Američan Timothy Ray Brown, známý jako berlínský pacient, který byl v roce 2008 jako první člověk vyléčen z viru HIV, podlehl v úterý rakovině. Právě kvůli té mu lékaři před 12 lety transplantovali kostní dřeň. Jeho dárce měl genetickou mutaci, díky které se Brown stal téměř imunní vůči HIV. Rakovina se mu ale vrátila.
Smrt prvního pacienta vyléčeného z HIV oznámil jeho partner Tim Hoeffgen na Facebooku. Uvedl, že Brown zemřel se svými přáteli u lůžka a ve svém domě v Palm Springs v Kalifornii po pětiměsíční bitvě s leukémií.
Brownovi lékaři diagnostikovali HIV v roce 1995 a po jedenácti letech se u něj prokázala ještě leukémie. V roce 2007 mu lékaři v Berlíně neúspěšně transplantovali kostní dřeň. Transplantaci však provedli znovu i v roce 2008, od dárce s mutací, díky které se Brown stal imunním vůči viru HIV.
Unikátní případ: Pacient porazil HIV bez léků, jen vlastní imunitou
Vědci našli prvního člověka, který zřejmě porazil virus HIV sám – bez vnější pomoci a jen vlastní imunitou. Pokud se to potvrdí dalším podrobným výzkumem, půjde o první známý případ spontánního zbavení se HIV. O unikátním případu, o kterém lékaři hovoří jako o „pacientovi EC2“, informoval vědecký časopis Nature.
Lékaři byli přesvědčeni, že se zbavil i rakoviny
Po transplantaci Brown přestal užívat antivirotika a v následujících letech už na HIV pozitivně testován nebyl. Stal se tak prvním pacientem vyléčeným z viru HIV. Doktoři však byli přesvědčeni, že se Brown zbavil i rakoviny. Ta se mu však vrátila a šířila se rychle.
„Stále jsem rád, že jsem transplantaci absolvoval. Otevřela novou cestu a inspirovala vědce k usilovnějšímu hledání léčby, o níž se už mnoho lidí domnívalo, že je nemožná,“ uvedl Brown minulý týden. Tehdy také oznámil, že trpí rakovinou v konečném stadiu.
Transplantace je riskantní
Brown byl označován jako berlínský pacient podle města, kde pracoval jako překladatel v době, kdy u něj byl virus HIV zjištěn. V Berlíně se pak také léčil. Dva roky po úspěšné transplantaci zůstával v anonymitě a v roce 2010 se identifikoval. „Nechtěl jsem být jediným člověkem na světě vyléčeným z HIV. Chtěl jsem, aby se do mého klubu připojili i další HIV pozitivní pacienti,“ odůvodnil Brown před deseti lety.
V loňském roce se objevily zprávy o vyléčení druhého člověka z nákazy HIV, kterým se stal Adam Castillejo z Londýna. I ten podstoupil transplantaci kostní dřeně. Dárců kostní dřeně s mutací, která vyléčí HIV, je ovšem málo. Transplantace je navíc příliš riskantní na to, aby mohla být v širším měřítku využívána.