reklama

Nelegální migranti v Česku: Nejčastěji Ukrajinci, kterým vypršelo pracovní povolení

Většina nelegálních migrantů, kteří se vyskytují v České republice, jsou Ukrajinci. Nejedná se také o žádné nelegální překročení hranic, převážně ale o lidi, kteří do České republiky přišli legálně, ale vypršelo jim pracovní povolení. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedla Kristýna Brožová z organizace Člověk v tísni. Vojenský analytik Martin Koller varoval před migranty z afroislámské oblasti, kteří mohou představovat problém.

reklama

„V případě většiny Ukrajinců se nejedná o nelegální překročení hranic, ale jedná se o lidí, kteří tady jsou, pracují tady, ale vypršelo jim pracovní povolení. Případy, kdy někdo nelegálně překročí hranice, nejsou tak časté,“ uvedla Brožová s tím, že přesné statistiky však nemá k dispozici.

Podle Kollera nepředstavují tito lidé problém. „Jdou za lepším životem, jelikož je Ukrajina v tragické ekonomické situaci. Ukrajinci u nás pracují, májí zájem pracovat, učí se jazyk a mají původní křesťanský původ, takže proti nim by nemělo být nějakých námitek. Chodí sem také specialisté jako instalatéři či stavaři, kterých si musíme vážit,“ doplnil Koller.

„Největší problémy jsou s migranty z afroislámské oblasti. Jedná se o nelegální migraci, je to porušení zákonů. Pochází ze zemí, kde funguje narkomafie, radikální formy islámu a vidíme, jak se to projevuje například ve Vídni,“ dodal.

Jak zvládá Německo migranty

Migrační krize do Evropy měla svůj vrchol v roce 2015. Přestože dnes čísla mírně rostou, nejsou stále s obdobím před šesti lety srovnatelná. „Dnes je to ročně 40 tisíc osob oproti více než milionu migrantů v roce 2015,“ uvedla Brožová.

Podle ní se však dokáží úspěšně například v německé společnosti integrovat. „Němci dokládají, že přes polovinu lidí se podařilo integrovat, učí se jazyk, mají práci, studují. V Německu ani nestoupá odpor vůči migraci,“ řekla.

S tím však nesouhlasí Koller. „To co vidíme v EU, je typický příklad ideologického soužití. Je to lež a podvod. Dochází k byrokratickému teroru a lhaní v médiích. Z toho vychází ta dobrá data z Německa. Migranti studují, ale nedostudují, nenaučí se jazyk, takže jsou nezaměstnatelní. Stát pro ně pak vytváří umělé pracovní pozice a tak dále,“ řekl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí
Volby 2021

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Pětinásobný mistr světa se na olympiádu nevrátí. Skifař Ondřej Synek ukončil kariéru

Nejúspěšnější český veslař historie Ondřej Synek se ve 38 letech rozhodl ukončit aktivní kariéru. Pětinásobný mistr světa na skifu a trojnásobný medailista z olympijských her se ze zdravotních důvodů nepředstavil v létě pod pěti kruhy v Tokiu a ve čtvrtek na tiskové konferenci oznámil, že už na vrcholové úrovni veslovat nebude. Nově bude šéfovat závodníkům pražské Dukly.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

reklama

Domácí zpravodajství

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama