Jedině lidé zcela očkovaní proti COVID-19 se budou smět zúčastnit veřejných setkání s papežem Františkem během jeho zářijové návštěvy Slovenska. Rozhodli o tom ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský a organizátoři papežovy návštěvy z řad katolické církve na Slovensku. Opatření hájí i premiér Eduard Heger a prezidentka Zuzana Čaputová.
„Naším společným cílem je vytvořit podmínky pro to, aby si svatý otec ze Slovenska odnesl pěkné vzpomínky, abychom společně vytvořili podmínky pro jeho doprovod, ale i pro věřící, kteří budou chtít prožít hluboký duchovní zážitek, a zároveň abychom umožnili co největšímu počtu lidí – věřícím i dalším – zúčastnit se veřejných bohoslužeb,“ uvedl ministr Lengvarský.
S opatřením souzní i zástupci katolické církve na Slovensku. „Bylo nám sděleno, že z bezpečnostního hlediska a z hlediska technických možností je toto jediný reálný způsob, jak počet účastníků radikálně neomezovat,“ prohlásil bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, který stojí v čele slovenských katolických biskupů.
Za správný postup to považují i prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Eduard Heger. „Je to způsob, kterým se i při zhoršené pandemické situaci bude moct bohoslužeb s papežem zúčastnit co největší počet lidí. Není to populární, ale je to jediné rozumné řešení, které lidem může dát jistotou střetnutí s papežem Františkem během jeho cesty na Slovensko,“ uvedla podle agentury TASR Čaputová.
Akce k proočkování věřících Slováků
František tento měsíc oznámil poutníkům na Svatopetrském náměstí, že ve dnech 12. až 15. září navštíví Slovensko poté, co odslouží mši v Budapešti. Na Slovensku má navštívit Bratislavu, Prešov, Košice a významné poutní místo Šaštín.
Pro Slováky je návštěva papeže velmi významnou událostí. Na rozdíl od Česka, kde se ke katolické církvi hlásí podle posledních údajů jen asi 10 procent obyvatel, je slovenská populace výrazně více orientovaná na víru. Mezi katolíky se řadí více než 60 procent populace. Vládní rozhodnutí by tak mohlo přispět k tomu, že se věřící budou chtít naočkovat, aby na akce s hlavou katolické církve mohli vyrazit.
Sám František už očkován proti COVID-19 je a vyzval k tomu i věřící, poznamenal deník Pravda. Agentura AFP připomněla, že papež označil odpor proti očkování za „sebevražedné popírání“.
Očkování na Slovensku zaostává za průměrem Evropské unie. Z přibližně 5,45 milionu obyvatel země dostalo podle úterního vyjádření ministerstva zdravotnictví první dávku vakcíny 2,2 milionu lidí a druhou dávku 1, 876 milionu lidí.