Etická komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) podezřívá rozhodčího Pavla Rejžka, že ovlivnil dvě ligová utkání a nechal si slíbit úplatek od bývalého místopředsedy svazu Romana Berbra. Kromě Rejžka zahájila ve čtvrtek disciplinární řízení i s dalšími pěti podezřelými v Berbrově kauze. Vyplývá to z informací na úřední desce FAČR.
Rejžek je podezřelý z toho, že z pozice hlavního sudího ovlivnil ligová utkání mezi Opavou a Zlínem v srpnu 2019 a Plzně s Jabloncem v září minulého roku. V souvislosti s utkáním v Plzni si podle etické komise nechal od Berbra „slíbit úplatek v podobě nominace na mezinárodní listinu rozhodčích FIFA“.
Berbr byl propuštěn z vazby. Z 20 obviněných v kauze jsou už všichni na svobodě
Bývalý místopředseda Fotbalové asociace České republiky Roman Berbr byl po téměř třech měsících propuštěn z vazby. 66letý vlivný a kontroverzní funkcionář je nejvýše postavenou osobou v kauze údajného ovlivňování výsledků, kterou v říjnu rozpoutal rozsáhlý policejní zásah. Zároveň je obviněn ze zpronevěry. Teď bude stejně jako Roman Rogoz vyšetřován na svobodě.
Rejžek nebyl delegován na první jarní kolo aktuální ligové sezony stejně jako Petr Ardeleanu či Pavel Královec. S nimi ale etická komise disciplinární řízení nezahájila.
Dalších pět podezřelých
Ostatních pět podezřelých má souvislost s utkáními Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí ligy do druhé. Zdeněk Mudra a Vladimír Pastýřek měli jako asistenti sudího ovlivnit v květnu 2019 utkání ČFL mezi Vltavínem a Vyšehradem.
Patrika Filípka zase etická komise podezřívá z toho, že jako sekretář komise rozhodčích FAČR ovlivnil na pokyny tehdejšího sportovního ředitele Vyšehradu Romana Rogoze delegaci rozhodčích na přípravné utkání jeho týmu s Motorletem v únoru 2020.
Stejného prohřešku se měl z pozice člena komise rozhodčích řídící komise pro Čechy dopustit i Václav Kohout v utkáních Vyšehradu v ČFL proti Živanicím a Litoměřicku v červnu 2019, přestože k tomu nebyl oprávněn.
Jeden z hlavních mužů Berbrovy kauzy byl propuštěn. Rogoz je na tom psychicky špatně
V říjnu zadržela policie dohromady 19lidí v souvislosti s nekalostmi v českém fotbale. V kontextu této kauzy se nejvíce skloňují jména dvou Romanů – zejména Berbra, bývalého místopředsedy FAČR, a pak Rogoze někdejšího funkcionáře Slavoje Vyšehrad. Ve vazbě už zůstává jen Berbr, jeho jmenovec byl podle informací webu iSport.cz propuštěn.
Jan Hořejší je zase podezřelý z toho, že z pozice vedoucího sekretáře řídící komise pro Čechy v červnu 2019 předal úplatek nejméně 100 tisíc korun od Rogoze pro rozhodčího Roberta Hájka kvůli ovlivnění zápasu ČFL mezi Živanicemi a Vyšehradem.
Policie: Jde o organizovanou zločineckou skupinu
Etická komise se chováním podezřelých bude zabývat na zasedání 23. února. Do 16. února pak musí podezřelí předložit vyjádření k dané věci.
Fotbalová asociace ČR nezískala status poškozené strany v probíhajícím trestním řízení v kauze údajné korupce a ovlivňovaní výsledků zápasů. FAČR tím pádem nemůže nahlížet do spisu, což podle jejího vedení zkomplikuje rozhodování etické komise či komise rozhodčích.
Kauzu údajného ovlivňování utkání prostřednictvím rozhodčích rozpoutal v polovině října policejní zásah na několika místech v zemi včetně pražského sídla FAČR. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.
Podle vyšetřovatelů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Berbr a skupina lidí kolem něj také zpronevěřili 850 tisíc korun z plzeňského krajského svazu. Kontroverzní funkcionář, který měl podle médií velký vliv na české rozhodčí, už kvůli kauze opustil všechny posty ve fotbale. Z 20 obviněných v kauze jsou už všichni na svobodě. Minulý týden byl z vazební věznice propuštěn Berbr.