Otrávený orel mořský a v nedalekém hnízdě dvě zastydlá vejce. Nález z konce března na Královéhradecku je už druhým v řadě. Koncem dubna našli ornitologové na Hodonínsku uhynulou rodinu orlů mořských – samce, samici i mládě. Odborníci mají podezření na otravu. Oba případy vyšetřuje policie.
V případě otráveného orla mořského na Královéhradecku už policie potvrdila otravu karbofuranem. „Při kontrole hnízda 27. března se potvrdilo to, co se dalo očekávat, a sice že hnízdo je opuštěné. Respektive druhý pták z páru se stále pohyboval v okolí hnízdiště, ale na hnízdo již nezalétal. Ve hnízdě byla 2 zastydlá vejce,“ říká Tomáš Bělka z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické (ČSO). Vzhledem k tomu, že druhý pták z páru nedokáže mláďata sám odchovat, travič si připsal tři zmařené životy.
Psovodka Klára Hlubocká z ČSO, která se specializuje na otravy ptáků, našla poblíž uhynulého orla mořského i otrávenou káni lesní. Příčinou byla otrávená návnada – sele. Případem se zabývá kriminální policie z Hradce Králové. Není to však první případ z letošního jara. Kriticky ohrožené orly mořské zatím neznámý pachatel otrávil i v Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví na Hodonínsku. I tento případ vyšetřuje policie.
Otrav přibývá
Čerstvě uhynulého samce orla mořského našli ornitologové ve středu 29. dubna. Jednalo se o samce z páru, který na lokalitě hnízdil od roku 2017 a každý rok se mu podařilo vyvést jedno mládě. „Na základě nálezu uhynulého samce jsme provedli kontrolu hnízda. Samici jsme našli nedaleko hnízda mrtvou na zemi a na hnízdě bylo mrtvé mládě,“ sdělil Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO.
Samec orla mořského nalezený v Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava Strážnické Pomoraví. Foto: Martin Hrouzek/ČSO
V České republice hnízdí asi 130 párů orlů mořských. Na jižní Moravě to loni bylo přibližně 24 teritorií, kde hnízdilo dvanáct párů. Těm se podařilo vyvést sedmnáct mláďat. Ornitologové spolupracují s lesníky na tom, aby měli dravci při hnízdění klid. Ti se však stále častěji stávají terčem travičů. Právě na jižní Moravě byly nedávno evidovány případy otravy karbofuranem u vzácných luňáků červených. Přitom karbofuran jakožto účinná složka insekticidu jménem Furadan je od roku 2008 zakázán na celém území Evropské unie. I pouhý kontakt s kůží člověka může způsobit vážné zdravotní problémy.