Šéfkuchař, podnikatel a moderátor kuchařských pořadů na TV Prima Zdeněk Pohlreich už si ani netroufá odhadovat dopad opatření proti šíření koronaviru na provozovatele restaurací. „To neví nikdo. Jedna věc je ale jistá, zažijeme něco, co jsme ještě nezažili. To je naše jediná jistota,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
Od pátku 9. října platí pro restaurace další omezení. Nově mohou mít otevřeno pouze od šesté hodiny ranní do 20. hodiny večer. U jednoho stolu mohou sedět pouze čtyři lidé, doposud jich mohlo být šest.
V pátek pak premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na brífinku varovali před ještě tvrdšími opatřeními. Pohlreich to pro CNN Prima NEWS komentoval: „Vzhledem k tomu, co jsem právě slyšel v médiích, tak považuju lockdown za definitivní věc.“ Na otázku, co by doporučil podnikatelům v gastronomii, pouze uvedl: „Zformuloval bych to do přísloví: Kdo uteče, vyhraje. Dneska už není čas na hrdinství, dobrá rada je drahá a já nejsem ten, kdo by tuhle věc řešil racionálně.“
Tohle je normálně hospodská rvačka
Pohlreich označil dění v Česku za absurdní. „Je to totální selhání systému. Náš obor je mrtvý, je to konec. Stačila zavíračka ve 22 hodin, ale tohle je vlastně lockdown, ne sice nahlas, aby se nikdo ničeho nedomáhal, takže nás nechají jakoby otevřené, ale omezili naše podnikání tak, že už se k nám bojí i normální lidé,“ uvedl na webu Seznam Zprávy.
„Představa, že se semkneme a všechno bude báječné, je pryč. Tohle je normálně hospodská rvačka, to už se nehraje podle žádných pravidel. Tvrdě každý sám za sebe,“ dodal k celé situaci Pohlreich
Vládní opatření uzavírající restaurace a hospody jsou další ranou také pro malé a střední pivovary. ČTK to sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Jak se nyní pivovary zachovají, zda například nehrozí další vylévání piva, svaz u svých členů nyní zjišťuje.
Polovina tržeb vzniká až po osmé hodině večerní
Menší pivovary jsou podle Ferencové závislé na prodeji čepovaného piva v hospodách. Větším pomáhá prodej baleného piva například v lahvích nebo ve skle. „Očekáváme další propad produkce českého piva a prohloubení ztrát pivovarského sektoru, které jen v průběhu první vlny dosáhly pěti miliard korun,“ dodala.
Podle Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků se po osmé hodině večerní běžně v gastronomických provozech vytvoří více než polovina tržeb a 80 procent spropitného pro personál. Už nyní podle něj byla návštěvnost v restauracích sotva poloviční, řada podniků tak bude muset zavřít. „Potřebujeme jasný a rychlý příslib vlády ohledně kompenzací – provozovatelé potřebují platit zaměstnance, nájmy a další náklady – vlastní rezervy vyčerpali už na jaře,“ doplnil.
Asociace v tomto týdnu představila Národní program pro gastronomii, kde je pět dlouhodobých a čtyři krátkodobá opatření. Je to třeba prodloužení programu Antivirus, legalizace spropitného a snížení DPH do konce příštího roku na stravovací služby na pět procent. Bez státní pomoci hrozí zrušení 40 tisíc pracovních míst, uvedla.