V řece Odře na česko-polské hranici v Bohumíně na Karvinsku uhynuly stovky ryb. Šlo asi o dvě procenta populace v řece. Vzorky odebrané ve středu se budou vyhodnocovat několik dní. Řekla to mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Přesnou příčinu úhynu mají určit až rozbory, ale odborníci se od počátku domnívají, že ho mohl způsobit nedostatek kyslíku. Mezi mrtvými kusy byly podle Vlčkové všechny druhy, ale ve větší míře i dravé ryby, které jsou náchylnější na kyslík.
„Na řece Odře byl zhruba na čtyřkilometrovém úseku od ústí Stružky po hraniční profil v Bohumíně zaznamenán úhyn ryb ve stovkách kusů. Odhadem mohlo dojít k úhynu zhruba dvou procent z celkové populace ryb na řece Odře. V současnosti situace doznívá a uklidňuje se. Bylo odebráno velké množství vzorků, které budou vyhodnocovány v laboratoři státního podniku Povodí Odry. Výsledky mohou být známy do zhruba dvou až tří dnů, některé až do týdne,“ uvedla Vlčková.
ČTĚTE TAKÉ: Kolaps mořských proudů už za dva roky? Přijdou kruté zimy a města zaplaví voda, děsí se vědci
„Přesnou příčinu ale opravdu bude možné říci až po vyhodnocení vzorků,“ řekla Vlčková. Dodala, že na řece je stále ještě umístěna norná stěna, kterou tam vybudovali hasiči. Místo se bude několik dní monitorovat a ve čtvrtek se ještě budou sbírat i zbytky uhynulých ryb.
O tom, že v řece Odře na české straně hynou ryby, informovala ve středu polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Úhynem se začala zabývat Česká inspekce životního prostředí i Státní podnik Povodí Odry, který vypouštěl vodu z přehrady Šance a částečně také z nádrže Morávka, aby naředil vodu v řece. Případem už se zabývá i policie.
Podle předběžného vyhodnocení situace ze středy byl příčinou úhynu ryb nejspíš nedostatek kyslíku v řece. Podle mluvčí městského úřadu v Bohumíně Jany Končítkové pracovníci povodí ani inspekce nepředpokládají, že by šlo o otravu. Nedostatek kyslíku v řekách může být podle odborníků i důsledkem vlny veder, která v Česku panovala v posledních třech týdnech. Kyslík se ve vodě rozpouští tím hůře, čím vyšší je teplota vody. S rostoucí teplotou vody se zároveň zvyšuje i aktivita ryb, důsledkem toho i jejich spotřeba kyslíku. V Moravskoslezském kraji panovalo ještě o víkendu teplé počasí, v pondělí odpoledne se regionem přehnaly bouřky s krupobitím.