Inflace by se mohla vrátit na dvouprocentní hranici v Česku nejdříve za dva roky. Uvedl to ekonom Jan Bureš ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj budou mít velký vliv na výsledné zlevňování vládou představené energetické stropy. Odhadnout výši inflace je však velmi složité zejména kvůli nejistému vývoji války na Ukrajině, která ovlivňuje ceny energií, jak upozornil poradce premiéra, ekonom David Havlíček.
„Průměrná inflace se příští rok může pohybovat okolo deseti procent, ale bude do velké míry záležet na setrvačnosti inflace v neenergetických položkách. S velkou mírou pravděpodobnosti víme, že energetická inflace bude odeznívat, a to díky vládou představeným cenovým stropům,“ řekl ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS ekonom Jan Bureš.
Podle Bureše ale zatím není jasné, na jaké hodnotě se bude pohybovat inflace u ostatních položek, jako jsou potraviny nebo služby. „Je třeba si uvědomit, že nadstandartním tempem zdražuje víc než 90 procent položek ve spotřebním koši,“ dodal Bureš.
„Co charakterizuje současnou situaci, je velká míra nejistoty, protože proměnných, které vstupují do inflace, je celá řada. Nevíme, jak se bude vyvíjet situace na Ukrajině, která ovlivní ceny energií, a ty zase ovlivní ceny dalších komodit,“ upozornil poradce premiéra Petra Fialy David Havlíček. Sám si proto netroufnul odhadnout výši inflace pro příští rok. Připomněl však prognózu ministerstva financí, které odhaduje míru inflace na konci příštího roku okolo sedmi procent.
Plán České národní banky vrátit se na úroveň dvouprocentní inflace by se podle Bureše mohl vyplnit až za dva roky. „Bojím se toho, že odeznívání neenergetické inflace bude pomalejší, než odhaduje Česká národní banka. Podle mě si budeme muset zvyknout na inflaci nad dvouprocentním cílem ČNB, a to nejen v příštím roce, ale i v roce 2024,“ uvedl.
Celou debatu s oběma ekonomy můžete zhlédnout ve výše přiloženém videu. Odborníci debatovali mimo jiné o spoření či způsobech nejefektivnějšího zhodnocování peněz.