Restrikce, které administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila před více než rokem na obchodování amerických výrobců čipů s čínskou společností Huawei, mají nečekaný dopad. Asociace polovodičového průmyslu nyní žádá po federální vládě 37 miliard dolarů na udržení své konkurenceschopnosti.
Koronavirus a snaha Číny prosadit na území Hongkongu zákon o národní bezpečnosti vedou k opětovnému vystupňování napětí mezi Čínou a USA. Americký prezident Donald Trump v této souvislosti mimo jiné o rok prodloužil embargo uvalené na čínskou technologickou společnost Huawei, které američtí výrobci čipů nesmějí dodávat své komponenty.
Jenže nyní se firmy sdružené v americké Asociaci polovodičového průmyslu (SIA – Semiconductor Industry Association) rozhodly obrátit na federální vládu s žádostí o dotace a úlevy v objemu 37 miliard dolarů. Důvod? Údajné ohrožení jejich konkurenceschopnosti. Právě fakt, že společnosti jako Intel nesmějí své procesory dodávat firmě Huawei, se negativně podepisuje na jejich byznysu.
Žádost přišla jen pár týdnů poté, co federální vláda zahájila jednání s Intelem a tchajwanskou společností TSMC o vybudování továrny na výrobu čipů v Arizoně za dvanáct miliard dolarů. Provozovna by měla do čtyř let zaměstnávat kolem 1 600 lidí. Ostatní technologické firmy tedy logicky požadují, aby vláda nějakým způsobem pomohla i jim.
Varování z Bostonu
Trumpova administrativa reagovala na nedávnou studii poradenské společnosti Boston Consulting Group, z níž vyplývá, že embargo na Huawei se v konečném důsledku obrátí proti samotným americkým výrobcům čipů. „USA jsou dlouhodobě globálním lídrem ve výrobě polovodičových součástek s podílem na trhu mezi 45 až 50 procenty,“ stojí mimo jiné ve zprávě. Restrikce na obchodování s čínskými odběrateli by prý mohly touto pozicí otřást.
Autoři zprávy tvrdí, že během následujících tří až pěti let by americké společnosti mohly ztratit až osm procentních bodů ze svého podílu na globálním trhu a kolem šestnácti procent svého obratu. Boston Consulting Group dále varuje, že pokud by došlo k totálnímu embargu na dodávky amerických čipů čínským firmám, dopad bude ještě drtivější. „V důsledku čínského zpětného inženýringu mohou američtí výrobci čipů přijít až o 37 procent svých tržeb,“ uvádí se ve studii.
Její autoři rovněž zdůraznili, že mimoameričtí dodavatelé čipů už nyní zajišťují více než 70 procent čínské poptávky. Do roku 2025 by se Čína mohla stát na dodávkách z USA zcela nezávislou. Přitom americký polovodičový průmysl už značně doplatil na obchodní válku mezi USA a Čínou, která se rozhořela před dvěma lety. V důsledku zavedení prvních obchodních bariér v červenci 2018 se růst obratu 25 největších amerických polovodičových firem zpomalil z deseti na jedno procento ročně.