Administrativa Donalda Trumpa přidala před rokem společnost Huawei na černou listinu. Americké firmy tak čínskému gigantu nesmějí dodávat součástky bez souhlasu Washingtonu. Podle finančních výkazů ale americká karanténa čínskému gigantovi svědčí. Huawei se tak může stát technologickým hegemonem, bez kterého se neobejde ani výstavba mobilních sítí páté generace. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) však firmu nadále považuje za bezpečnostní hrozbu.
Časopis The Economist přišel se zajímavou statistikou. Tržby společnosti Huawei se za poslední rok zvýšily téměř o pětinu, na 123 miliard dolarů (přes 3 biliony korun) a nákupy od amerických dodavatelů vzrostly o sedmdesát procent na bezmála dvacet miliard. Porušily snad americké společnosti embargo svého vlastního ministerstva obchodu? Nikoli.
Cílem Trumpovy administrativy bylo odstřihnout Huawei především od dodávek mikročipů. „Mikročip je sice americký vynález, jeho výroba je ale dávno globální,“ upozornil The Economist. Navíc jde o trh, který je poměrně vysoce konkurenční, přinejmenším z pohledu Spojených států. Dvanáct největších výrobců mikročipů a polovodičů zásobuje jen asi čtvrtinu amerického trhu. Pouhá pětina z této produkce je navíc zajišťovaná na území USA. Společnost Huawei tak dokázala této skutečnosti využít a potřebné díly začala odebírat od jiných výrobců.
Když se dva perou...
Pokud tedy americké embargo Huawei v něčem poškozuje, pak v zásobování materiálem, který nikdo jiný než americké společnosti na trh nedodává. Ale i to už se Číňané rozhodli řešit. V polovině května největší čínský výrobce mikročipů, šanghajská společnost SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation), oznámil navýšení svého kapitálu o dvě miliardy dolarů, které má v plánu využít na zvýšení své výrobní kapacity na šestinásobek současného stavu.
Americký prezident Donald Trump vydal už před dvěma lety dekret směřující proti telekomunikačním hrozbám Zdroj: Profimedia.cz
Zařazení čínské skupiny Huawei na americkou černou listinu se tak může lehce obrátit proti Spojeným státům. Když se totiž dva perou, třetí se směje. Technologická válka mezi USA a Čínou nahrává výrobcům čipů také z jiných zemí. Tchajwanská společnost TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) se už zajímá o výstavbu továrny na mikročipy v americké Arizoně a podle Economistu tam zvažuje investici v objemu dvanácti miliard dolarů.
The Economist dokonce varuje, že čínskou cestou, tedy postupným nahrazováním amerických dodavatelů jinými, mohou jít i další země. V konečném důsledku to může narušit americkou technologickou dominanci a USA tak může nahradit právě Čína. Jenže toho se mnoho vlád, včetně některých evropských, obává. To je ostatně vidět na jejich přístupu k budování mobilních sítí páté generace (5G sítí), kdy Huawei bývá považována za bezpečnostní riziko.
Nenahraditelná společnost?
Jenže v tomto případě bude poměrně obtížné se bez společnosti Huawei obejít. Podle odborníků na informační a telekomunikační technologie totiž Huawei patří v oboru výstavby 5G sítí k naprosté světové špičce. „Pro operátory je v oblasti nosných technologií nejjednodušší oslovit právě Huawei. Má totiž řešení celé sítě na klíč a toto řešení funguje jako homogenní a spolehlivé,“ řekl CNN Prima NEWS Jakub Rejzek, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu.
Přesto nelze Huawei vnímat jako jediného možného dodavatele technologií pro výstavbu 5G sítí. Operátoři si podle Rejzka většinou vybírají ze tří velkých firem. Vedle Huawei je schopna jejich požadavkům dostát také Nokia nebo Ericsson. „Například Ericsson vyhrává výběrová řízení i v Číně a svoje zařízení tam i vyrábí. Existují i další, avšak menší výrobci. Ti se ale soustředí spíše na vývoj minoritních 5G pásem,“ dodal Jakub Rejzek.
Budování 5G sítí v České republice zatím ale uvázlo na mrtvém bodě. A dokud se nevyjasní pozice České republiky právě vůči společnosti Huawei, nejspíše se z tohoto bodu nikam nepohneme. Za určitou překážku lze totiž vnímat prohlášení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) z prosince 2018. NÚKIB tehdy vydal varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. „Používání těchto prostředků představuje bezpečnostní hrozbu,“ uvedl tehdy NÚKIB.
NÚKIB: Varujeme, ale nezakazujeme
Úřad své stanovisko zdůvodnil tím, že čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně součinnost při zpravodajských aktivitách. „Pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ uvedl před rokem a půl tehdejší šéf NÚKIB Dušan Navrátil. A podle nejnovějších informací je toto stanovisko i nadále platné. „Na zmíněném varování před některými technologiemi se v tuto chvíli nic nemění. Je i nadále závazné pro subjekty spadající do kompetence NÚKIB, respektive pod Zákon o kybernetické bezpečnosti,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí NÚKIB Radek Holý. Podle Holého to ale neznamená, že by tento úřad určoval, co si kdo může koupit. Pouze říká, že varování musí být zohledněno při standardizovaném řízení rizik.
Jakub Rejzek nicméně odmítá, že by se bezpečnostní riziko nějak lišilo, pokud by 5G sítě v České republice stavěli jiní dodavatelé. „Vždy to byla, je a bude odpovědnost operátora, ať už má síť postavenou na technologiích od Huawei, Ericssonu, Nokie, ZTE, Cisco nebo kohokoli jiného. Pokud je síť spravovaná dobře, nemá k ní přístup nikdo nepovolaný a operátor musí pokusy o neoprávněný přístup monitorovat a bránit jim. To, že by operátor nechal dodavateli jen tak přístup ke své síti, je představa z říše sci-fi,“ uvedl prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu pro CNN Prima NEWS. „Pro nás je klíčové pečovat o zákazníka a nikdy bychom ho neohrozili. Dodržujeme veškeré české i evropské zákony a jako dodavatel žádné sítě nevlastníme ani nepracujeme s daty zákazníků,“ řekl CNN Prima NEWS Pavel Košek, mluvčí české pobočky společnosti Huawei.
Jak se budování 5G sítí v České republice bude vyvíjet, je tedy zatím nejisté. Jasno do této oblasti nevnesly ani nedávné informace agentury Reuters, podle kterých americké ministerstvo obchodu chystá dokument, jímž by měla firma Huawei z černé listiny zmizet. „NÚKIB obecně sleduje veřejné i neveřejné informace, které se vztahují k oblasti kyberbezpečnosti a tuto informaci v tomto okamžiku hodnotíme jako neoficiální,“ vysvětlil Radek Holý. Podle současného prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy, který v letech 2016 a 2017 působil jako národní koordinátor digitální agendy, by Česko mělo vůči společnosti Huawei držet současnou linii. „Jakákoli změna ve smyslu zmírnění varování před touto společností by byla pouze výsledkem politických tlaků,“ řekl Prouza CNN Prima NEWS.