Od pátku se restauratéři po celé České republice potýkají s tím, že musí zavřít nejpozději v osm hodin večer. Podle majitele jednoho z pražských podniků, Jana Punčocháře, je současná situace stejná jako na jaře. Pokud by došlo v tuzemsku na celkový lockdown, tedy zmrazení ekonomiky nebo velké omezení pohybu osob, je připraven pomoci svým pracovníkům.
„Bavíme se o lockdownu nahlas. Je to něco, co nás nejvíce straší. Budeme muset sáhnout do vlastních kapes, protože naše zaměstnance, které máme rádi, nenecháme na dlažbě,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Punčochářovi nejvíce vadí, že restaurace a podniky nikdo před opatřením, že budou muset zavřít ze dne na den ve 20:00, neinformoval s dostatečným předstihem. „Máme nakoupeno na plnou restauraci na víkend a ze dne na den se to změní. Polovina zásob se vyhodí. Je to stejné jako na jaře. Pro mě malinká nepřipravenost a takové vystřelení. Nikdo neví, jestli nám někdo finančně pomůže,“ uvedl Punčochář.
Hejlík: Vůle lidí zachraňovat podniky se změní
Hostem pátečního pořadu moderátorky Markéty Fialové byl i herec, foodblogger a autor Gastromapy Lukáš Hejlík. Podle něj se na podzim trochu změní vůle lidí pomáhat oblíbeným restauracím a barům. „Změní se vůle ze strany návštěvníků, teď jsme všichni více utopičtí. Obávám se, že lidé už se nebudou tolik chtít prát za své oblíbené podniky,“ myslí si Hejlík. Jako herce ho také mrzí, že na obory jako gastronomie a kultura došlo při vyhlašování jarních i podzimních vládních restrikcí mezi prvními. „Jsou to takoví otloukánci,“ dodal.
Jan Punochář se také ohradil vůči většině vládních nařízení proti šíření koronaviru, zejména proti změně otevírací doby z 22:00 na osmou večerní. „Měl jsem zprávy, že takové opatření nepřijde. Že se bude dohlížet více na dodržování opatření jako dezinfekce a nošení roušek. To mi přijde daleko lepší, a mít k tomu otevřeno do 22:00,“ řekl Punčochář s tím, že očekává finanční ztráty až ve výši padesát procent.