reklama

Když rozdíly mizí, 62. díl: Citlivá duše kapybary umí překvapit

Po dlouhá léta jsme se museli v etologii vypořádávat s podceňováním inteligence zvířat a jejich schopnosti cítit stejné emoce jako my. Díky moderním výzkumům se však tento pohled naštěstí mění. Platí to i o kapybaře, největším hlodavci na světě, kterého kvůli jeho mírné povaze často považujeme za hloupého.

reklama

Kapybary jsou zářným příkladem teorie mysli u mimolidských zvířat. Ve zkratce jde o kognitivní dovednosti umožňující zpracování informací o ostatních – v podstatě jde o schopnost uvědomit si, že i jiní jedinci mají svou mysl a vlastní emoce. Díky ní jsme schopni porozumět a předvídat chování druhých. O její existenci u kapybar není pochyb.

Dokazují to i příběhy jejich ošetřovatelů ze zajetí. Donguri byla kapybaří matriarcha, která žila v Bio Parku v japonském Nagasaki. Kdykoliv jí nebylo dobře, ošetřovatelé se jí snažili podat léky. Ty obvykle skrývali do jídla. Jednoho dne Donguri snědla listy z jedovatého keře a začala zvracet. Jeden z ošetřovatelů jí nabídl granulku, kterou si dychtivě vzala. Jakmile ji ale vložila do úst, hned ji vyplivla. Čekala totiž, že s jídlem dostane lék. Vnímala starostlivé pocity svého ošetřovatele, který seděl vedle ní, zatímco jí nebylo dobře, a tak očekávala, že dostane medicínu.

Kromě toho jsou ale kapybary i velice zvídavé a vynalézavé. Ve stejném parku, kde žila až do své smrti v roce 2016 Donguri, žijí i dva mladí kastrovaní samci Choco a Doughnut. Na vrcholu zdejšího žebříčku se ale nacházejí zdejší samice, které tyto dva samce odmítají vpustit do „své“ horké lázně. Oba chlapci však přišli s jednoduchým řešením, které následně okopírovaly i další mladší kapybary. Prostě obsadili potůček, který do lázní vede. Tak si mohou užívat teplé vody, aniž by někoho naštvali. Povedená dvojice však ostatní naučila ještě něco jiného – jak otevřít branku výběhu a dostat se k lahodné svačince v podobě šťavnaté trávy za ním.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ druhou část Partie. Velká politická debata hejtmanů s poslanci
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ druhou část Partie. Velká politická debata hejtmanů s poslanci

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Partie začala v neděli v 11hodin na CNN Prima NEWS. V první části diskutovali vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO) a předseda hnutí STAN Vít Rakušan, následovala velká debata hejtmanů s poslanci.

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním projevu

Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér Muhammad Hasan Achund ve svém prvním projevu k národu, téměř tři měsíce po svém jmenování. Zároveň vyzval mezinárodní nevládní organizace, aby Afghánistánu letos v zimě pomohly vyhnout se humanitární katastrofě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na půlhodinový zvukový projev premiéra zveřejněný stanicí RTA.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Z šedé teorie do drsné reality. Jak „nudný profesor“ Fiala došel do Strakovy akademie

Aktualizováno

Když byl univerzitní profesor a někdejší ministr školství Petr Fiala v lednu 2014 zvolen šéfem ODS, očekávalo se od něj de facto jediné. Že bude jiný než jeho dva předchůdci – Mirek Topolánek a Petr Nečas. To se mu podařilo. Od prvně jmenovaného se zjevně lišil mírnou povahou a od obou faktem, že kolem Fialovy osoby nekroužili lidé z lobbistického podsvětí. Ani mnozí Fialovi příznivci však moc nevěřili, že by se tichý politolog mohl jednou stát premiérem.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama