reklama

Když rozdíly mizí, 67. díl: Kozy jako suchozemští delfíni

Kozí inteligence bývala značně podceňována. Dnes už víme, že je vše jinak.
Zdroj: Pixabay

Na kopytníky obvykle pohlížíme jako na nepříliš inteligentní zvířata, která dokáží jen přežvykovat a utíkat před predátory. Možná vás ale překvapí to, že mezi kopytníky patří i z našeho pohledu tak inteligentní zvířata, jako jsou sloni, delfíni či kosatky – tyto druhy jsou známy svou ostrou pamětí a složitými společenskými vazbami. I u ovcí a krav jsme si tento mýtus již vyvrátili. Jak jsou na tom ale kozy?

reklama

Podle výzkumníků  z londýnské Queen Mary University a švýcarského Institutu zemědělských studií jsou kozy ještě mazanější. Vědci samozřejmě již věděli, že i kozy žijí ve společenských skupinách, dokáží si obstarat potravu i v těch nejhorších podmínkách a že jejich dlouhověkost jim zajišťuje velký paměťový rozsah. Zároveň ale proti nim hraje skutečnost, že byly domestikovány. Přišly tak o část své divoké inteligence a schopností, které v zajetí již nepotřebují.

Test, kterým kozy prošly, byl původně navržen pro primáty. Zdroj: Queen Mary University of London
Test, kterým kozy prošly, byl původně navržen pro primáty. Zdroj: Queen Mary University of London

Výzkumníci kozám předložili úkol, který byl původně vyvinut pro výzkum primátů. Vložili kus ovoce do bedny, do které se dalo dostat jen po splnění úkolu – kozy musely zatáhnout za provaz a pak čumákem vytáhnout páčku. Po správném provedení z bedny vypadlo ovoce. Devíti z dvanácti koz se podařilo úkol splnit nejpozději na čtvrtý pokus. Dvě se snažily vědce přechytračit a bednu se pokusily otevřít svými rohy. A ta poslední neuspěla ani na dvacátý druhý pokus. Devět úspěšných koz se pokusu zúčastnilo znovu po uplynutí deseti měsíců. Všechny si postup pamatovaly, a tak se k ovoci hravě dostaly hned. Zároveň ale vědci zjistili ještě jednu věc – kozy se zřejmě učí všemu na vlastní pěst, jelikož sledování ostatních při řešení úkolu jim nepomohlo vyřešit jejich vlastní úkol dříve.

Že po vás koza něco chce, poznáte snadno.
Že po vás koza něco chce, poznáte snadno.
Zdroj: Pixabay

Podle další studie jsou ale v něčem podobné i psům. I v tom má prsty domestikace. Podobně jako psi totiž hledají pomoc při řešení složitějších úloh u svých lidí. „Když chtějí pamlsek, který je mimo dosah, zírají kozy na lidi stejně jako psi,“ uvádí Christian Nawroth z londýnské univerzity.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
Klidně budu zpívat v roušce, hlavně ať už hrajeme, přeje si Malátný z Chinaski
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama