Dobrodružná cesta kvůli záchraně svého druhu se stala hitem. Cestu papouška Blu za samičkou Jewel sledovaly miliony lidí v kinech i na televizních obrazovkách. Film bohužel přišel příliš pozdě. Studie vědců z organizace BirdLife International totiž ukazuje, že Blu neměl šanci. Na svou filmovou cestu se totiž vydal v roce 2011 – v tu dobu by byla Jewel minimálně jedenáct let po smrti. Vědci totiž odhadují, že poslední ara škraboškový (Cyanopsitta spixii) vyhynul okolo roku 2000.
Osmiletá studie k analýze 51 kriticky ohrožených druhů využila nový statický přístup a porovnávala hned tři činitele naráz – intenzitu ohrožení, načasování a spolehlivost záznamů a načasování a počet hledání druhu. K pěti z osmi domnělých vyhynutí došlo v Jižní Americe – z těchto pěti hned čtyři připadají na Brazílii, kde dochází ve velké míře k odlesňování.
Vědci si tak začínají všímat nového trendu ve vymírání ptačích druhů. V posledních stoletích k vyhynutí docházelo především na ostrovech, kde se vysoce specializovaní ptáci nedokáží tak snadno přizpůsobit měnícím se životním podmínkám. Výsledky studie však ukazují, že se vymírání přesouvá i na kontinenty. „Z velké míry za ním stojí především ztráta habitatů a jejich ničení ze strany neudržitelného zemědělství a těžby,“ uvádí dr. Stuart Butchart, vedoucí vědec organizace BirdLife. Mezi další faktory, které přispívají k vyhynutí mnoha ptačích druhů, patří i nelegální lov a odlov.
Odhaduje se, že v zajetí zůstává drženo okolo 70 arů škraboškových.
Nejčtenější

Prášky proti covidu. Vědci ohlásili velký objev, nemocným pomáhá lék na klouby
Aktualizováno 25. ledna 2021
McDonald's si fotí zákazníky při objednávání. Pracovnice prozradila proč
23. ledna 2021