reklama

Když rozdíly mizí, 52. díl: Přehlížený obr s dokonalým stolováním

Největší zvířata světa jsou často ta nejpřehlíženější. Platí to i o žirafách. Považujeme je za tiché doplňky africké krajiny či zajímavou atrakci v zoo, ale jinak toho o nich moc nevíme. Žirafy jsou natolik „neviditelné“, že se jimi nezabývá ani mnoho vědců. „Zapomenutá megafauna“ – tento termín používá těch pár výzkumníků, kteří se žirafám věnují, k popisu jejich situace. O slonech, šimpanzích, gorilách a hroších slyšíme neustále. O žirafách, které jsou silně ohroženy klesající populací, však slýcháme jen málokdy.

reklama

Přitom vědci odhalují, že jde o tvory s velice složitým systémem chování i biologií. Žirafy totiž nejsou tak „hloupé“, jak by se mohlo na první pohled do jejich dobráckých očí zdát. Dokonce mají mnohé společné se slony, které považujeme za vysoce inteligentní a společenské. Podobně jako oni například vyjadřují zármutek při ztrátě člena rodiny. A podobně jako krávy i žirafí samice mezi sebou utváří blízká přátelská pouta.

A nemůžeme nezmínit i jejich důležitou roli v ekosystému, který se díky jejich „ošetřování“ stává místem pro život dalších druhů. Jejich ústa bychom mohli obratností připodobnit spíše k lidským rukám. Díky svému více než čtyřicet centimetrů dlouhému a tuhému jazyku dokáží obrat o listí i ty nejtrnitější větvičky. Za den (a někdy i noc) jich dokáží spořádat až pětatřicet kilogramů. Díky svému skvělému zraku si udržují i dobrý přehled o predátorech. Mezi ty nejčastější patří lvi a lidé.

I když by se na první pohled mohlo zdát, že žirafy tvoří jen jeden úplně stejný druh, v celé subsaharské Africe najdeme hned devět poddruhů, které se neliší jen tvarem hlavy, ale třeba i vzorem své srsti. I přesto, že zatím nejsou považovány za ohrožené podle klasifikace Červeného seznamu, jejich počty se v posledních patnácti letech snížily o dobrých čtyřicet procent.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

reklama

Domácí zpravodajství

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama