Smrt patří u většiny lidí k tématům, o nichž nehovoří zrovna s radostí. Najdou se však tací, kteří jsou odchodem ze světa fascinovaní. Chtěli byste vědět, kdy nejčastěji lidé umírají? Vědci na základě řady studií vyčetli, v jakou hodinu, den v roce a v týdnu lidem nejčastěji přestává tlouct srdce jednou pro vždy.
Že existuje něco jako tělesné či biologické hodiny, řada lidí ví. Díky nim se většina osob budí pravidelně v určitý čas či naopak chodí spát, případně jim tento mechanismus říká, kdy mají hlad. Obdobné „hodiny“ podle vědců existují i v otázce smrti. Existují vzorce, které mohou lidem napovědět, kdy zemřou.
ČTĚTE TAKÉ: Olympijská šampionka zemřela po pádu ze 17. patra. Truchlící spoluhráčky dojaly velkým gestem
Jednotlivé studie odhalují tři termínové linie. Denní časový úsek, dobu v roce – dokonce byl určen nejsmrtelnější kalendářní den – a den v týdnu, kdy lidé nejčastěji odcházejí ze světa.
V jakou denní dobu lidé nejčastěji umírají?
V roce 2012 Harvard Medical School zveřejnila výzkum, který odhalil, že lidé nejčastěji umírají v 11 hodin dopoledne, uvádí web Daily Mail. Clifford Saper, hlavní autor práce, řekl: „Prakticky všechny fyziologické procesy mají takzvaný cirkadiánní rytmus. Tedy – probíhají převážně v určitých částech dne. A existuje i cirkadiánní rytmus úmrtí.“
Sledujte nový videopodcast HLASY ZLOČINU: Nejhorší sériový vrah Česka byl na pohřbu své oběti. Zvonil na umíráček, zašel i na hostinu
V běžné populaci mají podle závěru výzkumu lidé tendenci umírat častěji v ranních hodinách. „V průměru je to zhruba kolem 11. hodiny,“ uvedl Saper. Situace je však o něco komplikovanější. Výzkum, kterého se zúčastnilo 1 200 osob ve věku 65 let, odhalil, že lidé s určitým genotypem mají odlišný spánkový režim a odlišnou průměrnou dobu úmrtí.
Lidé s genotypem G-G mají obecně tendenci chodit spát o hodinu později. Jejich „umírací čas“ se tak oproti většině lidí pohybuje kolem 18. namísto 11. hodiny.
Jaký den v roce umírá nejvíce lidí?
Jak vyplynulo ze statistik Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDD) v chladnějších zimních měsících umírá více lidí než v jiných ročních obdobích. Mezi „nejsmrtelnější měsíce roku“ se tak řadí prosinec a leden. Jak však vyplynulo z analýzy profesora Davida Philipse, která byla zveřejněna v roce 2015, 57 milionů úmrtních listů z let 1979 až 2004 určilo jeden konkrétní den, kdy lidé nejčastěji umírají.
Philips zjistil, že nejsmrtelnějším dnem je Nový rok. Důvodem však nejsou oslavy, alkohol ani třeba dopravní nehody. „Tento vzorec se objevuje u všech přirozených příčin úmrtí. Je těžké pochopit, proč tomu tak je,“ sdělil profesor.
Výzkum z konce minulého roku za druhý nejsmrtelnější den označil Štědrý den – alespoň pokud jde o infarkty. V období mezi Vánocemi a Novým rokem pak dochází k jejich výraznému nárůstu.
„Svátky jsou pro většinu z nás náročným, často stresujícím obdobím. Narušují se naše zvyklosti, máme tendenci více jíst, pít a méně cvičit nebo odpočívat. Možná také neposloucháme své tělo a nevěnujeme pozornost varovným signálům, protože si myslíme, že to může počkat až do nového roku. To vše může přispívat ke zvýšení rizika infarktu v tomto ročním období,“ uvedl podle webu US News kardiolog Donald Lloyd-Jones.
Nejsmrtelnější den týdne
V roce 2016 výzkumníci z LiveScience analyzovali údaje CDC o úmrtích v letech 1999 až 2004. Z celkem 39 milionů úmrtí jim vyplynul jeden den v týdnu, kdy umírá největší počet lidí. Jedná se o sobotu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Smrt kvůli Googlu? Rodina žaluje giganta kvůli úmrtí otce, navigace ho zavedla do propasti
Proč tomu tak je? V sobotu nejčastěji dochází k předávkování drogami, dopravním nehodám a útokům se střelnou zbraní. Novější výzkum z roku 2018 zase zjistil, že existuje vyšší pravděpodobnost úmrtí při hospitalizaci v nemocnici o víkendu. Výzkum publikovaný v časopise Journal of the American College of Cardiology pak zjistil, že mezi pacienty se srdeční zástavou přežilo ve všední dny 25,2 procenta z nich, zatímco o víkendu a v noci z týdne na týden 21,9 procenta.