Dobrodružná cesta kvůli záchraně svého druhu se stala hitem. Cestu papouška Blu za samičkou Jewel sledovaly miliony lidí v kinech i na televizních obrazovkách. Film bohužel přišel příliš pozdě. Studie vědců z organizace BirdLife International totiž ukazuje, že Blu neměl šanci. Na svou filmovou cestu se totiž vydal v roce 2011 – v tu dobu by byla Jewel minimálně jedenáct let po smrti. Vědci totiž odhadují, že poslední ara škraboškový (Cyanopsitta spixii) vyhynul okolo roku 2000.
Osmiletá studie k analýze 51 kriticky ohrožených druhů využila nový statický přístup a porovnávala hned tři činitele naráz – intenzitu ohrožení, načasování a spolehlivost záznamů a načasování a počet hledání druhu. K pěti z osmi domnělých vyhynutí došlo v Jižní Americe – z těchto pěti hned čtyři připadají na Brazílii, kde dochází ve velké míře k odlesňování.
Vědci si tak začínají všímat nového trendu ve vymírání ptačích druhů. V posledních stoletích k vyhynutí docházelo především na ostrovech, kde se vysoce specializovaní ptáci nedokáží tak snadno přizpůsobit měnícím se životním podmínkám. Výsledky studie však ukazují, že se vymírání přesouvá i na kontinenty. „Z velké míry za ním stojí především ztráta habitatů a jejich ničení ze strany neudržitelného zemědělství a těžby,“ uvádí dr. Stuart Butchart, vedoucí vědec organizace BirdLife. Mezi další faktory, které přispívají k vyhynutí mnoha ptačích druhů, patří i nelegální lov a odlov.
Odhaduje se, že v zajetí zůstává drženo okolo 70 arů škraboškových.