reklama

Když rozdíly mizí, 56. díl: Stavební inženýři skrytí pod zemí

Pozoruhodné obří termití stavby slouží především k termoregulaci hnízda.
Foto: Pixabay

Život ve velkých skupinách vyžaduje jistou míru inteligence. Antropolog Robin Dunbar přišel v roce 1998 s „hypotézou společenského mozku“, podle které se u zvířat inteligence vyvinula právě proto, aby byla schopna spolupracovat v rámci své společenské skupiny. Znamenalo by to, že život ve skupině činí dané jedince „chytřejšími“ – musí rozpoznat své společníky a komunikovat s nimi. Platí to i o termitech.

reklama

Termiti patří mezi nejstarší společenská zvířata. Jejich společenstva se začala vytvářet již před dvěma sty miliony let! Dokonce dávno před mravenci přišli na to, jak „chovat“ jiné živočišné druhy pro svůj prospěch. Vypíchnout však musíme především jejich dovednosti jakožto ekosystémových inženýrů. Termiti žijí v mnoha různých prostředích. Ať už je najdete na poušti, v pralesech nebo lesích mírného pásma, jejich neustávající činnost má na tyto ekosystémy blahodárný vliv. Svým kopáním uvolňují cestu vlhkosti, která se tak může dostat do hloubky půdy. Udržují v půdě potřebný poměr živin a brání její erozi.

Některé druhy si staví až pětimetrová nadzemní hnízda. Samotné hnízdo však tvoří jen malou část těchto ohromných staveb. Tady najdete zvláštní komůrku pro královský pár, odchovnu nových jedinců, ale i speciální místnosti pro pěstování hub, které slouží jako potrava pro celou kolonii. Zbytek hnízda slouží jako ochrana před vysušením. Termiti totiž vyžadují až devadesátiprocentní vlhkost vzduchu. Ve svých pozoruhodných stavbách využívají větrnou i sluneční energii, aby se zbavili oxidu uhličitého a přebytečné vody.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Opozice

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici

Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář pro CNN Prima NEWS uvedl, že by uvítal, kdyby opozice vytvořila společnou stínovou vládu. Ta by dle něj oponovala vládě ANO a ČSSD s podporou KSČM. Už dříve spolek vyzval, aby demokratická opozice spolupracovala, a přeje si její vítězství v příštích volbách. CNN Prima NEWS zjišťovala, co si o návrhu na stínovou vládu myslí předsedové opozičních stran.

Donald Trump

Lůza nevymaže naši historii a kulturu, opřel se do radikální levice Trump

Lůza nevymaže naši historii a kulturu, opřel se do radikální levice Trump

  • Aktualizováno dnes v 10:47

Americký prezident Donald Trump se při příležitosti připomenutí Dne nezávislosti tvrdě pustil do demonstrantů, kteří v posledních týdnech pustošili americká města. V projevu před památníkem Mount Rushmore řekl, že cílem radikálů není lepší Amerika, ale její konec. Podle něj jsou děti ve školách učeny a vedeny k nenávisti vůči Americe. Demokraté plánovanou akci označili již dříve za oslavu bílé nadvlády. Trump je mimo jiné kritizován i za pořádání projevů v době prudkého nárůstu nakažených nemocí COVID-19.

reklama
Státní kasa pyká za neoprávněné zajišťovací příkazy. Firmy dostaly zpět 127 milionů
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
reklama
reklama
Cestují po světě a vydělávají na Instagramu. Jak žít jako oni? Raquel a Miquel radí

Nový den

Domácí zpravodajství

Musím si vzít toho slovinského premiéra. Babiš přerušil telefonátem tiskovku
Děti v rozpáleném autě volaly maminku. Rodiče se divili, proč to strážníci řeší
Další články
reklama
reklama