reklama
CNN Prima News dravci

dravci

Výpis příspěvků ke štítku „dravci“

Karbofuran zabil kriticky ohrožené luňáky červené, umírali pomalu a v bolestech

19. března 2021 15:20

O jejich smrti se ornitologové dozvěděli díky vysílačkám, podle kterých se luňáci dlouho nepohybovali. Po příjezdu na místo bylo jasné, proč dravci zemřeli. Křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty signalizovaly otravu karbofuranem. Podezření na použití zakázaného jedu má potvrdit pitva. Případem se zabývá kriminální policie.

Aplikací Stutoxu II si zaděláváme na problém, říká ornitolog k poslednímu případu uhynulého dravce

9. června 2020 17:30

Za úhynem káně lesní na Orlickoústecku stojí Stutox II. Rozbor tak potvrdil to, co si ornitologové mysleli už při nálezu dravce koncem dubna. Další případ otravy rodenticidem pak evidují nedaleko Žďáru nad Sázavou, kde byl nalezen uhynulý bažant. Česká společnost ornitologická (ČSO) apeluje na veřejnost, aby v případě nálezů uhynulých živočichů na polích a v jejich okolí informovala příslušné orgány.

Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého

3. června 2020 08:00

Narodil se v inkubátoru liberecké zoo, ale brzy z něj bude jeden z největších dravců volně kroužích na nebi nad Evropou. Mládě orlosupa bradatého na konci května francouzští ornitologové umístili do hnízda vysoko v Alpách v národním parku Baronnies. Liberecká zoo takto na záchraně v evropské přírodě kriticky ohroženého druhu ptáků spolupracuje už od poloviny osmdesátých let.

Traviči zabíjí dravce i šelmy, policii stále unikají

22. května 2020 08:27

Ornitologové evidují od začátku roku už třiatřicet otrávených dravců a kvůli travičům umírají i lišky, vydry nebo krkavcovití. Jedná se především o otravy látkou karbofuran, která způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a oběť se tak za plného vědomí udusí. Používání i držení karbofuranu je na území Evropské unie zakázáno od roku 2008. Ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek je proto přesvědčený o existenci černého trhu. Policii se zatím žádného traviče dopadnout nepodařilo.

Karbofuran zase zabíjel! Kdo tráví orly mořské?

8. května 2020 13:20

Otrávený orel mořský a v nedalekém hnízdě dvě zastydlá vejce. Nález z konce března na Královéhradecku je už druhým v řadě. Koncem dubna našli ornitologové na Hodonínsku uhynulou rodinu orlů mořských – samce, samici i mládě. Odborníci mají podezření na otravu. Oba případy vyšetřuje policie.

Další kriticky ohrožený dravec jako oběť travičů! Jed může zabít i člověka

20. dubna 2020 13:00

Jen od začátku roku evidují ornitologové víc otrav luňáků červených, než za celý rok 2019. Otrávení dravci se nachází po celém Česku. Příčinou uhynutí byl karbofuran - nervový jed, dříve používaný jako insekticid. Způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a oběť se tak za plného vědomí udusí. Luňák červený je na našem území chráněn jako kriticky ohrožený druh.

Plzeňští běžci, kryjte si hlavu! Okřídlený fantom se vrací

16. dubna 2020 08:00

Představte si, že běžíte lesem a z ničeho nic vám čísi pařáty přistanou na hlavě a stejně náhle i zmizí. Že je to nepravděpodobné? Ne pro více než třicítku sportovců, kteří se s okřídleným fantomem, jak ho nazvali pracovníci plzeňské záchranné stanice, setkali doslova na vlastní kůži. Podle odborníků se za celou záhadou schovává káně lesní, které zřejmě vyrostlo v zajetí.

Stutox II na polích: Kde se aplikuje rozhozem a kam hlásit uhynulá zvířata?

9. dubna 2020 06:00

Zvýšené množství hrabošů na polích trápí zemědělce nejvíce na jižní Moravě, ale také ve středních a východních Čechách. Právě z těchto lokalit přišlo na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) nejvíce hlášení o aplikaci Stutoxu II. Rozhozem se provádí průběžně ve 188 případech, z toho asi 80 z nich se týká Jihomoravského kraje. Podle ornitologů je to lepší řešení, než o kterém se vedly spory vloni v létě. Tehdy se měl rodenticid použít na dvou třetinách zemědělské půdy. Teď se jedná o rozlohu osmaosmdesáti tisíc hektarů. Zemědělci začali s aplikací už v únoru.

Další dravci otrávení karbofuranem: „Tohle společnost nemůže tolerovat,“ říká ornitolog

3. dubna 2020 06:00

Záchranná stanice Rajhrad převzala tento týden do péče vzácného luňáka červeného s podezřením na otravu karbofuranem. Měl více štěstí než další luňák, kterého našli uhynulého na začátku března ve stejné lokalitě. Příčina smrti – otrava karbofuranem. Jedná se o nervový jed, dříve používaný jako insekticid. Způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a oběť se tak za plného vědomí udusí.

reklama