. Foto: Klára Hlubocká/ČSO

Otrávený orel mořský a v nedalekém hnízdě dvě zastydlá vejce. Nález z konce března na Královéhradecku je už druhým v řadě. Koncem dubna našli ornitologové na Hodonínsku uhynulou rodinu orlů mořských – samce, samici i mládě. Odborníci mají podezření na otravu. Oba případy vyšetřuje policie.

reklama

V případě otráveného orla mořského na Královéhradecku už policie potvrdila otravu karbofuranem. „Při kontrole hnízda 27. března se potvrdilo to, co se dalo očekávat, a sice že hnízdo je opuštěné. Respektive druhý pták z páru se stále pohyboval v okolí hnízdiště, ale na hnízdo již nezalétal. Ve hnízdě byla 2 zastydlá vejce,“ říká Tomáš Bělka z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické (ČSO). Vzhledem k tomu, že druhý pták z páru nedokáže mláďata sám odchovat, travič si připsal tři zmařené životy.

Kontrola hnízda ukázala dvě zastydlá vejce. Foto: Tomáš Bělka/ČSO
Kontrola hnízda ukázala dvě zastydlá vejce. Foto: Tomáš Bělka/ČSO

Psovodka Klára Hlubocká z ČSO, která se specializuje na otravy ptáků, našla poblíž uhynulého orla mořského i otrávenou káni lesní. Příčinou byla otrávená návnada – sele. Případem se zabývá kriminální policie z Hradce Králové. Není to však první případ z letošního jara. Kriticky ohrožené orly mořské zatím neznámý pachatel otrávil i v Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví na Hodonínsku. I tento případ vyšetřuje policie.

Otrav přibývá

Čerstvě uhynulého samce orla mořského našli ornitologové ve středu 29. dubna. Jednalo se o samce z páru, který na lokalitě hnízdil od roku 2017 a každý rok se mu podařilo vyvést jedno mládě. „Na základě nálezu uhynulého samce jsme provedli kontrolu hnízda. Samici jsme našli nedaleko hnízda mrtvou na zemi a na hnízdě bylo mrtvé mládě,“ sdělil Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO.

Samec orla mořského nalezený v Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava  Strážnické Pomoraví. Foto: Martin Hrouzek/ČSO
Samec orla mořského nalezený v Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava Strážnické Pomoraví. Foto: Martin Hrouzek/ČSO

V České republice hnízdí asi 130 párů orlů mořských. Na jižní Moravě to loni bylo přibližně 24 teritorií, kde hnízdilo dvanáct párů. Těm se podařilo vyvést sedmnáct mláďat. Ornitologové spolupracují s lesníky na tom, aby měli dravci při hnízdění klid. Ti se však stále častěji stávají terčem travičů. Právě na jižní Moravě byly nedávno evidovány případy otravy karbofuranem u vzácných luňáků červených. Přitom karbofuran jakožto účinná složka insekticidu jménem Furadan je od roku 2008 zakázán na celém území Evropské unie. I pouhý kontakt s kůží člověka může způsobit vážné zdravotní problémy.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Předseda ČSSD Jan Hamáček si zřejmě vyřizuje účty s pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD). Odvolal jej z dozorčí rady České pošty a údajně s ním ani nekomunikuje. Na jeho místo navrhlo vnitro Martina Kubu (ODS). Informoval o tom web info.cz Netolický pro Seznam Zprávy prozradil, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy, aby nákupem vakcín Sputnik V zachránil sociální demokracii před volebním debaklem.

Vláda

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) trvá na prosazení čtyřdenního pracovního týdne, aniž by se lidem snížily mzdy. Podle ní by zkrácení pracovního týdne ze 40 na 35 hodin týdně vedlo ke zvýšení produktivity zaměstnanců. Řekla to na čtvrteční Předvolební superdebatě Politického klubu FSV UK s tím, že by to mimo jiné zvýšilo porodnost.

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Kellnerová se po smrti otce vrací k závodění. Čeká ji důležitá generálka před OH
reklama
reklama
Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Aukce

Domácí zpravodajství

Pirk: Chci operovat, dokud budu moct. Na kliniku dohlédnu i z nebe nebo pekla
Další články
reklama
reklama