Každý pátý HIV pozitivní v Česku neví o tom, že je infikovaný virem způsobujícím nemoc AIDS, protože nebyl otestován. Dva z pěti HIV pozitivních jsou pak diagnostikováni v pozdním stadiu infekce, uvedly pražská kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) a Česka společnosti AIDS pomoc u příležitosti Světového dne boje proti nemoci AIDS, který připadá na první prosincový den.
Pandemie COVID-19 může podle obou organizací situaci zhoršit, protože testování na HIV bylo letos omezené. Zhoršila se i dostupnost takzvané preexpoziční profylaxe, použití léků, které dokážou zabránit přenosu infekce.
„Ačkoliv je možné přenosu HIV předcházet, v Evropském regionu WHO pokračuje významné šíření HIV,“ varuje ředitel české pobočky WHO Srdan Matić. V Evropě navíc roste počet lidí, kteří o své nákaze netuší, vyplývá z dat WHO a Evropského centra pro kontrolu nemocí (ECDC). V Česku je to každý pátý infikovaný.
S tím souvisí problém pozdního zahájení léčby. V pozdním stadiu infekce je v Česku diagnostikováno 40 procent HIV pozitivních, v Evropě je to 53 procent. Pozdní odhalení nemoci přitom komplikuje léčbu, zvyšuje riziko úmrtí a vede k dalšímu šíření viru, upozorňuje WHO.
Během března až května jsme provedli pouze polovinu testů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
Od ledna do listopadu letošního roku provedla Česká společnost AIDS 7538 testů na HIV. Loni za stejnou dobou jich bylo o téměř 500 víc. „Během března až května jsme provedli pouze polovinu testů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, stejný propad jsme zaznamenali i v listopadu,“ uvedl předseda organizace Robert Hejzák. V nižším počtu testů i odhalených případů se podle něj projevují dopady epidemie nemoci COVID-19.
K moderním preventivním opatřením proti šíření viru HIV patří také pre-expoziční profylaxe (PrEP). Podle odhadů České společnosti AIDS pomoc u nás této možnosti využívá zhruba 400 až 500 osob. Podle doporučení ECDC by přitom mělo tuto možnost využívat zhruba 15 000 lidí, aby to výrazněji ovlivnilo šíření infekce. „Větší dostupnosti PrEP by pomohlo, pokud by tyto léky mohli předepisovat i další lékaři, zejména praktičtí lékaři pro dospělé a dermatovenerologové, nejen specializovaná HIV centra,“ uvedl Hejzák.