Když ledy tají, lidé objevují. Sibiř vydala mumii medvěda jeskynního z doby ledové

Pastevci sobů objevili na Sibiři nezvykle dobře zachovanou mumii medvěda jeskynního z doby ledové, napsala agentura AP s odvoláním na vědce z univerzity v Jakutsku.

„Je zcela zachovaný, má všechny vnitřní orgány, dokonce i nos,“ přiblížila vědkyně Lena Grigorjevová ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku s tím, že jde o zcela ojedinělý nález dospělého jedince, u kterého se zachovaly i měkké tkáně. „Je to nesmírně důležitý objev pro celý svět,“ dodala.

V minulosti se vědcům povedlo objevit pouze kosti medvěda jeskynního. Předběžná analýza naznačuje, že nalezený medvěd žil před 22 000 až 39 500 lety. „Je nezbytné provést radiokarbonovou analýzu, abychom určili medvědovo přesné stáří,“ podotkl vědec Maxim Čeprasov ze stejné univerzity.

Našla se i mumie medvíděte

Pastevci mumii medvěda jeskynního, jenž vyhynul před 15 tisíci lety, objevili na Velkém Ljachovském ostrově, jenž je součástí Novosibiřských ostrovů nacházejících se v Severním ledovém oceánu.

Zhruba ve stejné době se podle univerzity našla na jiném místě, na pevnině v Jakutsku, rovněž dobře zachovalá mumie medvíděte.

Ruský Dálný východ v posledních letech vydal mnohé mumie prehistorických zvířat. Nálezům napomáhá i tání věčné zmrzlé půdy vlivem klimatických změn. Vědci tam v uplynulých letech objevili mamuty, nosorožce srstnaté, několik prehistorických štěňat nebo mláďata lva jeskynního.

Tagy: