Z finančního hlediska se koupě nového automobilu může jevit jako nevýhodná investice – zejména kvůli rychlé ztrátě hodnoty. Rozumnou alternativou se proto zdá být pořízení auta „z druhé ruky“, jenže s tím vyvstávají i rizika. Ačkoliv se to zdá být až neuvěřitelné, ze statistik společnosti Cebia vyplývá, že přibližně každé třetí ojeté vozidlo nabízené k prodeji má stočený tachometr. Jak tedy nenaletět?
Podle všeho se podvodníci snažili využít zmatku na trhu s ojetinami, který v posledních letech nastal. „V době pandemie a po začátku konfliktu na Ukrajině se podíl aut se stočeným tachometrem mírně zvýšil. Bylo to způsobeno zdražováním vozidel a snahou zákazníků pořídit si vůz za cenu před pandemií. Od té doby narostla průměrná cena ojetého auta o 26 %, tedy o 60 000 Kč,“ uvádí Barbora Minksová, ředitelka marketingu a komunikace společnosti Cebia.
K TÉMATU: Změna v pravidlech nutí řidiče kupovat nové zimní pneumatiky. Víme, po kterých sáhnout
Se stočenými tachometry se nejčastěji setkáte u populárních modelů Škoda Octavia, Volkswagen Passat nebo BMW řady 5. Dotčená auta průměrně omládnou o 105 000 kilometrů, ale rekord na našem území stále drží jedna Škoda Fabia, které ubylo dokonce 760 000 kilometrů a následně šla do prodeje.
Nachytají se jen důvěřivci
Podvodu je přitom poměrně jednoduché předejít, stačí zachovat obezřetnost. Pokud si vybíráte ojetý vůz, ale s kontrolou jeho stavu si nevíte rady, vydejte se do větších, autorizovaných bazarů. Ačkoliv řada z nich nemá mezi tuzemskými zákazníky dobré jméno, můžete věřit, že se situace obrací k lepšímu. Ti největší prodejci se snaží prodávané vozy prověřit skutečně detailně, a k tomu patří rovněž kontrola udávaných kilometrů (měli byste automaticky dostat certifikát od Cebie nebo obdobné společnosti).
Jak se říká: „důvěřuj, ale prověřuj“, takže pokud chcete mít naprostou jistotu, vezměte s sebou kamaráda mechanika, a pokud žádného neznáte, na internetu si takovou službu objednáte během několika minut. Tento krok je doporučovaný, pokud si kupujete vůz od známé „firmy“, ale naprosto nezbytný, hodláte-li auto pořídit od méně známého nebo soukromého prodejce.
V tomto případě bude s největší pravděpodobností potřeba ověřit stav vyhlédnutého vozu na vlastní pěst, k čemuž slouží právě zmíněná služba Cebia a jí podobné. Za drobný poplatek dostanete graf najetých kilometrů, informace o tom, zda vůz není registrován jako kradený, či servisní úkony na konkrétním autě. Nezapomeňte si také důkladně zkontrolovat dokumentaci (včetně technických průkazů, servisní knížky, faktury k nákupu vozu a dalších).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dramatické policejní pronásledování v Brně: Řidič ohrozil desítky aut, chtěl se vyhnout vězení