Mezi osmnácti vyhoštěnými ruskými diplomaty byl i oficiální vojenský a letecký přidělenec v Praze Viktor Buďjak. Jeden z členů elitního týmu GRU známého jako jednotka 29155, jejíž členové se podíleli na výbuchu skladu ve Vrběticích a měli mít na svědomí i pokus o otravu Sergeje Skripala.
Informaci o tom, že byl mezi vyhoštěnými diplomaty také Buďjak, dokládá označení zavazadel ruských diplomatů na pražském letišti před jejich odletem do Moskvy. Radiožurnálu navíc informaci potvrdil zdroj z bezpečnostních složek.
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Sněmovna v souvislosti s explozemi ve Vrběticích na Zlínsku před více než šesti lety v úterý odsoudila „teroristické útoky speciálních jednotek ruské vojenské zpravodajské služby“ v Česku. Na návrh opoziční koalice Spolu, tvořené ODS, KDU-ČSL a TOP 09, podpořila vyhoštění 18 ruských diplomatů a vyzvala vládu k dalšímu omezení početního zastoupení na velvyslanectví Ruska v Praze.
Buďjak měl v rámci GRU spolupracovat s tajnou jednotkou 29155, jejíž příslušníci se podíleli nejen na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, ale měli na svědomí i pokus o otravu Sergeje Skripala v roce 2018 ve Velké Británii. Informaci, že za výbuchem muničního skladu nestáli pouze dva agenti, Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, po nichž policie pátrá, potvrdil web Seznam Zprávy.
Na akci ve Vrběticích se měl podílet širší tým elitních rozvědčíků. Čepiga a Miškin byli do akce nasazeni pouze jako operativci, nikoliv jako odborníci na výbušniny. To měli mít na starost nejméně dva další ruští důstojníci elitní jednotky GRU pod číslem 29155, kteří do Česka přicestovali.
Podle zdrojů Seznam Zpráv vyšetřovatelé zjistili, že celá jednotka odcestovala z Česka hned poté, co nastražila výbušný systém. Čepiga a Miškin odletěli v den, kdy sklad vybuchl z Rakouska zpět do Ruska. V loňském roce pak do Česka přicestoval další člen týmu, již zmíněný Viktor Buďjak.
Kdo byli další vyhoštění diplomaté?
Pravou identitu tohoto „diplomata“ úřady podle informací Seznam Zpráv zatím neznají. Důstojník se po svém příletu hlásil na ruské ambasádě, kde působil jako zástupce vojenského atašé. Ve funkci nahradil Jevgenije Borisenka, který byl loni zatčen při nelegálním nákupu speciálních nábojů do odstřelovacích pušek.
Buďjak působil ve své funkci až do chvíle, než o akci ve Vrběticích informovaly tajné služby a policie. Poté se dostal na seznam ruských diplomatů, které Česko vyhostilo. Radiožurnálu se podařilo identifikovat i další jména, která na seznamu byla. Česko museli opustit například zástupce ruského velvyslance Alexandr Antonov, první sekretář ambasády Alexej Kolmakov či tajemník velvyslanectví Jevgenij Golikov. Kolmakov a Golikov byli známí svou angažovaností v akcích namířených proti odstranění sochy maršála Koněva v Praze 6.