reklama

Rychle se setmělo, pak se objevil děsivý mrak. Karibský ostrov čeká další erupci sopky

Východokaribský ostrov Svatý Vincenc čeká další erupci sopky. Vulkán La Soufrière chrlí popel a v okolí se šíří silný zápach síry. Tisíce lidí z okolí se na příkaz vlády evakuovaly už v pátek po první explozi sopky a sousední státy posílají zasaženému ostrovu pomoc. Informují o tom světové agentury.

reklama

Okolní státy včetně Antiguy a Guyany nabídly zemi pomoc a vyslaly buď humanitární zásilky, nebo přechodně otevřely hranice pro zhruba 16 000 utečenců, kteří narychlo opustili své domovy zasypané popelem jen s tolika věcmi, kolik se jim vešlo do tašek a batohů. Sopka, která naposledy mohutně explodovala v roce 1979, stále duní a odborníci varují, že exploze by mohly pokračovat další dny až týdny.

/ fotografií

„První výbuch nemusí být nutně největší, jakého je vulkán schopen,“ citovala agentura AP geologa Richarda Robertsona ze seismického výzkumného střediska University of the West Indies. „Špatně se dýchá,“ řekl místní rozhlasové stanici NBC Radio premiér státu Svatý Vincenc a Grenadina Ralph Gonsalves. „Co vystoupalo nahoru, musí padnout dolů,“ dodal k přetrvávajícím oblakům popela a kouře.

K tématu

Výbuch z pátečního rána, kdy popel a plyny vyšlehly až do výšky sedmi kilometrů, nestál život žádného ze zhruba 100 tisíc obyvatel země. Přes noc se ale výrazně zhoršily podmínky v osadách poblíž sopky, když zdejší domy, ulice a auta pokryla vrstva prachu. Obvykle svěží zeleň zešedla a za lidmi procházejícími popadanými sazemi zůstávaly stopy. Kvůli popelu ve vzduchu se zrušilo několik letů. Letiště je přitom od sopky vzdálené přibližně 20 kilometrů. Úřady také varovaly lidi s respiračními problémy, aby dbali zvýšené opatrnosti. Špatná viditelnost pak ztěžuje evakuaci.

O tom, jaká na místě panovala bezprostředně po výbuchu situace, nejlépe svědčí slova novináře Robertsona Henryho. „Byl jasný den, ale pak se světlo začalo vytrácet. Ne nějak pomalu, rychle se setmělo,“ uvedl pro agenturu Reuters. Dle svých slov najednou neviděl sopku, i když věděl přesně, kde je. „Lidé vzhlédli k obloze, kde byl obrovský mrak popela – tichý, smrtící, děsivý, zlověstný. Během několika minut se nálada ve městě změnila,“ dodal Henry.

Výbuch na 1 220 metrů vysoké La Soufrière zahubil v roce 1902 přibližně 1 600 lidí. Ve východním Karibiku je 19 živých sopek, z toho dvě pod vodou poblíž ostrova Grenada. V posledních letech je aktivní jedna z nich – Kick ‘Em Jenny. Nejaktivnější sopkou ze všech je ale Soufrière Hills na ostrově Montserrat. Sopečnou činnost vykazuje nepřetržitě od roku 1995, zničila hlavní město Plymouth, v roce 1997 zabila nejméně 19 lidí a učinila jihovýchodní část ostrova neobyvatelnou.

Karibský vulkán La Soufrire hrozí dalším výbuchem
Karibský vulkán La Soufrire hrozí dalším výbuchem
Zdroj: AP

K tématu

Tagy: vulkán mrak sopka erupce výbuch evakuace Karibik Svatý Vincenc popel La Soufrière

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Pozor na očkování. Spěchat by neměli lidé s akutním infekčním onemocněním

Pozor na očkování. Spěchat by neměli lidé s akutním infekčním onemocněním

Kdo všechno by neměl spěchat s očkováním proti COVID-19? Především lidé prodělávající akutní infekční onemocnění, kterým může být i opar na rtu. Konkrétní případy by ale vždy měl posoudit praktický lékař, mírné teploty důvodem k odložení očkování nejsou. Do jisté míry může být kontraindikací k očkování také těhotenství a kojení, i v tomto případě se ale doporučuje konzultace s odborníky.

360°

Pokud Arenberger nevysvětlí své finance, měl by rezignovat, hlásá poslanec ANO

Pokud Arenberger nevysvětlí své finance, měl by rezignovat, hlásá poslanec ANO

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger byl měl vysvětlit rozdíly v přiznávání svého majetku. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl poslanec hnutí ANO Jaroslav Bžoch. Pokud by tak šéf zdravotnického resortu neučinil, měl by podle Bžocha rezignovat. Arenberger totiž najednou přiznal mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech.

Dětské tábory mohou fungovat i s PCR testy. Platit by je ale neměli rodiče, říká Topinka
V Jizerských horách je stále sníh. Silnice zůstávají zavřené a obce nemohou nic dělat
Opozice: Tato vláda neměla nikdy vzniknout, přibývá problémových figurek
Neočkovaným nenaléváme. Restauratéři hosty kontrolovat nebudou, stačit bude vývěska
reklama
reklama
Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta

Praha

Domácí zpravodajství

Důchodová reforma se do voleb neschválí. Je to takové plácnutí do vody, říká Skopeček
Nová epidemie? Budoucí mutace covidu nás mohou dostat zpět na začátek, přiznal Hořejší
Babišova vláda nám škodí. O nedůvěře se bude hlasovat v červnu, opozice má dost hlasů
Další články
reklama
reklama