Svatý Vincenc se chystá na další erupci sopky
Východokaribský ostrov Svatý Vincenc pokryl prach z pátečního výbuchu sopky La Soufrière. Na ostrově je stále cítit zápach síry, sopečný popel je všudypřítomný a zastiňuje také slunce, viditelnost je kvůli popelu nízká. Ti, kteří nejprve odmítali evakuaci, většinou v neděli nakonec své domovy také opustili.
Vědci varují, že exploze mohou pokračovat ještě několik dnů nebo i týdnů a další výbuchy mohou být horší, než ten první, píše agentura AP.
Vláda zřídila 78 provizorních ubytovacích zařízení, do kterých se uchýlilo asi 3200 lidí z místních 100 tisíc obyvatel. Všechny příchozí do těchto zařízení zdravotníci testují na COVID-19, v případě pozitivního nálezu je převážejí do izolace. S evakuací pomáhají také čtyři lodě. Celkem své domovy kvůli prachu a hrozbě horké lávy opustilo na 16 000 lidí.
A volcano erupts on the Caribbean island of St. Vincent, sending ash plumes up to 20,000 feet into the air https://t.co/NJvmuQTo6i
— CNN Breaking News (@cnnbrk) April 9, 2021
„Zemědělství bude těžce zasaženo, možná přijdeme o zvířata a budeme muset opravit domy. Ale pokud budeme živí a budeme mít sílu, tak vše opět společně vybudujeme, lepší a silnější,“ řekl premiér Ralph Gonsalves místní stanici NBC Radio.
Kvůli popelu byly zrušeny některé lety, nízká viditelnost ztěžuje také evakuaci. „Ačkoliv padající prach budí obavy, pro zdravé lidi není nebezpečný; lidé by měli nosit roušky a dlouhé rukávy,“ uvedla profesorka britské Durhamské univerzity Claire Horwellová, která popel z La Soufrière analyzovala, píše AP.
Celkem tři výbuchy z pátečního rána, kdy popel a plyny vyšlehly až do výšky sedmi kilometrů, si nevyžádaly žádné životy. Výbuch na 1220 metrů vysoké La Soufrière zahubil v roce 1902 přibližně 1600 lidí. Naposledy sopka vybuchla v dubnu 1979.