Ostuda, hanba, nulová empatie a konec solidarity. Těmito slovy kritizují známí světoví horolezci včetně Reinholda Messnera své kolegy za to, jak se zachovali při červencové smrtelné nehodě pákistánského nosiče pod vrcholem osmitisícovky K2. Ti, kteří byli na místě, se brání a tvrdí, že neměl šanci na záchranu a že byl na takovou expedici špatně připraven i vybaven, píše web deníku Bild.
Pákistánec Muhammad Hassan se zranil 27. července při pádu během upevňování fixních lan v obávaném úseku zvaném Bottleneck (Hrdlo) ve výšce 8 300 metrů. Záběry z dronu později ukázaly, že ještě nejméně pět hodin žil a v tu dobu kolem něj prošlo zhruba 70 horolezců, aniž se mu někdo z nich pokusil pomoci. Mladý muž později zemřel, píše web deníku Bild.
Climbers crossing the most dangerous part of K2; The Bottleneck & the laying man in black & yellow dawn suit is reportedly Muhammad Hassan from Tissar Skardu, who died there and 130 climbers crossed over his body on ascent & descent.
— The Northerner (@northerner_the) August 5, 2023
This is gift of commercial climbing #Climbing pic.twitter.com/m7J22AvqtJ
ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Z ráje se stalo ohnivé peklo. Souostroví Havaj ničí katastrofální požáry
„Je politováníhodné, že se nikdo nezastavil, aby umírajícímu pomohl,“ řekl šéf pákistánského alpinistického klubu Abú Zafar Sádik.
So, there you are, struggling to hang on to dear life for 3 hours and then 30 "tourists" step over your body so they can...
Posted by Bob A. Schelfhout Aubertijn on Saturday, August 5, 2023
Horolezecká legenda Reinhard Messner je přesvědčený, že nynější tragédie je důsledkem toho, že se sportovní horolezectví stalo turismem pro movité dobrodruhy, kteří chápou výstup na osmitisícovku jako něco, co si lze objednat v cestovce. Chování nynějších horolezců je podle něj extrémně egoistické. Všichni chtějí jen dosáhnout vrcholu. „Ještě před několika desítkami let panovala při výstupech velká solidarita. To už ale neplatí,“ dodal pro rakouskou televizi Puls 24.
„Zacházelo se s ním jako s druhořadým člověkem. Pokud by šlo o platícího zákazníka ze Západu, tak by se určitě konala záchranná akce. Takhle za něj nikdo necítil zodpovědnost,“ domnívá se rakouský alpinista Wilhelm Steindl. Podobně to vidí i švýcarská horolezkyně Evelyne Binsacková na stránkách serveru SwissInfo. Podle ní bylo možné úmrtí zabránit, na vině je „úpadek hodnot“ mezi lidmi, kteří na osmitisícovky míří.
Okolnosti neštěstí vyšetřují pákistánské úřady a vyslýchají svědky, aby zjistily, co přesně se na svazích K2 stalo. Ze záběrů z dronu je zřejmé, že Hassan pád přežil a několik hodin umíral, zatímco kolem něj procházeli horolezci při výstupu na vrchol i při sestupu z něj. Agentura DPA napsala, že nosič spadl brzy ráno kolem 2:30 a zemřel až mezi 8:00 a 12:00 dopoledne.
Očitá svědkyně dramatu kolem Hassana – Bulharka Silvia Azdrejevová se brání. „Není nikdo, kdo by ho mohl rychle zachránit. Na podobnou záchranu čekáte dny,“ řekla platformě Explorersweb.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kdo byli horolezci, kteří zahynuli v Alpách
Azdrejevová byla jedním z horolezců, kteří pokračovali ve výstupu i přes nehodu. „Před mýma očima zemřel člověk. Chvíli byl ještě naživu a pak jsme museli překračovat jeho tělo,“ popisuje. K ní se přidává horolezec Lakpa Sherpa.
„Na K2 není žádný záchranný tým,“ řekl. Tvrdí, že pákistánského nosiče několikrát varovali. „Ještě před nehodou mu někteří šerpové říkali, aby se vrátil, protože jeho horolezecká výstroj a oblečení byly velmi špatné. Ale neposlouchal a následoval ostatní horolezce.“
Zatímco Hassan bojoval o život, norská extrémní horolezkyně Kristin Harilaová oslavila nový rekord. Během pouhých 92 dnů zdolala všech 14 osmitisícovek. Překonala tak předchozí rekord, který činil 189 dní a vytvořila ho v roce 2019 Nepálka Nirmal Purjaová.