Plošná povinnost nosit roušku při pohybu venku skončila v pondělí sekundu po půlnoci. Přesto více než polovina Čechů hodlá tento hygienický a bezpečnostní „doplněk“ používat i nadále. Skoro stejné procento dotázaných je přesvědčené, že koronavirová krize ještě není za námi. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas.
Spory o to, zda při venkovních procházkách nosit ústenku, by měly být od pondělí minulostí. Vláda totiž v rámci další vlny rozvolňování protiepidemických opatření tuto povinnost plošně zrušila. Výjimkou je situace, kdy se k cizímu člověku přiblížíte na vzdálenost menší než dva metry. Jenže... Podle průzkumu agentury Median je 52 procent Čechů připraveno roušku používat dál. Mezi těmito „dobrovolníky“ jsou především ženy a senioři.
Více než tři čtvrtiny respondentů by si roušku nasadily při návštěvě domovů pro seniory, dvě třetiny u lékaře a více než polovina lidí v prostředcích veřejné dopravy. V uzavřených prostorech, tedy zejména v práci, by roušku používaly více než dvě pětiny lidí. „Myslím si, že toto číslo je docela důležité. Jestliže má dojít k dalšímu uvolňování, budou se lidé vracet do zaměstnání, tak toto bude důležitý aspekt, že se lidé nadále budou chránit mezi sebou,“ uvedl ředitel Medianu Přemysl Čech.
Výzkumníci také zjišťovali ochotu Čechů nechat se proti viru SARS-CoV-2 očkovat, jakmile bude k dispozici efektivní a bezpečná vakcína. K jejímu vpravení do těla by svolilo 49 procent dotázaných, naopak 43 procent by očkování odmítlo. Zbylých osm procent se nedokázalo ani pro jednu variantu rozhodnout. Očkování by využili častěji muži a lidé z Prahy a středních Čech.
Podíl lidí svolných k vakcinaci téměř navlas koresponduje s procentem dotázaných, kteří nesouhlasí s výrokem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), že koronavirová krize je za námi. Průzkum agentury Median probíhal 20. a 21. května a zúčastnilo se jej 1 007 osob starších osmnácti let.