reklama

Rychle se setmělo, pak se objevil děsivý mrak. Karibský ostrov čeká další erupci sopky

Východokaribský ostrov Svatý Vincenc čeká další erupci sopky. Vulkán La Soufrière chrlí popel a v okolí se šíří silný zápach síry. Tisíce lidí z okolí se na příkaz vlády evakuovaly už v pátek po první explozi sopky a sousední státy posílají zasaženému ostrovu pomoc. Informují o tom světové agentury.

reklama

Okolní státy včetně Antiguy a Guyany nabídly zemi pomoc a vyslaly buď humanitární zásilky, nebo přechodně otevřely hranice pro zhruba 16 000 utečenců, kteří narychlo opustili své domovy zasypané popelem jen s tolika věcmi, kolik se jim vešlo do tašek a batohů. Sopka, která naposledy mohutně explodovala v roce 1979, stále duní a odborníci varují, že exploze by mohly pokračovat další dny až týdny.

„První výbuch nemusí být nutně největší, jakého je vulkán schopen,“ citovala agentura AP geologa Richarda Robertsona ze seismického výzkumného střediska University of the West Indies. „Špatně se dýchá,“ řekl místní rozhlasové stanici NBC Radio premiér státu Svatý Vincenc a Grenadina Ralph Gonsalves. „Co vystoupalo nahoru, musí padnout dolů,“ dodal k přetrvávajícím oblakům popela a kouře.

Výbuch z pátečního rána, kdy popel a plyny vyšlehly až do výšky sedmi kilometrů, nestál život žádného ze zhruba 100 tisíc obyvatel země. Přes noc se ale výrazně zhoršily podmínky v osadách poblíž sopky, když zdejší domy, ulice a auta pokryla vrstva prachu. Obvykle svěží zeleň zešedla a za lidmi procházejícími popadanými sazemi zůstávaly stopy. Kvůli popelu ve vzduchu se zrušilo několik letů. Letiště je přitom od sopky vzdálené přibližně 20 kilometrů. Úřady také varovaly lidi s respiračními problémy, aby dbali zvýšené opatrnosti. Špatná viditelnost pak ztěžuje evakuaci.

O tom, jaká na místě panovala bezprostředně po výbuchu situace, nejlépe svědčí slova novináře Robertsona Henryho. „Byl jasný den, ale pak se světlo začalo vytrácet. Ne nějak pomalu, rychle se setmělo,“ uvedl pro agenturu Reuters. Dle svých slov najednou neviděl sopku, i když věděl přesně, kde je. „Lidé vzhlédli k obloze, kde byl obrovský mrak popela – tichý, smrtící, děsivý, zlověstný. Během několika minut se nálada ve městě změnila,“ dodal Henry.

Výbuch na 1 220 metrů vysoké La Soufrière zahubil v roce 1902 přibližně 1 600 lidí. Ve východním Karibiku je 19 živých sopek, z toho dvě pod vodou poblíž ostrova Grenada. V posledních letech je aktivní jedna z nich – Kick ‘Em Jenny. Nejaktivnější sopkou ze všech je ale Soufrière Hills na ostrově Montserrat. Sopečnou činnost vykazuje nepřetržitě od roku 1995, zničila hlavní město Plymouth, v roce 1997 zabila nejméně 19 lidí a učinila jihovýchodní část ostrova neobyvatelnou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý
360°

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý

K masivnímu útoku na Ukrajině ze strany Ruska nedojde. Moskva totiž hodně blafuje a rozhodla se Ukrajince šikanovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl armádní generál v záloze, vedoucí Katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. Nevyloučil ale, že by mohlo dojít pravděpodobně k „bojůvkám“ na hranicích.

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama