
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
dravci
Výpis příspěvků ke štítku „dravci“

V Česku byl téměř vyhuben, díky zmrazenému spermatu má orel křiklavý znovu naději
Liberecké zoo se podařilo unikátní metodou odchovat mládě orla křiklavého, který byl v Česku téměř vyhuben. Mládě přišlo na svět s pomocí zmraženého spermatu. Tenhle postup obvyklý třeba u hospodářských zvířat použili v Liberci u dravých ptáků úspěšně jako první na světě.

Aplikací Stutoxu II si zaděláváme na problém, říká ornitolog k poslednímu případu uhynulého dravce
Za úhynem káně lesní na Orlickoústecku stojí Stutox II. Rozbor tak potvrdil to, co si ornitologové mysleli už při nálezu dravce koncem dubna. Další případ otravy rodenticidem pak evidují nedaleko Žďáru nad Sázavou, kde byl nalezen uhynulý bažant. Česká společnost ornitologická (ČSO) apeluje na veřejnost, aby v případě nálezů uhynulých živočichů na polích a v jejich okolí informovala příslušné orgány.

Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
Narodil se v inkubátoru liberecké zoo, ale brzy z něj bude jeden z největších dravců volně kroužích na nebi nad Evropou. Mládě orlosupa bradatého na konci května francouzští ornitologové umístili do hnízda vysoko v Alpách v národním parku Baronnies. Liberecká zoo takto na záchraně v evropské přírodě kriticky ohroženého druhu ptáků spolupracuje už od poloviny osmdesátých let.

Traviči zabíjí dravce i šelmy, policii stále unikají
Ornitologové evidují od začátku roku už třiatřicet otrávených dravců a kvůli travičům umírají i lišky, vydry nebo krkavcovití. Jedná se především o otravy látkou karbofuran, která způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a oběť se tak za plného vědomí udusí. Používání i držení karbofuranu je na území Evropské unie zakázáno od roku 2008. Ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek je proto přesvědčený o existenci černého trhu. Policii se zatím žádného traviče dopadnout nepodařilo.

Karbofuran zase zabíjel! Kdo tráví orly mořské?
Otrávený orel mořský a v nedalekém hnízdě dvě zastydlá vejce. Nález z konce března na Královéhradecku je už druhým v řadě. Koncem dubna našli ornitologové na Hodonínsku uhynulou rodinu orlů mořských – samce, samici i mládě. Odborníci mají podezření na otravu. Oba případy vyšetřuje policie.

Další kriticky ohrožený dravec jako oběť travičů! Jed může zabít i člověka
Jen od začátku roku evidují ornitologové víc otrav luňáků červených, než za celý rok 2019. Otrávení dravci se nachází po celém Česku. Příčinou uhynutí byl karbofuran - nervový jed, dříve používaný jako insekticid. Způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a oběť se tak za plného vědomí udusí. Luňák červený je na našem území chráněn jako kriticky ohrožený druh.

Plzeňští běžci, kryjte si hlavu! Okřídlený fantom se vrací
Představte si, že běžíte lesem a z ničeho nic vám čísi pařáty přistanou na hlavě a stejně náhle i zmizí. Že je to nepravděpodobné? Ne pro více než třicítku sportovců, kteří se s okřídleným fantomem, jak ho nazvali pracovníci plzeňské záchranné stanice, setkali doslova na vlastní kůži. Podle odborníků se za celou záhadou schovává káně lesní, které zřejmě vyrostlo v zajetí.

Stutox II na polích: Kde se aplikuje rozhozem a kam hlásit uhynulá zvířata?
Zvýšené množství hrabošů na polích trápí zemědělce nejvíce na jižní Moravě, ale také ve středních a východních Čechách. Právě z těchto lokalit přišlo na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) nejvíce hlášení o aplikaci Stutoxu II. Rozhozem se provádí průběžně ve 188 případech, z toho asi 80 z nich se týká Jihomoravského kraje. Podle ornitologů je to lepší řešení, než o kterém se vedly spory vloni v létě. Tehdy se měl rodenticid použít na dvou třetinách zemědělské půdy. Teď se jedná o rozlohu osmaosmdesáti tisíc hektarů. Zemědělci začali s aplikací už v únoru.

Další dravci otrávení karbofuranem: „Tohle společnost nemůže tolerovat,“ říká ornitolog
Záchranná stanice Rajhrad převzala tento týden do péče vzácného luňáka červeného s podezřením na otravu karbofuranem. Měl více štěstí než další luňák, kterého našli uhynulého na začátku března ve stejné lokalitě. Příčina smrti – otrava karbofuranem. Jedná se o nervový jed, dříve používaný jako insekticid. Způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a oběť se tak za plného vědomí udusí.

Jed proti hrabošům znovu na polích. Ornitologové se obávají o přirozené predátory
Poštolky, káně lesní, sovy, ale i lišky nebo lasičky jsou podle odborníků v ohrožení, pokud zemědělci začnou aplikovat jed proti hrabošům povrchově. Ministerstvo zemědělství totiž povolí povrchové aplikace rodenticidu v místech, kde populace hraboše překročí pětinásobek prahu škodlivosti.

Zemědělci měli použít jed na hraboše nelegálně, myslivci hlásí desítky uhynulých zajíců
Myslivci z Tuřan, Šlapanic a Žatčan našli v posledních dnech skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů. Testy prokázaly zbytky účinné látky přípravku Stutox II v tělech uhynulých zvířat pocházejících z jedné těchto oblastí. Tím, jak a proč k otravám došlo, se zabývají jak ministerstva zemědělství a životního prostředí, tak Zemědělský svaz ČR.

Nejdřív otravy, teď střelba. Kdo ohrožuje vzácné dravce?
Ornitologové za letošní rok evidují už 14 zabitých orlů mořských. Ve většině případů zabíjel nervový jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané. 2 mláďata uhynula poté, co někdo pokácel strom s jejich hnízdem. Teď uhynul další „král oblohy“ – mladého samce někdo na Litoměřicku postřelil, po několika dnech trápení pták uhynul.