Vzít oschlý chleba, co se nesnědl nebo staré rohlíky a hurá k vodě! Krmení kachen a labutí patří mezi oblíbené (nejen) víkendové rodinné aktivity. Bohužel zažitý stereotyp, který vede veřejnost ke krmení vodního ptactva pečivem, může právě ptákům velmi ublížit. I v tomto případě platí – to, že se to dělalo vždycky, neznamená, že je to správně.
Na pražskou náplavku, do Stromovky, ale i na jiná, labutěmi oblíbená místa v Česku zavítá každý den několik desítek až stovek lidí. Mnoho z nich rádo ptákům přilepší tu kouskem rohlíku, tu chlebem, ale i vaflí nebo zkrátka tím, co mají po ruce. Nejen labutě tak přijmou velké množství prázdných kalorií, které je zdánlivě nasytí, ale nedodá jim potřebnou vlákninu a minerály. To vede ke zdravotním problémům, které mohou končit smrtí. U mladých ptáků pak hrozí vývojové vady křídel, tzv. angel wings.
Andělská křídla: Když kvůli rohlíkům labutě nemohou létat
Krmení labutí a kachen pečivem patří mezi zažité zvyklosti. V tomto případě ale platí, že ne všechny „tradice“ jsou správné. Pečivo totiž pro vodní ptactvo představuje pouze prázdné kalorie. Zasytí je, ale nedodá jim potřebné živiny. To může vést k vývojovým vadám, zdravotním potížím i smrti.
Nejen s tím se často setkává i veterinářka Pavlína Hájková, která léčí zvířata v Záchranné stanici hl. m. Prahy. „V růstové fázi, kdy je křídlo těžké a labuť nebyla správně živená (což se v Praze stává běžně, protože každý krmí rohlíky), zaostává osifikace závěsného aparátu za růstem hmoty a křídlo se začne vytáčet,“ popisuje v seriálu Život ve stínu člověka na příkladu mladé labutě. „Ve chvíli, kdy se to nepodchytí včas, tak to tak zůstane a ptáci nejsou letuschopní. Musí se to hned ze začátku začít vylepovat a vytáčet dovnitř a musí se radikálně změnit strava, aby došlo k nápravě,“ dodává Hájková.
S problémy u labutí způsobenými nevhodným krmením se setkávají i v Záchranné stanici na Huslíku. „Když se krmí bílým pečivem, kde je sůl, tak dochází i k měknutí kostí, křivici nebo právě tzv. andělským křídlům,“ vysvětluje vedoucí stanice Luboš Vaněk ve videu pod článkem. „Setkali jsme se několikrát s andělskými křídly, ty labutě u nás zůstávaly jako trvalé hendikepy, nebo pak byly převezeny na soukromé rybníčky.“
Čím krmit správně?
Listový salát labutím určitě neublíží, naopak. To samé platí o čerstvém hrášku a kukuřici (může být i rozmražená, ale ne nakládaná). Hodí se také obiloviny jako pšenice, žito nebo oves. Ve specializovaných prodejnách nebo e-shopech také najdete speciální granule, které obsahují potřebné látky a ve vodě nekvasí. A navíc, jak můžete vidět ve videu pod článkem, nejen labutím velmi chutnají.