reklama

Expert o tragické srážce: Dáme lidem řidičák a tím to končí. Od nehody ujede každý šestý

Z dlouhodobých statistik lze vyčíst, že od každé šesté nehody, kterou vyšetřuje policie, viník odjede. Sdělil to ve Zprávách CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský. Jedná se podle něj o poměrně častý fenomén, kterému bychom měli zabránit. A to například takzvaným řidičákem na zkoušku.

reklama

„Když se podíváme na dlouhodobé statistiky dopravních nehod s ujetím, jedná se zhruba o každou šestou nehodu, kterou vyšetřuje policie. Je to poměrně častý fenomén,“ uvedl ve Zprávách CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský.

Poukázal na meziroční srovnání prvních devíti měsíců roku 2020 a 2021. „Letos došlo k 12 774 takových případů, což je o 246 nehod víc než loni. Co je horší, za prvních devět měsíců letošního roku zemřelo pět osob, což je stejně jako za celý loňský rok. Když k číslu ale přičteme i oběť úterní nehody, víme, že v letošním roce na tom budeme statisticky hůře,“ podotkl Budský.

Reagoval na tragickou nehodu, při níž dvacetiletý muž v úterý večer v centru Prahy v Ječné ulici srazil chodce a od nehody ujel. Chodec zraněním podlehl. Řidič se zpětně policii nahlásil. Více se dočtete zde. Jak takovým situacím zabránit?

Budský navrhuje učit se od zahraničních států. „V Česku dlouhodobě chybí práce s novými řidiči. Dáme jim řidičák a dál s nimi nepracujeme. Naopak státy, ve kterých mají dlouhodobě úspěšné a příznivé statistiky, s těmi řidiči nadále pracují,“ vysvětlil expert.

Přimlouval by se proto za zavedení takzvaného řidičského průkazu na zkoušku. „Ten bude zaměřen na to, aby se pracovalo s duší začínajících řidičů, protože ne nadarmo se říká, ‚jak žiji, tak řídím‘,“ dodal.

Budský zároveň upozornil na agresivitu řidičů. „Nejedná se jen o mladé, agresivita se podepisuje na vzniku až 40 procent smrtelných dopravních nehod. Je řada států, které definují agresivitu v dopravě a tento fenomén velice trestně stíhají,“ uzavřel. I tady by mohl být vzor pro Českou republiku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama