reklama

Žirafí mládě spadlo po porodu do pečlivě přichystané podestýlky

Pád ze zhruba dvoumetrové výšky na pečlivě připravenou podestýlku byl první životní zkušeností mláděte žirafy, které se na konci dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Žirafy si totiž k porodu zásadně nelehají a své potomky přivádí na svět vestoje. V dubnu narozená žirafí samička je ale zdravá a dostala jméno Sarifa.

reklama

Žirafí matka Samantha i přes svůj vysoký věk přivedla na svět další mládě. To, že si žirafy k porodu nelehají, je známo již po staletí. Proto ošetřovatelé pod matku přichystali podestýlku, aby žirafí novorozenec padal do měkkého. „Porod byl úspěšný, maminka i miminko jsou v pořádku. Mládě se narodilo s výškou 170 cm a je pohlaví samičího, dostalo jméno Sarifa. Včera se novorozeně podívalo už i poprvé ven,“ dodávají s radostným úsměvem vedoucí zimoviště afrických zvířat Pavel Vidlář a zooložka RNDr. Libuše Veselá.

Zoo Olomouc je chovem žiraf věhlasná. Chovají se zde od roku 1976. Zoologická zahrada se zapsala do historie chovu jedinečnou událostí. V roce 1999 samice Veronika porodila dvojčata. Tato dvojčata přežila, což se podařilo pouze čtyřikrát na světě. Veronika byla obdivuhodnou a příkladnou maminkou, na svět přivedla celkem 10 mláďat a svým věkem 24 let patřila k nejstarším žirafám v České republice. V současné době tvoří stádo žiraf Rothschildových 9 samic a 1 samec. Prozatím se podařilo úspěšně odchovat celkem 61 mláďat.

K tématu

Žirafa coby nejvyšší suchozemský savec planety nemá díky své výšce potravní konkurenci. Její domovinou jsou africké savany a otevřené pláně s řídkým stromovím. Největší samec vážil téměř 2 tuny a měřil 5,87 metrů. Žirafa příliš často nepije, jelikož při pití musí zaujmout složitou pozici, kdy je nezbytně nutné, aby do široka roztáhla končetiny od sebe. Tím se však stává snazší kořistí. Krk tvoří stejný počet obratlů jako lidský, tj. 7, a na hlavě žirafám po celý život rostou růžky, které jsou při narození chrupavčité a kostnatí s postupem věku. Samci je používají při vzájemných soubojích. Stádo může čítat pouze jednoho dospělého samce. Mláďata se rodí převážně v ranních hodinách, a to proto, aby stačila nabrat sílu a následovat matku se stádem do bezpečí dříve, než si jich všimne případný predátor.

Jazyk žirafy dosahuje téměř 40 centimetrů a je používán při získávání potravy. Tito sudokopytníci mají hustými slinami chráněnou ústní dutinu, takže jim nevadí ani velmi pichlavé rostliny. Mezi jejich potravu ve volné přírodě patří akácie. Dospělá žirafa má ve svých končetinách velkou sílu, jedním kopnutím může usmrtit dokonce i lva. Žirafí biorytmus je ojedinělý, žirafám stačí spánek po dobu pouhých 20 minut denně. U nás dostávají okus, ovoce, zeleninu, kaši míchanou ruční zednickou míchačkou, kopřivy, ale i svou pochoutku v podobě citronů a cibulí.

Tagy: žirafa zoo Olomouc žirafátko sudokopytník mládě podestýlka

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Končí sčítání lidu. Chybí statisíce formulářů, nesečteným hrozí pokuta
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
Klidně budu zpívat v roušce, hlavně ať už hrajeme, přeje si Malátný z Chinaski
Další články
reklama
reklama