reklama

Kdo jsou gaučoví množitelé a proč se kvůli nim Česko topí v záplavě koček

Člověk si koupí či adoptuje čistokrevné kočičí plemeno. A protože jeho nový domácí mazlíček je pro něj dokonalý, rozhodne se, že by měl mít potomky. Ať už díky nim něco vydělá nebo ne, svým krokem přispěje nejen k plnícím se útulkům, ale také k vysoké pravděpodobnosti, že se kvůli jeho touze po koťatech rozběhne koloběh nemocí a vrozených vad.

reklama

Kočičí útulky jsou prakticky celoročně plné. Několikrát za rok vyhlašují tzv. stopstav, kdy už další zvířata jejich kapacita nepojme. Hlavní zdroje, které útulky zásobují, jsou dva – toulavé nekastrované kočky, které se množí mezi sebou, a množitelé. A opět stojíme na rozcestí. Není totiž množitel, jako množitel.

„Namnožené kočky a psi se v České republice rekrutují ze dvou zdrojů. Buďto jde o rozjetý byznys, který nese rysy organizovaného zločinu, kdy se zvířata neprodávají pouze tuzemsky, ale převážejí se také do zahraničí,“ vysvětluje Adéla Kroupová ze skupiny Můj život s kočkou. „Druhý typ zdroje nekonečného zvířecího utrpení jsou spořádaní občané České republiky, kteří buďto z neznalosti, nebo v sobecké touze po přítomnosti zvířecích mláďat nebo i lehké chuti si přivydělat - množí. Jde o tzv. ‚gaučové množení‘, kdy zvířata na první pohled povětšinou netrpí a je o ně dobře postaráno. Bohužel i přesto lze hovořit o týrání zvířat chovem,“ dodává Kroupová.

Kupovat napodobeniny není COOL

Právě na „gaučové množení“ se zaměřuje osvětová kampaň, kterou skupina nedávno spustila. Často v ní zaznívá pojem „týrání chovem“. O co vlastně jde?

„O týrání zvířat chovem hovoříme v souvislosti s rozmnožováním zvířat již zasažených inbreedingem, tj. příbuzenským šlechtěním a tam spadají veškerá existující plemena. Množitel tak bez znalosti vzájemných příbuzenských vztahů mezi zvířaty, bez testů a informací o zdravotní historii a genetických predispozicích chovného páru k sobě nahodile připařuje zvířata za jediným cílem - produkcí koťat,“ popisuje Adéla Kroupová.

Na nebezpečí skryté za bezhlavým množením psů a koček upozornila i veterinářka Martina Načeradská, která zároveň naráží na další problém. „Vedle množíren, kde jsou zvířata v klecích či kotcích tady máme lidi, co ‚množí‘ doma, protože jim přijde, že jejich fenka/kočka jsou nejkrásnější, nejchytřejší nebo nejlepší na světě a určitě musí mít teda mladé. Tito lidé si neuvědomují, že když už udají mláďata své fenky/kočky, připraví o potenciální majitele zvířata z útulku,“ vysvětluje Načeradská.

Micka a její koťata

V kočičích útulcích ale nebojují jen s nedostatkem zájemců. Hlavním problémeme je neustálý příval nových koček, jak dokládá Anežka Štelclová ze spolku Opuštěné kočičí tlapky. „99,9% procent koček, které se dostanou k nám do útulku je namnožených. Momentálně mě napadají jen 2 kočky, které k nám přišly i s průkazem původu,“ popisuje Štelclová s tím, že se ale nejedná o kočky z „klasických“ množíren, nýbrž o následky domácího množení.

Domácí množírna nebo takzvaní drobní množitelé, to jsou prostě všichni lidi, kteří si pořídí kočku nebo kocoura a dopustí, aby kočka zabřezla nebo kocour oplodňoval jiné kočky. Zvlášť na vesnicích je jich plno… Množitel je i ten, kdo chce, aby jeho Micka mela aspoň jednou koťata.

Podle Štelclové z Opuštěných kočičích tlapek je situace útulků v Česku katastrofální. „A hlavní podíl na tom mají právě drobní množitelé. Navíc převážná většina kočičích útulků je soukromá, dělají to lidé, kteří mají kočky prostě rádi a chtějí jim pomoci, ale dělají to ve svém volném čase, často bez podpory institucí, kterým to nařizuje zákon,“ popisuje Štelclová s tím, že nejen lidé samotní, ale obce často nechají zajít situaci tak daleko, že se stane neúnosnou. Jak pro samotná zvířata, tak pro útulky, které se nepřestávají plnit.

Tagy:
Babiš ho označil za doktora Smrt. Bývalý náměstek Černý na promořování trvá
Koronavirus

Babiš ho označil za doktora Smrt. Bývalý náměstek Černý na promořování trvá

Jediná cesta k ukončení pandemie koronaviru je imunizace společnosti, tedy její promoření nebo očkování, trvá na svém bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Uvedl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Minulý týden ho premiér Andrej Babiš označil za „doktora Smrt“. Pokud šéf vlády bude v takových výrocích pokračovat, je Černý připraven se bránit.

Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

reklama

Domácí zpravodajství

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

reklama